20% ДДС за ресторанти, правят държавни магазини, за военни и полицаи 50% по-високи заплати (Обзор, графика)

21.03.2025 22:00 Румяна Денчева

След 15 часа спорове и слушане на химна в полунощ депутатите приеха окончателно бюджета за тази година.

Гласуването започна малко след 3,20 часа в петък сутринта и приключи по изгрев - в 6,37 часа, а слънцето се бе показало над София 9 минути по-рано. Подкрепа дойде от 145 народни представители, 60 се обявиха против, а 17 се въздържаха. Бюджетът беше приет с гласовете на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН, повечето текстове бяха подкрепени и от “ДПС - Ново начало”. Опозицията гласува “против”.

Изненади в рамката на държавните финанси няма

Въпреки протестите на ресторантьорите ставката на ДДС за тях става 20%, както за всички останали, вместо досегашните 9%. Хлябът също ще се облага с 20%.

Прагът за задължителна регистрация по ДДС падна от сегашните 166 хил. на 100 хил. лв., което се очаква да донесе близо 200 млн. приходи за хазната.

Приходите, помощите и даренията ще са малко над 55 млрд. лв., а разходите са 30,804 млрд. Размерът на новия дълг, който може да поеме държавата тази година, е 18,9 млpд. лв., с което общият му размер ще стане 61,7 млрд. лв., или 26,6% от БВП. Към 31 декември т.г. трябва да има фискален резерв 4,5 млрд. лв.

Бизнесът може да прави доброволни дарения на бюджета

въпреки дебатите, че това може да се счита за държавен рекет. Няма промяна в данъци, с изключение на акцизни ставки за цигари, които се вдигат.

Парите за отглеждане на дете остават същите като миналата година. Минималната заплата от 1 януари 2025 г. се увеличава от 933 на 1077 лв. Минималният осигурителен доход от 1 април се вдига на 1077 лв. Максималният се увеличава от същата дата на 4130 лв.

Пенсиите се осъвременяват от 1 юли по т.нар. швейцарско правило. За целта са предвидени допълнително 1,033 млрд. лв.

Парите за заплати в администрацията се индексират с 5% за онези, за които не са предвидени други увеличения. 50% ще е ръстът за военни и полицаи. Учителите ще продължат да вземат 125% от средната заплата за страната.

С 10 млн. лв. се създават държавни магазини. В тях

ще се продават само български стоки, а надценката на цените е ограничена на 10%

Собственик на фирмата, която ще развива магазините, е земеделското министерство.

В приетия бюджет е записано, че трансферите ще се над 29 млрд. лв. От тях най-голямата сума отива за пенсии - повече от 12 млрд. лв. Към общините ще отидат други 8,926 млрд.

Разгорещен спор предизвика намалението с 7,2 млрд. лв. от дълга, който ще се тегли, да отиде за капитализация на държавни фирми. Основно парите ще се насочат към Българската банка за развитие, БЕХ, “Напоителни системи”.

Според бившия финансов министър, а сега депутат от ПП-ДБ Асен Василев въпросните 7 млрд. щели да бъдат похарчени по абсолютно непрозрачен начин.

В отговор шефът на бюджетната комисия Делян Добрев от ГЕРБ го нападна, че Асен Василев отишъл да са наспи, вместо да остане през цялото време при дебатите за бюджета: “Хора, които ходят и си спят у тях, нямат право да губят времето на народните представители”.

Освен финансирането, което получава, ББР сменя и собственика - банката се връща отново във финансовото министерство. Аргументът за това е, че през нея ще се финансира новата програма за саниране, за което има държавна гаранция от 2,5 млрд. лв. Освен това ББР ще има отношение и към инвестиционната програма за общините.

Други от От страната и света

Ангелското число 41 срина и доверието в тотото (Обзор, графика)

Изпълнителният директор Георги Тарлеков уволнен след невероятния гаф Ангелското число 41 показва, че ангелите са тук, за да ви помогнат с позитивните мисли, желания и намерения

1 млрд. евро от плана са загубени, 2 млрд. - в риск (Обзор, графика)

70% от парите вероятно ще бъдат спасени, прогнозира вицепремиерът Томислав Дончев 35-те влака ще се платят със средства от този за климата 8 проекта за 1,020 млрд

Жив и издирван, Пепи Еврото в нов епизод показва как "отстрелял" двама, за да стане Георгиева европрокурор

Лобистът в съдебната система от ресторанта "Осемте джуджета" праща и трети сигнал до институции, твърдейки, че той стои зад назначението Ново видео с издирвания бивш следовател Петьо Петров-Еврото и

Снаряд от израелски танк е убил българина Марин Маринов, твърди ООН

Въз основа на наличната към момента информация, ударите по базата на ООН в Дейр Ал Балах на 19 март са причинени от израелски танк. Ударите отнеха живота на колега от ООН от България и оставиха

15 млн. турци пожелаха арестуваният Имамоглу да свали Ердоган на изборите за президент (Обзор)

Над 1000 арестувани в най-масовите протести от години срещу властта Близо 15 млн. турци от 87-милионната държава гласуваха в неделя арестуваният кмет на Истанбул Екрем Имамоглу да бъде кандидат за