Забраната на телефоните не осигурява здравословно отношение на децата с технологиите

28.03.2025 22:34

Забраната на телефоните не осигурява здравословно отношение на децата с технологиите, установи международен експертен екип, цитиран от Прес асосиейшън медиа/ДПА.

Според експертите забраната на смартфоните и социалните мрежи е недостатъчна да подготви децата за здравословно използване на технологиите, пише БТА.

Колективът пише в статия в British Medical Journal (BMJ) за липсата на доказателства, че общите забрани помагат на децата и че подобни подходи са "временни решения", които "не подпомагат дългосрочното здравословно ангажиране на децата с цифровите пространства в училище, у дома и в друг контекст, както и успешното им преминаване към юношеството и зрелостта в свят, изпълнен с технологии".

Вместо това експертите призовават за основан на правата подход към използването на технологиите, при който децата да са по-добре защитени от вреди чрез подходящ за възрастта им дизайн и образование, като същевременно използват технологиите за развиване на умения, които да им помогнат да участват в съвременния цифров свят.

Според Виктория Гудиър от Института за психично здраве към Университета в Бирмингам и колегите й от Харвард, Университета в Кеймбридж, Шведското училище за спортни и здравни науки и Университета в Сао Пауло вместо това правителствата и регулаторните органи трябва да се съсредоточат върху усъвършенстването на законодателството, предназначено да гарантира, че децата могат да използват телефони и социални мрежи безопасно.

Резултатите от изследването са публикувани в момент, когато продължава дебатът дали мобилните телефони трябва да бъдат забранени в училищата в Англия. В статията си експертите посочват, че според неотдавнашна оценка на училищните политики за смартфони в Англия ограниченият достъп до телефони "не е свързан с ползи за психичното здраве и благополучие на подрастващите, физическата активност и съня, образователните постижения или поведението в клас".

"Освен това това проучване не откри доказателства, че ограниченията в училище са свързани с по-ниски нива на обща употреба на телефони или медии или  проблемна употреба на социални мрежи", добавят те.

"Въпреки това свободните от технологии моменти и пространства са важни за децата, тъй като увеличеното време, прекарано с телефони и социални мрежи, обикновено се свързва с по-лоши физически, психически и образователни резултати", пишат учените.

Експертите обръщат внимание, че подходите, фокусирани върху ограничаването на достъпа до устройства, могат да нарушат правата на децата за образование, което да им помогне да се развиват. Според тях вместо да се подхожда към въпроса по същия начин, както към забраната за пушене, по-конструктивен подход би било да се разгледа как обществото е реагирало на опасенията за безопасността на автомобилите.

Други от Сила за живот

Учени създадоха пейсмейкър колкото оризово зърно

Най-малкият пейсмейкър в света - временен регулатор на сърдечния ритъм, е по-малък от оризово зърно. Той може да се инжектира и контролира със светлина, преди да се разтвори

Проблеми с простатата: Как да се справим с паренето и честото уриниране

Проблемите с простатата са често срещани при мъжете, особено с напредването на възрастта. Най-честите симптоми включват чести позиви за уриниране, особено през нощта

Днес е най-опасният ден след преместването на стрелките с час напред

Връщането към работния процес в понеделник може да бъде трудно и бавно. Миналата нощ за пореден път преместихме стрелките на часовниците си с час напред и така преминахме към лятното часово време

Медитация и правилно дишане помагат: Разказът на лекар от Харвард

Д-р Бала Субраманиам е преподавател в Медицинското училище в Харвард. Той е видна фигура в областта на анестезиологията и изследването на съзнанието. Директор е на Центъра "Садхгуру" за съзнателна

Метод, заимстван от пилотите, помага да се приспособим към смяната на часовника

Независимо дали ви харесва, в нощта срещу неделя отново минаваме на лятно часово време. Този, който първи е препоръчал за адаптация в дните преди промяната да си изтегляме с по 15 минути по-рано