Старата измамна схема с гледания и лайквания на видеа отново мами потребители

05.03.2025 18:39
Вече има множество сигнали в ГДБОП от опарени от схемата СНИМКА: Pixabay

Стара измамна схема, която сега се случва в мобилно приложение мами потребителите. Става въпрос за измами за петцифрени суми след обещание за бърза печалба от гледане на видеа и "харесване" на снимки. Зад нея най-често стоят измамници от Близкия изток, Африка и Латинска Америка.

Всичко започва с изненадващо включване в група в мобилно приложение. Не след дълго мним администратор отправя апетитна оферта - гледаш видеа или харесваш снимки. Получаваш от два до шест лева за задача. Ако си старателен, можеш да спечелиш до 800 лева на ден.

По-късно разбираш, че за да получиш парите, трябва да направиш депозит, който по-късно да си върнеш. Колкото по-голяма сума си заработил, толкова повече пари трябва да депозираш.

"На първия етап може да се теглят малки суми пари, за да спечелят нашето доверие, за да видим ние, че като потребители това не е измама. Докато не ни накарат по-големи суми да инвестираме вътре. И когато поискаме да кажем, вече сме направили 5 хиляди лева, 10 хиляди лева и искаме да ги изтеглим, разговорът приключва", казва комисар Светлин Лазаров - Дирекция "Киберпрестъпност" - ГДБОП пред БНТ.

Вече има множество сигнали в ГДБОП от опарени от схемата.

"Имаме и жертва с щета над 10 хиляди лева, която е дала като депозит за този тип измама", информира комисар Светлин Лазаров.

Измамниците се добират до телефонните номера чрез компрометирани сайтове с данни или просто на случаен принцип.

"Бързи и лесни пари почти е невъзможно да се случат и когато видим, че някой просто така изведнъж от нищото ни пише и ни предлага някаква такава дейност, трябва да ни е ясно, че става въпрос за измама", казва комисар Светлин Лазаров.

Киберпрестъпленията през последните години са изключително печеливш бизнес, а хората от тъмната страна на мрежата стават все по-изобретателни.

"Вече не сме изправени пред някаква малка група тийнейджъри или хора, които да се занимават с това нещо. Това са цели корпорации, които стоят по цял ден, мислят каква измама да направят за потребителите в интернет", споделя той.

А най-новото, което са измислили измамниците, е фалшива реклама от името на известни марки за козметика и бяла техника с обещанието за евтини, но качествени продукти.

Последствието в повечето случаи - празни ръце и празна дебитна карта.

Други от От страната и света

Би Би Си: Деца с рак са измамени с милиони, събрани за лечението им

Организация за набиране на средства е злоупотребявала със суми от спонсорски кампании за деца, болни от рак. Това показа разследване на Би Би Си. Моделът на измамата е един и същ: бледо

Издирват 51-годишна жена от Шумен

Полицията издирва Галена Петкова Георгиева, на 51 г. от Шумен, по молба на близките ѝ, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция (ОД) на МВР в Шумен. Около 11 ч

ВКС и сдружението „Ангели на пътя" проведоха среща

На 16 декември 2025 г. в Съдебната палата беше проведен разговор между съдиите от Върховния касационен съд (ВКС) Галина Захарова – председател на ВКС, Лада Паунова – заместник-председател на съда и

Собствениците на електрически тротинетки в Русе трябва да ги регистрират

Общинският съвет в Русе прие на днешната си сесия Наредба за регистриране на индивидуалните електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на общината

КС допусна за разглеждане делата срещу отнетите правомощия на президента да назначава шефовете на ДАР, ДАНС и ДАТО

Конституционният съд допусна за разглеждане три конституционни дела, образувани въз основа на исканията от група народни представители от 51-вото Народно събрание

>