В неделя местим стрелките 1 час напред, над 4 млн. европейци обаче са против смяната

28.03.2025 10:18

Отново идва моментът да преместим стрелките на часовниците си. В неделя преминаваме към лятното часово време и затова европейците трябва да придвижат стрелките един час напред. Все повече експерти се обявяват против тази смяна на времето, но Европейският съюз не успява да се произнесе по въпроса кое часово време да остави в сила.

Тази тема два пъти на година се превръща в илюстрация на трудностите, които възникват за постигане на съгласие между 27-те страни членки по даден въпрос.

Защото още от 2018 г. Европейската комисия предлага да се премахне промяната във времето и проведе пространно допитване в цяла Европа. Над 4 милиона души се обявиха тогава за край на практиката да се минава от едно на друго часово време два пъти в годината, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА. После Европейският парламент даде зелена светлина да се изпълни волята на гражданите.

Но оттогава нищо. Заради противопоставянето на някои страни членки на ЕС.

Ще настъпи ли краят на смяната на часовото време? В отговор на този въпрос вчера говорителка на ЕК се пошегува, като каза: „Елате отново с този въпрос след 6 месеца".

Изследвания подчертават негативното въздействие от смяната на времето върху здравето на хората. Според някои проучвания това води и до пътни инциденти. Но ползите относно пестенето на енергията при смяна на времето са скромни.

Полша, която е ротационен председател на Съвета на ЕС до юли, иска да постави отново въпроса на дневен ред. Тя планира да проведе неформални консултации със страните членки, за да се опита да постигне напредък по въпроса. ЕК също насърчава подновяването на дискусиите. Но самите поляци признават, че подкрепата на страните членки за тази идея е ограничена.

Защото някои държави смятат сега дискусиите по този въпрос за губене на време в момент, в който има далеч по-големи предизвикателства, пред които е изправен Европейският съюз, между инвазия на Русия в Украйна и заплахата за търговска война със САЩ.

Но ако Полша се провали в дискусиите за времето, то тогава Литва ще поеме нещата в свои ръце и ще превърне въпроса в един от приоритетите на литовското председателство на ЕС през....2027 г.

В ЕП премахването на смяната на времето има пламенни поддръжници, сред които ирландския евродепутат Шон Кели от Европейската народна партия. „Съществуват голям брой доказателства, навеждащи на мисълта, че смяната на часа е лоша за здравето, за животните, за пътната сигурност и че има много малко положително въздействие от нея", казва той.

Според него борбата срещу смяната на времето може да се превърне в една от малкото допирни точки между ЕС и САЩ на Доналд Тръмп. След повторното му избиране за президент, милиардерът заяви, че иска да отърве САЩ от лятното часово време, което е неподходящо и много скъпо, както той се изрази. Оттогава той нюансира думите и смята, че по този въпрос мненията са разделени 50 на 50.

Съюзникът на Тръмп – милиардерът Илон Мъск, също се намеси по случая, като призова милионите си абонати в „Екс" да отговорят на въпроса дали предпочитат зимното или лятното часово време. Мнозинството от 1,3-те милиона души отговори, че подкрепя да остане лятното часово време, когато слънцето залязва по-късно през деня.

Ако ЕС и САЩ един ден спрат смяната на времето, те няма да бъдат единствените в света. През последното десетилетие Азербайджан, Иран, Русия, Сирия, Турция и Уругвай също премахната смяната на времето, според изследователския център „Пю". Някои обаче съжалиха за това и промениха мнението си, като например Египет, който премахна смяната на времето през 2014 г., за да го върне девет години по-късно с цел пестене на енергия.

В Европа от десетилетия хората бутат стрелките на часовниците си с час напред в последната неделя на март и ги връщат с час назад през последната неделя на октомври.

Лятното часово време е било измислено, за да се печели час светлина вечерта по време на Втората световна война в Германия и после се е разпространило на целия континент. После е излязло от мода до петролната криза през 70-те години, когато отново е било въведено, за да се пести енергия.

Други от От страната и света

Томислав Дончев: Ще рестартираме проекта за тунел под Шипка

Реалистичният план за тази година е от северната страна да бъде изградена голяма част от трасето към тунела, както и да започне изграждането на обхода на Казанлък

Съдът възобнови събирането на доказателства по делото срещу Румен Тонев за убийството на Нав

Софийският градски съд възобнови събирането на доказателства по делото срещу Румен Тонев за убийството на психолога Иван Владимиров-Нав.  Макар вчера да бяха изслушани пледоарии, съдът реши

Ремонтът ще даде на сградата на община Стара Загора клас на енергийна ефективност „А" с почти нулеви емисии

Общинската администрация на Стара Загора няма да спре своята работа по преписки, услуги и проекти, значими за гражданите, независимо от ремонта на сградата ѝ, който вече започна

Проверяват за грешки още при строежа на пътя, където загина малката Сияна

"Дали реакцията за това, че ръководството на пътното управление в Плевен е отстранено, на кой началник ще му бъде отнета службата ще реши проблема - аз лично не вярвам

В Стара Загора осъдиха мъж, откраднал и повредил чужд автомобил

Районният съд в Стара Загора осъди мъж, отнел и повредил лек автомобил, съобщиха днес от съда. Той е приел и одобрил споразумение, постигнато в хода на разследването