Инфлуенсъри, строители, търговци + 9 сектора рискови за криене на данъци

18.03.2025 13:45 Румяна Денчева

Проверки на приходната агенция вкарали допълнителни 650 млн. лева в бюджета

 Загубите от даване на заплати в плик свити 5 пъти

12 сектора са под засилено наблюдение на НАП, защото са определени като рискови за криене на обороти.

Данъчен биг брадър има за строителството, транспорта, търговията с пресни плодове и зеленчуци, хотелиерството, ресторантьорството, търговията с млечни продукти, продажбата на употребявани автомобили, онлайн търговията и туроператорската дейност. Отделно под лупа се следят и конкретни професии - от бюти бранша като фризьори, козметици, масажисти до домашните майстори и инфлуенсърите.

За да определи къде може да има забавяне или неплащане на данъчни задължения и осигуровки, укриване на приходи, НАП прилага модел за управление на риска. Въз основа на него се предприемат засилени проверки и допълнителни мерки. Благодарение на алгоритъма само в рамките на две години в хазната са влезли допълнително над 650 милиона лева.

“Моделът, който следваме, позволява да се съсредоточим върху най-значимите рискове, което прави дейността на НАП значително по-ефективна. Насочваме действията си към партньорския подход, върху превантивни мерки спрямо поведението на хората и бизнеса, насърчаването на доброволното изпълнение, включително комуникация и обучение, вместо да се фокусираме единствено върху контрола и санкциите. Усилията ни са съсредоточени и върху това

да мотивираме хората и бизнеса да декларират коректно приходите си, да плащат данъците си

в срок и осигуровките в реалния им размер”, коментира Николай Петков - директор на дирекция “Управление на риска” в НАП.

Изготвена е програма за спазване на законодателството и намаляване на нивата на риска, която обхваща периода от април 2024 до март 2026 г.

Подходите, заложени в програмата, са разнообразни - комуникационни мерки, контролни дейности, включващи проверки и ревизии, и ако се наложи - предложения за законодателни промени.

“Първо винаги са комуникационните мерки, защото за нас е важно да информираме данъкоплатците за техните задължения, да подходим партньорски, а след това идват и контролните действия, ако лицата не са променили поведението си. Съвет за управление на риска от неспазване на данъчно-осигурителното законодателство определя стратегии и политики за управление на анализираните рискове. Той осъществява наблюдение, надзор и отчетност за изпълнение на програмите за спазване на законодателството и намаляване на нивата на риск, които се изготвят на всеки 2 години и в които са заложени конкретни мерки за третиране на всеки риск”, разясни Николай Петков.

Един от значимите рискове от укриване на осигурителни вноски и данък върху доходите в много от секторите е даването на заплата в плик. От НАП са направили анализ, за да има яснота колко широко е разпространено това явление в България, какъв е размерът на щетите, които то нанася на бюджета, какви са причините за него и какви са възможностите за противодействие.

Първоначалните анализи сочат, че

към 2010 г. щетите от заплатите в плик са в размер на над 400 млн. лв.

годишно. Това са неплатените данъци и осигурителни вноски от наети по трудов договор работници.

Вследствие на предприетите от НАП мерки в последните години има рязко свиване на загубите от заплатите в плик и те възлизат на около 85 млн. лв. годишно.

“Първоначално залагахме на контролните действия - различни видове проверки и ревизии. Установихме, че те са ефективни, но този ефект бързо се изчерпва с времето, т.е.

промяната в поведението на работодатели и работници е краткосрочна

и не е постоянна. Необходими бяха и други подходи за противодействие”, посочват от приходната агенция.

Една от новите мерки е възможността за достъп чрез персонален идентификационен номер (ПИК) до личната данъчно-осигурителна сметка на наетите лица, където те могат да проверят на какви суми се осигуряват.

Предприети са и редица комуникационни мерки, за които анализаторите са установили, че имат по-дълготраен ефект. В последните години НАП провежда и една цялостна комуникационна кампания, чиято цел е да разясни негативните ефекти от заплатата в плик.

Разработен е и сайт zaplatavplik.bg,

в който всеки може да изчисли със специален калкулатор колко губи, ако получава пари на ръка. От НАП допълват, че това ощетява най-вече работниците. Те губят осигурителни права и ще получат по-ниски обезщетения за безработица, болест и майчинство, данъчни облекчения, както и по-ниска пенсия в бъдеще.

И за работодателите има негативни последствия - административни и наказателни санкции, като законодателството предвижда до 8 г. затвор в определени случаи.

Анализите на рисковете, направени от данъчните, показали и че част от определените като рискови лица допускат нарушения поради незнание или небрежност. За да не се стига до налагането на санкции,

НАП изготвя различни брошури, които разясняват данъчните и осигурителните задължения

на инфлуенсъри, влогъри, блогъри, домашни майстори, онлайн търговци, представители на бюти бранша и други.

Един от информационните материали е насочен към потребителите на стоки и услуги и затова колко е важно да изискват касовата си бележка. Те са публикувани в сайта на приходната агенция, като предстои да бъдат изпратени на заинтересованите лица.

Други от От страната и света

Поглед в бъдещето - как пациенти, преборили рака, да сбъднат мечтата си да станат родители

Доказани специалисти разкриват пред Националния конгрес по стерилитет и репродуктивно здраве специфики от съвременния дял на медицината за запазване на фертилитета при онкологични заболявания Над 250

Кадри на ДБ и БСП съветват в политиката лидера на "Величие" (Обзор)

6 месеца Мустафа Емин обикалял страната с Ивелин Михайлов да редят структури и правителство в сянка Кольо Парамов – ексдепутат от левицата и експерт към Бойко Борисов за седмица

Чували с документи и видео записи били иззети от дома на Пепи Еврото преди две години (Обзор)

Имало наплив от желаещи да свидетелстват Според прокурор Йордан Петров целта тогава била да се очерни прокуратурата Чували с документи и касети с видео записи били иззети при претърсването на дома

Почина братовчедът на Симеон Сакскобургготски - принц Андреас

Почина принц Андреас Сакс-Кобург и Готски. За смъртта му съобщи Ивайло Шалафов в публикация във фейсбук профила си.  "Бог да прости Принц Андреас Сакс-Кобург и Готски

Александър Вучич: България е значим съсед, срещата с Радев е от голямо значение за нас

Сръбският президент Александър Вучич определи България като много важен съсед за Сърбия и поиска страната ни да участва в Експо 2027, което ще се проведе в Белград, предаде БГНЕС