Кьовеши претегля колко независима е Георгиева - тя пък не помни джуджетата, а само Пеевски

28.03.2025 14:50

Какво означава това: "24 часа" проследи кой какво обясни в денонощието, в което Европарламентът, Еврокомисията и Съветът на ЕС бяха официално информирани от Европейската прокуратура, че българският представител е отстранен заради "риск да се компрометира безпристрастността на разследванията"

От четвъртък вечер първият избран български европрокурор Теодора Георгиева е временно отстранена от поста. А европейският главен прокурор Лаура Кьовеши е информирала Европейския парламент, Съвета на ЕС и Европейската комисия за разследването, което проверява независимостта на българския прокурор.

Офисът на Кьовеши е повече от лаконичен, както обикновено се случва, когато прави своите разследвания, в която и да е държава.

"Европейската прокуратура (EPPO) подчертава, че е приложила пълния спектър от вътрешни мерки за защита на своите разследвания. Като най-силната мярка срещу реален риск от или възприемане, че има риск да се компрометира безпристрастността на разследванията, българският европейски прокурор временно е отстранен от длъжност."

Тази официална позиция от Люксембург се допълва единствено с факта, че "започва проверка на българския европрокурор заради евентуални нарушения", но без да се разкриват конкретни казуси, нито ще се дават информация и интервюта.

Ако румънката Кьовеши мълчи за конфузната ситуация, то българският европрокуро предприе друга стратегия. Тя изпревари с почти денонощие официалната позиция на своя работодател.

"24 часа" проследи фактите и реакциите, които се появиха в разстояние на часове.

Според "Капитал" в сряда вечер колегиумът на Европейската прокуратура е "решил да започне административно разследване за възможни неправомерни действия от страна на българския европейски прокурор Теодора Георгиева в рамките на текущо разследване на Европейската прокуратура" .

В четвъртък от сутринта до вечерта Теодора Георгиева нарушава практиката на европейската прокуратура да мълчи по конкретните разследвания и дава изявления пред "Капитал", "24 часа", Нова телевизия.

Това се случва точно две седмици, след като всички медии въртят и коментират двете видеа от ресторанта "Осемте джуджета", където приказният герой Петьо Еврото, потънал днес в дън земя, обещава съдействие на Георгиева преди повече от 5 години, да елиминира конкурентите й за европрокурор. Тя обаче пропуска в изявленията си тази дискретна, но решаваща част от тежката битка за поста.

Затова пък бившата съдийка и прокурорка охотно говори за Делян Пеевски, защото "се чувства застрашена от него". А днес каквото и да се каже за този политик, то препозиционира "лошите" като "добри" . А пък "добрите" се превръщат в "лоши" , ако недай си Боже партията му подкрепи в парламента закон или кандидат за регулатор. Отдавна се събуждаме в държавата, в която който не мисли правилно, не гласува правилно, не критикува правилно, със сигурност е свързан със свръх Пеевски, а който е уволнен или неизбран от някой важен пост, изгубил търг, задължително е жертва на същия свръх Пеевски. За каквото и да говори отстранената (временно) европрокурорка, само той е пред очите.

И ако се върнем от българската приказка за злите и добрите, към скандала, отекнал във всичко евроинституции, от офиса на Кьовеши обясняват защо той е наистина повече от сериозен: "Независимостта на всички наши прокурори е една от основните ценности на Европейската прокуратура, която е от съществено значение за изпълнението на нашата мисия".

С едно изречение - съмнението дали е независим българският прокурор, е провокирало тази проверка.

В медийния си маратон в четвъртък обаче г-жа Георгиева говори главно за разширението на газохранилището на "Чирен", за подизпълнители, посочили й името на Пеевски, който упражнявал натиск върху тях да се качи маржът на печалбата на дружеството изпълнител. Европрокурорът ни дори назовава цифри. По-късно в четвъртък в публичното си говорене прибавя и името на служебния енергиен министър Владимир Малинов, който внезапно се поболя и не се яви на разпита за "Чирен".

Според Георгиева, тя била заплашена с медийни компромати (неизвестно от кого), ако обвини Малинов.

Разследващи твърдят, че името Пеевски отсъства от казуса "газохранилище", докато бившият служебен енергиен министър наистина е част от този сюжет. Но кой и кога ще потвърди или отрече това, също не се знае. Не бива да се очаква много и от двете разследвания, започнали от българските власти - за записите в "Осемте джуджета" и за проекта "Чирен". Ще ги спират, ще ги възобновяват...

Затова и "24 часа" в четвъртък попита

за какво Кьовеши проверява Георгиева - за видеата й с Еврото и съмненията за негово лобиране в полза на назначението й в Люксембург , или за работата й като европейски прокурор в разследването "Чирен"?

Май точно Пеевски провокира Георгиева за първия и единствен коментар по сериала "Осемте джуджета". Политикът я обяви за "личния прокурор" на съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, и че е избрана на поста от Петьо Петров-Пепи Еврото. Въпреки че нарече твърденията на лидера на ДПС Ново начало "абсурдни", тя на практика потвърди подозренията: "Виждала съм и двамата, но не съм близка с тях".

Затова и истината е най-важна в скандала, поставил под съмнение европейската и нашата прокуратура, както много точно коментира преди час и вицепрезидентът Илияна Йотова.

Без истината ще останат само заклинанията, които хвърчат от всички страни на политическата сцена.

Други от Анализи

Тръмп обяви световна търговска война. Ще има ли глобална рецесия?

US президентът наложи мита на 185 държави в света и нарече това Деня на освобождението на САЩ Той върна американската мечта, казват поддръжниците му Това ще направи американците бедни и ще изолира

Кога ще настигнем по забогатяване гърците и как бързо ни изпревариха румънците

Южните ни съседи се съвземат от кризата, а северните напредват по-бързо от нас към средноевропейския БВП За поредна година България скъсява разстоянието със средното равнище на икономическо развитие

Случаят “Льо Пен”: обратно към радикализация – едва ли Франция и Европа имат интерес

Нали съдебните дела срещу Тръмп му нарисуваха образа на мъченик Въздържам се да коментирам решения на съда - още повече на френски съд, но мисля, че употребата на съдебната власт за политически цели

Как Тръмп надхитри Европа

На пръв поглед политика на парчета, а като ги сглобиш – ето ти Америка отново велика Дали Тръмп наистина се опитва да спре войната между Русия и Украйна сега и веднага - или точно обратното

Популизмът атакува: Какво още да одържавим, за да ни е по-(за)бавно?

Не частните болници имат нужда от юздите на ЗОП, а държавните - от свободата на пазара “Колкото повече държавата планира, толкова по-трудно става планирането от страна на отделния човек