Какво предизвика опустошителното земетресение в Мианма и Тайланд? (Видео)

28.03.2025 19:09

Мащабното земетресение с магнитуд 7,7 с епицентър в района на Сикайн, близо до втория по големина град в Мианма - Мандалей, причини големи щети в страната. Трусът успя да разлюлее дори и съседен Тайланд, пише Ройтерс, цитирана от БТА.

Мианма се намира на границата между 2 тектонични плочи и е една от най-сеизмично активните страни в света, въпреки че в района на Сикайн сравнително рядко има големи и разрушителни земетресения.

"Границата между плочите на Индия и Евразия минава приблизително в посока север-юг, пресичайки центъра на Мианма", каза Джоана Форе Уокър, сеизмолог от Университетския колеж в Лондон. Тя обясни, че плочите се движат хоризонтално една покрай друга с различна скорост. Това предизвиква т.нар. земетресения с ударно приплъзване, които обикновено са по-слаби от тези, наблюдавани в зоните на субдукция, например в Суматра, където една плоча се плъзга под друга и трусовете могат да достигнат магнитуд между 7 и 8.

През последните години Сикайн  беше засегнат от няколко земетресения. В края на 2012 г. районът бе разтърсен от земетресение с магнитуд 6,8, като тогава загинаха най-малко 26 души и десетки бяха ранени. Днешното земетресение обаче "вероятно е най-голямото" в континенталната част на Мианма за последните 25 г., отбеляза Бил Макгуайър, сеизмолог от Калифорнийския университет.

Роджър Мюсън, почетен научен сътрудник в Британския геологически топографски институт (British Geological Survey), заяви пред Ройтерс, че малката дълбочина на земетресението означава, че щетите ще бъдат по-сериозни.

По данни на Американският институт по геофизика епицентърът на земетресението е бил на дълбочина едва 10 км. Експерти от Програмата за опасностите от земетресения изчисляват, че при днешното земетресение може са загинали между 10 000 и 100 000 души, а икономическото въздействие може да засегне до 70% от БВП на Мианма.

Мюсън отбеляза, че такъв тип прогнози се основават на данни от минали земетресения и други фактори, като площта на Мианма, разположението ѝ и цялостната готовност на страната за реакция при сеизмична активност.

Последното голямо земетресение в района на Сикайн е било през 1956 г. Това означава, че местната инфраструктура не е изградена така, че да издържа на подобни природни бедствия и материалните щети може да се окажат още по-сериозни.  

Други от От страната и света

На кого са красивите, но плачещи сини очи в последната картина на Сияна (Обзор)

Погребаха пометеното от тир дете в затворен ковчег заради ужасяващите травми по тялото  Красиви сини очи. Широко отворени, но тъжни. И три сълзи, застинали във времето завинаги

Тръмп за ден срина всичко – борси, петрол, злато. За нас ударът е по 2,5% от износа (Графика)

ЕС може да отвърне с такси върху американските технокомпании Непласирани продукти на Стария континент ще свалят цените на много стоки Глобалните пазари и бизнеси се разклатиха сериозно в четвъртък

Радев и кралят на Йордания събират в София Силяновска и Вучич на форум за сигурността (Обзор)

Президентът Румен Радев и кралят на Йордания Абдула II ще домакинстват престижен форум с участието на държавните глави на Сърбия и Северна Македония Алексанъдр Вучич и Гордана Силяновска

Поглед в бъдещето - как пациенти, преборили рака, да сбъднат мечтата си да станат родители

Доказани специалисти разкриват пред Националния конгрес по стерилитет и репродуктивно здраве специфики от съвременния дял на медицината за запазване на фертилитета при онкологични заболявания Над 250

Кадри на ДБ и БСП съветват в политиката лидера на "Величие" (Обзор)

6 месеца Мустафа Емин обикалял страната с Ивелин Михайлов да редят структури и правителство в сянка Кольо Парамов – ексдепутат от левицата и експерт към Бойко Борисов за седмица