Връщат групата МЕЧ, макар Василев да не съжалява за заплахите (Обзор)

25.03.2025 22:00 Весела Бачева

5 дни след разпускането на групата на МЕЧ управляващата коалиция обяви предстоящото ѝ възстановяване.

ГЕРБ обаче поискаха извинение от Радостин Василев за заплахите и обидите, които отправи към председателката Наталия Киселова и парламента въобще. Афектиран, миналата седмица той обяви още, че къщата на Бойко Борисов ще гори и изобщо “ще се лее кръв”.

Искаме да изразим дълбокото си възмущение от речника на г-н Радостин Василев, от начина, по който той реши да се справя с тази ситуация, от факта, че очевидно от изявлението на г-жа Киселова, той е бил многократно предупреждаван и може би е търсил тази провокация и този ефект. ПГ на ГЕРБ-СДС смята, че г-н Василев

не е достоен да бъде зам.-председател на Народното събрание

Ако действително има чест и достойнство, сам трябва да намери начина, по който да даде своето извинение към НС и към колегите си, заяви зам.-шефката на депутатите от ГЕРБ Деница Сачева.

В неделя външният министър Георг Георгиев попита няма ли специализираните органи да обърнат внимание на заплахите, отправени от лидера на МЕЧ.

Денят, в който Василев чу обещанието групата му да се преоснове, но и призива да се извини, започна с изявление на Наталия Киселова. Тя събра във вторник медиите да разкаже хронологията на събитията. И разкри, че неведнъж е предупреждавала Василев за разпада, който по думите ѝ той е можел да предотврати.

Ръководството на групата им имаше и комфорта, и толеранса от моя страна да предприеме действия, с които да гарантира запазването на групата си. Нещо повече: дни преди да съобщя числеността на групата - действие, което съм длъжна да направя по правилник, г-н Василев изрично беше предупреден за това, каза председателката.

До ситуацията се стигна след решението на Конституционния съд ЦИК да преизчисли мандатите. Така “Величие” влезе в парламента, МЕЧ загуби 3-ма депутати, а на мястото им влизат само двама нови от други райони. Това се дължи на метода “Хиър-Ниймайер”, който рабърка вътрешнопартийно мандатите и на другите групи без тази на Доган.

Закле се обаче само един от МЕЧ - Самуил Савов, който бързо подаде оставка, след като се разчу, че е съден в САЩ за измами с банкомати.

Киселова разкри още, че е уговаряла Василев да не бързат с оставката на Савов, преди поне още един нов техен да е положил клетва, за да не пада групата под 10 души - минимумът за същестуването ѝ. Обяснила му го поне два пъти, но той не се съобразил.

Дори изреди по дни и часове разговорите, които са водени по темата.

А по повод твърденията на Василев, че има запис, в който Киселова признава за оказван натиск да им разпусне групата, тя заяви: Ежедневно в Народното събрание средата е конфликтна. Единственият натиск, на който си позволявам да бъда подложена, е от експертите, които се стараят през цялото време да се спазват конституцията и законите, а в случая и нашият правилник. Записването на телефонни разговори има както юридически, така и морален аспект. Юридическата отговорност може да се търси от други органи, за моралните - нека гражданите да преценят. Аз нямам притеснение какви разговори съм водила с всеки един народен представител или с партийни лидери. Недопустимо е обаче народен представител да

нарушава чл. 32 от конституцията

Въпросният член гласи, че никой не може да бъде сниман и записван без неговото знание. “Всичките ги записвам”, призна пък лидерът на МЕЧ пред общественото радио.

Заплахи от председатели на групи не съм получавала, но тонът на г-н Василев ме кара да преосмисля това си разбиране, заключи Киселова. И въпреки това предложи 2 варианта за възстановяване на групата - промяна на правилника на НС или приемане на еднократно решение пак да се формира.

Веднага след нея пред медиите се появиха ИТН, които въпреки

лошото си минало с Василев

обявиха, че е правилно група МЕЧ да има. И веднага извадиха подготвен проект по вариант №2 на Киселова.

ГЕРБ ще подкрепи документа, оставайки със съмнения дали Василев заслужава да е зам.-председател. Според правилника всяка група излъчва по един, само “ДПС - Ново начало” сами се отказаха от това. И социалистите ще подкрепят, обяви лидерът на БСП Атанас Зафиров. ПП-ДБ още обмисляха, но миналата седмица призоваха да се възстанови статутът.

Така в сряда сутринта новите двама от МЕЧ ще положат клетва, после първа точка в програмата ще е решението за образуването на групата. Въпреки това Радостин Василев не отмени свикания за сряда сутринта протест пред парламента. Обеща да не пречат на работата на НС. А извинението, което все пак поднесе, бе половинчато: Не съжалявам за нито една дума, която съм казал. Не съжалявам, защото това е единственият начин, по който направих така, щото всички да видят тази безнаказаност, която се случва в парламента. Ако някой лично се чувства обиден, му се извинявам, но причината не съм аз.

Други от От страната и света

Трима войници загиват преди 73 г. в най-тежката битка на Гранични войски

И до днес тачат паметта на младши сержант Асен Илиев и на редниците Георги Стоименов и Стоил Косовски в родните им места В края на тази седмица на различни места в страната почитат паметта на трима

Дом за възрастни хора в Германия се запали, над 50 са ранените

Над 50 души са ранени, трима от които тежко, при пожар в дом за възрастни хора в Хановер, Германия, съобщават местните издания. Медицинският персонал е забелязал пожара в стая на старческия дом днес

Ръководителят на "Хамас": Съгласни сме за прекратяване на огъня

Ръководителят на „Хамас“ Халил ал Хая заяви днес, че палестинското движение се е съгласило с предложението за прекратяване на огъня, което е получило преди два дни от Египет и Катар

Взриви се кола от конвоя на Путин в Москва (Видео)

Избухна лимузина, за която се смята, че е част от официалния конвой на руския президент Владимир Путин. Кадри от Москва показват как луксозният Aurus Senat на стойност 275 000 паунда гори на улица

Жечо Станков за Чирен: Няма да позволя етикети върху името на BG енергетиката

Енергийният министър Жечо Станков каза, че ведомството е в готовност да съдейства с всичко необходимо за разследване на казуса с газохранилището в Чирен