Заради “фалшиви подписи и заплахи” Сарафов поиска имунитетите на Божидар Божанов и (отново) на Кирил Петков (Обзор)

28.02.2025 22:30
Борислав Сарафов
Кирил Петков и Божидар Божанов

Бившият министър на е-управлението: Давам го, но всичко освен препинателните знаци е грешно

Веднага след националния празник без имунитет остава един от лидерите на ДБ - Божидар Божанов, за втори път в този парламент ще загуби защитата си и съпредседателят на “Продължаваме промяната”

Искането на главния прокурор за имунитетите на двамата бе пуснато в петък. Те са разследвани за две отделни престъпления, извършени по различно време, уточниха от Софийската градска прокуратура. 

“Не съм направил нищо от това, което твърди прокуратурата. Нямам никакви притеснения, че нещо от обвинението изобщо е вярно”, коментира Божанов.

Делото срещу него е за извършено престъпление по служба в периода от 20 май до 17 юни 2022 г. Тогава той бе министър на електронното управление в кабинета на Кирил Петков. Божанов възложил обществена поръчка за защита срещу кибератаки на критична информационна инфраструктура за държавната администрация. При нея е нарушил Закона за защита на класифицираната информация,  правилника за прилагането му и вътрешните правила на ведомството за възлагане на обществени поръчки, твърдят от държавното обвинение. Божанов дал на шефа на ИА “Инфраструктура на електронното управление” флашка с техническа спецификация и наредил тя да бъде използвана за провеждане на поръчката за близо 18 млн. лв. Самата поръчка била секретна. 

Спецификацията нарушавала сигурността на информацията, а и давала предимство на определен консорциум да спечели поръчката. Разследването установило, че Божанов поставил за около 2 минути флашка в компютър, за което време трябвало да се копират предварително изготвени файлове от външни лица. Председателят на комисията, който е и свидетел по делото, отказал да подпише документите, защото знаел, че има нарушения. По неговите показания, а и от получените експертизи ставало ясно, че Божанов фалшифицирал подписа на председателя, за да стартира обществената поръчка.

В предложението на СГП до Сарафов да поиска имунитета на Божанов се посочва, че в обобщаващ протокол на комисията, която трябвало да класира офертите по поръчката, подписите за “председател” и “изготвил и отпечатал” не са положени от съответните лица. Било констатирано частично сходство с почерка на Божанов. Събрани са доказателства и че той е влизал в компютъра, на който е изготвен протоколът, чрез акаунта на служител, пратен извън стаята при набирането на текста.

“Договорът дори не е подписан от мен, а от служебния кабинет впоследствие. Всичко вътре, освен препинателните знаци и граматиката, е грешно”, коментира Божанов.

Искането за имунитета на Кирил Петков пък е заради показания на бившия министър на електронното управление Александър Йоловски. Петков вече веднъж се отказа от имунитета си заради разследването за незаконния арест на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, пиара на партията Севделина Арнаудова и бившия финансов министър Владислав Горанов. По закон обаче за всяко досъдебно производство срещу депутат се прави ново искане.

Новото обвинение срещу Петков е за опит за принуда. Установено било, че на  2.10.2023 г. в заведение близо до дома му той поискал Йоловски, тогава министър (сега е зам.-министър в същото ведомство), да извърши нещо против волята си. Според разследващите Петков с агресивен тон казал на Йоловски, че трябва да съгласува задължително с Божанов действията си, когато предприема уволнения на хора, назначени от него, както и всичко, което прави като министър, включително стратегически въпроси, провеждането на обществени поръчки и всякакви процедури по възлагане. Според разследващите ставало дума за търгове за 650 млн. лв. 

Освен да взема всички важни решения след одобрението на Божанов, му казал и да провежда ежеседмични срещи с него. Петков заплашил, че в противен случай ще има негативни последици за Йоловски в служебен и личен план. До заплахите се стигнало, след като преди това Йоловски бил заведен от Божанов в офиса на частна фирма  на човек, близък до ДБ. 

Тази история стана известна още на 27 октомври 2023 г., когато на председателски съвет в НС Йоловски разказал, че Петков е заплашил него и семейството му. Депутати разказаха какво е говорил пред тях, а веднага след това от ИТН подадоха сигнал срещу Петков до прокуратурата, антикорупционната комисия и европрокуратурата. Самият Йоловски потвърдил на разпита това, което казал пред народните представители.

Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков коментира тази вечер в своя фейсбук публикация искането на имунитета му. Той го определи като: "поредна атака на "българския башибозук" и "абсурдно".

"Това ми показва, че сме на правилния път. Репресивните действия на завзетата държавата, ни дават увереност, че сме от правилната страна на историята, и направиха този ден наистина добър в моята политическа кариера", пише Петков.

Други от От страната и света

Гала след признанието на дъщеря й, че се бори с рак: Моето малко момиче е огромен герой

Мари чува тежката диагноза след раждането на детето си миналата година: "Толкова се бях мобилизирала, че не спрях дори да поплача Стотици я окуражават в социалните мрежи Моето малко момиченце е

Бабата на Сияна: Тя беше убита, шофьорът спря и не дойде да ни помогне, 3 минути виках за помощ, докато тя умираше в ръцете ми

"Не е премазано детето, детето беше убито, шофьорът спря и не дойде да ни помогне. 3 минути аз викам за помощ, защото детето ми умираше в ръцете." Това каза през сълзи и с треперещ глас бабата на

26 месеца след разстрела на психолога Нав вместо присъда нови огледи във входа на убийството

Съдът поиска да се направи схема със зацапване с червена боя, защото подсъдимият Румен Тонев твърди, че е действал в превишаване на пределите на неизбежната отбрана 26 месеца след убийството на

Сърбия има нов премиер, това е Джуро Мацут

Доктор Джуро Мацут е новият премиер на Сърбия. Той беше обявен тази вечер президентът Александър Вучич. Очаква се мандатоносителят да състави правителство до 18 април, пише БНТ

Четири вида асфалт на пътя, където загина Сияна (Обзор)

Шофьорът на тира имал 20 нарушения, две от 2024 г. Четири вида асфалт на пътя, където загина 12-годишната Сияна, видял проф. Станимир Карапетков. Той е вещото лице

>