Археолози откриха гробница на неизвестен древноегипетски фараон

28.03.2025 20:33

Археолози откриха голяма варовикова погребална камера на неизвестен древноегипетски фараон близо до град Абидос, Египет, датираща отпреди около 3600 години, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Откриването на гробницата на седем метра под земята в древния некропол беше съобщено от музея на Пенсилванския университет и египетски археолози. Това е второто обявено за тази година откритие на гробница на древен египетски фараон.

Погребалната камера е разположен на около 10 км от река Нил. Когато археолозите я намират, тя се оказва празна - очевидно отдавна разграбена от иманяри. Името на фараона, погребан някога в нея, първоначално е било записано с йероглифни текстове върху входа на камерата, заедно с нарисувани сцени, изобразяващи сестрите богини Изида и Нефтида.

„Името на владетеля фигурира в надписите, но не е оцеляло след посегателствата на древните разбойници на гробници. Сред възможните фараони са двама, които познаваме от паметниците в Абидос. Те са управлявали през тази епоха, но гробниците им така и не са открити“, каза професорът по египетска археология от Пенсилванския университет Джоузеф Вегнер, един от ръководителите на разкопките.

Освен украсения вход, погребалната камера се е състояла от редица други помещения, които са имали петметрови сводове, изработени от глинени тухли.

Гробницата датира от Втори преходен период, който продължава от 1640 г. пр.н.е. до 1540 г. пр.н.е. и свързва епохите на Средното и Новото царство, когато египетските фараони са едни от най-могъщите личности в региона.

Гробницата на неизвестния фараон е построена в по-голям погребален комплекс на по-ранен и могъщ фараон на име Неферхотеп I. Архитектурата ѝ показва връзки с гробници от Средното царство и по-късния Втори преходен период, уточни Вегнер.

Вторият преходен период започва почти едно хилядолетие след построяването на пирамидите в Гиза край Кайро, в които се намират гробниците на някои фараони от Старото царство. Много фараони от Новото царство са погребани в Долината на царете близо до Луксор, включително Тутанкамон, чиято гробница датира от XIV в. пр.н.е., а цялото ѝ съдържание е открито през 1922 г.

Други от От страната и света

Томислав Дончев: Ще рестартираме проекта за тунел под Шипка

Реалистичният план за тази година е от северната страна да бъде изградена голяма част от трасето към тунела, както и да започне изграждането на обхода на Казанлък

Съдът възобнови събирането на доказателства по делото срещу Румен Тонев за убийството на Нав

Софийският градски съд възобнови събирането на доказателства по делото срещу Румен Тонев за убийството на психолога Иван Владимиров-Нав.  Макар вчера да бяха изслушани пледоарии, съдът реши

Ремонтът ще даде на сградата на община Стара Загора клас на енергийна ефективност „А" с почти нулеви емисии

Общинската администрация на Стара Загора няма да спре своята работа по преписки, услуги и проекти, значими за гражданите, независимо от ремонта на сградата ѝ, който вече започна

Проверяват за грешки още при строежа на пътя, където загина малката Сияна

"Дали реакцията за това, че ръководството на пътното управление в Плевен е отстранено, на кой началник ще му бъде отнета службата ще реши проблема - аз лично не вярвам

В Стара Загора осъдиха мъж, откраднал и повредил чужд автомобил

Районният съд в Стара Загора осъди мъж, отнел и повредил лек автомобил, съобщиха днес от съда. Той е приел и одобрил споразумение, постигнато в хода на разследването