Атлетките на тест за проверка на пола

26.03.2025 11:00

Световната атлетика одобри изследванията на секрет от устната кухина за установяване на биологичния пол на спортистите. Президентът Себастиан Коу заяви, че с тези си действия ръководството на федерацията показва последователност в действията за защита на женския спорт.

От централата не уточниха кога ще бъдат въведени тестовете, които ще бъдат вземани с тампон зад бузата. Намерението е това да се случи до началото на световното в Токио през септември и тестът ще бъде задължителен за състезателите, които искат да участват при жените.

“Важно е да го направим, защото това подкрепя всички наши думи, най-вече в последните месеци. Не искаме просто да говорим за честността в женския спорт. Трябва да я гарантираме. С това искаме да донесем на спортистите спокойствие, за да бъдат напълно фокусирани върху състезанията”, каза Коу.

Членовете на Световната атлетика са на мнение, че това е най-добрият начин за действие, защото отговаря на желанието на спортистите тестването да не бъде твърде инвазивно (за секрет от гърлото).

Запитан дали новите методи ще издържат при евентуални жалби, Коу отговори: “Никога не бих тръгнал да браня женския спорт, ако не бях готов на всичко. Вече имаме опит със Спортния арбитражен съд заради нашите регулации относно сексуалното развитие. Те бяха потвърдени, обжалвани и отново потвърдени".

Други от Други спортове

Стефка Костадинова: Дейността на БОК продължава да бъде осъществявана в пълен обем

Председателят на Българския олимпийски комитет Стефка Костадинова напомня, че няколко жалби от членове на БОК оспорват в момента легитимността на Общото събрание от 19 март 2025 г и вписването на

Любимката Фрида нахлузи примка на врата си и разби сърцето на Големия Джордж

Легендарният боксьор направи всичко по силите си да бъде и перфектен баща за десетте си деца, но не успя да спаси психиката точно на най-обичаната дъщеря "Първата неделя от 42 години без моята Фрида

Пловдивската община дава 100 000 евро за европейското по гребане

Община Пловдив ще осигури 100 хиляди евро за организацията на европейското първенство по гребане за мъже и жени от 29 май до 1 юни на Гребния канал в града

Ето златния старт на Тервел Замфиров и церемонията по награждаването (видео)

Само на 20 години Тервел Замфиров влезе в историята на българския спорт. Сноубордистът стана първият ни състезател в спортовете под егидата на ФИС (влизат още алпийски ски, ски бягане

№1 в света Тервел Замфиров: Още съм на антибиотици (видео)

20-годишният състезател влезе в историята на спорта, като първия българин с медал от световно първенство на ФИС Тервел Замфиров се колебаел до последно дали да участва на световното по сноуборд в