Обмислят въвеждането на задължителна военна подготовка за професиите, в които се използва оръжие

23.03.2025 10:47

Обмисля се за професиите, в които се използва оръжие, да бъде въведена задължителна военна подготовка. Но за всичко това трябва да бъдат гласувани законови промени, каза в предаването "Неделя 150" на БНР министърът на отбраната Атанас Запрянов.

Нашата идея е "задължителна военна подготовка" да не се разбира като наборна или като задължителна за всички граждани, а само за онези, които желаят да работят и професията им да е свързана с използването на оръжие, посочи министърът и поясни, че това може да са гранични полицаи, съдебни охранители и дори работещи в частни охранителни фирми.

Сигурността в Западните Балкани винаги е била първи приоритет на българската външна политика, каза Запрянов и посочи, че никога не е обсъждано България да се присъедини към документа, подписан от Хърватия, Албания и Косово.

Разходите за отбрана трябва да се увеличат. Трябва да попълним въоръжените сили, важни са проектите за модернизация, но също и трябва да се модернизира капацитетът на европейската отбранителна индустрия. Вече започна активна работа по разпореждане на премиера. Вече правим анализ на различни панове за следващите години, трябва да се разработи концепция за модернизация на страната, посочи Запрянов.

Увеличението на бюджета за отбрана е с около 270 млн. Той осигурява заплатите на военнослужещите в новата им форма от 1 януари. Това доведе до завишен интерес за военна служба, каза още министърът.

Не се обсъжда решение, според което България да се откаже от доставката на втората част от 8 самолета от САЩ. До началото на април ще знаем точната доставка на първия, като на 12 април остава церемонията по посрещането му, посочи още Атанас Запрянов.

Други от От страната и света

Румен Радев удостои военнослужещи с висши офицерски звания

Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Румен Радев удостои петима военнослужещи с висши офицерски звания на церемония в Гербовата зала на „Дондуков" 2

Схемите в тотото

Скандали с кражби, пране на пари и съмнителни съвпадения тресат държавния хазарт от десетилетия Топката с номер 41, изтеглена в края на серията, въпреки че възможните числа са само до 35

Кабинетът предлага на Евростат: България разделена на 4 региона, София е в самостоятелен

Вместо на 6, както е в момента, България да е разделена на 4 района за планиране, като София е отделена самостоятелно.  Днес правителството даде на  Националният статистически институт (НСИ) мандат

Илияна Йотова: Да си космополитна личност, не означава да си обезбългарен

Вицепрезидентът участва в традиционното отбелязване на Деня на Тракия и 112 години от Одринската епопея Да си космополитна личност, не означава да си обезбългарен

Пуснаха сепарираща инсталация в депото за отпадъци на 4 общини в Разлог

В Регионалното депо за неопасни отпадъци в Разлог вече функционира Сепарираща инсталация.  В нея се извършва сортиране на битови отпадъци от домакинствата