От "Прослав" ходят на работа с два чифта обувки заради калта от строежите, мастодонти продължават да никнат

24.02.2025 18:14 Христо Николов Радко Паунов

 

С два чифта обувки тръгва за работа всеки ден пловдивчанката Христина Марова. Преди няколко години семейството ѝ си купува къща в квартал "Прослав".

"Всичко около нас се застрои и продължава с пълна сила. Издигат се мастодонти, един от тях прилича на Великата китайска стена. Около новите сгради няма улици и всичко е в кал и прах. Тръгвам с ботуши на краката и преди да вляза във ведомството, където работа, слагам чисти обувки", обяснява Марова.

Най-зеленият доскоро район на Пловдив - "Западен", се бетонизира по подобие на Черноморието. Зоната от кв. "Христо Смирненски" до "Прослав", която беше земеделска земя, сега е осеяна със строителни кранове, а сградите са наблъскани една до друга.

Не минава ден без ВиК авария, тъй като съществуващата мрежа не издържа на натоварването от новопоявилите се кооперации. А проблемът с водоснабдяването тепърва ще се разраства, предупреждават инженери.

Самосвали излизат от строителните обекти и разнасят кал по целия булевард "Пещерско шосе". На каква адресна регистрация ще се води този строеж, защото улица не виждам, чуди се Катя Кацарова - жител на кв. "Прослав".

"За строителството на тези комплекси се обърнете към главния архитект на община Пловдив. Районната администрация дава разрешения за строежи на сгради от четвърта, пета и шеста категория. През 2023 г., когато общинските съветници приеха общия устройствен план на Пловдив, изработен от екипа на предишния главен арх. Димитър Ахрянов, аз бях на заседанието и протестирах срещу него. Мнозинството тогава обаче реши, че той е добър, и го приеха. Е, тези строежи са следствие на този план", отговаря на Кацарова кметицата на район "Западен" Тони Стойчева.

Зоната между Гребната база, сочена за белите дробове на Пловдив, и бул. "Пещерско шосе" е така наблъскана с нови кооперации, че обитателите им могат да се здравикат, като си подадат ръцете през балконите. 

"Пари да ми дават, не бих дошла да живея тук", коментира в социалните мрежи друга пловдивчанка.

Терените в този район, наречен кв. "Христо Смирненски - 3", са частни и реститутите чакаха повече от 30 години да им ги отредят за строителство. След като това стана факт в миналия мандат, кооперациите сега никнат като гъби. Усвоява се всяка педя земя, без да се оставя въздух.

В новите жилищни зони на крайните пловдивски квартали, естествено, няма отредени терени за социална инфраструктура. Не са предвидени ясли, детски градини, училища и здравни заведения.

Ще продължи ли това бясно строителство във втория български град?

Засега по всичко личи, че предприемачите нямат намерение да спират, защото има пазар за новите жилища. В последните години масово към Пловдив дойдоха хора от Родопите и други части на страната, теглят кредити и купуват скъпи жилища.

"Строи се без планиране и след години ще има огромни проблеми. Това е бомба със закъснител. Новите територии, предвидени за застрояване, трябва да имат улична регулация. Едно време, когато се правеше квартал "Тракия", имаше ясни нормативи - на толкова блокове, толкова училища, градини, здравни заведения", разказват строителни инженери.

Вратички в закона позволяват изискванията за разстояния между сгради да не се спазват

Жилищните сгради, които се строят, стават все по-малко, отчитат официалните данни на НСИ.

През 2022 г. у нас са вдигнати 5390 сгради с 19 847 жилища в тях. През миналата година блоковете намаляват до 4620, а жилищата в тях са 18 155. Тези данни не означават, че строителният бум е секнал, а че се строят все по-големи жилищни сгради. Защото кооперациите са намалели с почти 15%, а бройката на апартаментите в тях е паднала с наполовина по-нисък процентг. Как се развива строителството виж инфографиката.

Същевременно продължава тенденцията да правят основно малки жилища - 40% от новопостроените са двустайни. Според НСИ сега средната полезна площ на жилище е между 84 и 100 кв. метра. Но тук са включени бани, тоалетни, тераси, мазета, стълбища, гаражи и други помещения.

Основната причина за строежа на все по-големи

жилищни кооперации е цената на земята

За последните 20 години стойността на парцелите в урбанизираните части на София и големите градове се е увеличила петкратно, а свободен и подходящ терен се намира все по-трудно.

Поради това и новите блокове са все по-близо един до друг, както може да се види навсякъде из България, където кипи съвременно строителство.

“Какво строим, е функция на пазара. Ако хората търсят къщи, ще строим къщи, само че те не искат”, казва Георги Шопов - председател на Националната асоциация на строителните предприемачи.

Ако стойността на терена се пресметне през квадратурата на построеното, съвременна къща излиза поне 10 пъти по-скъпа и от най-скъпия апартамент. Да не говорим за разходите за отопление, нуждата от довеждаща инфраструктура и т.н.

Затова в комплексите с ново строителство занапред ще виждаме все по-големи жилищни кооперации с все повече апартаменти в сградата.

И с все по-икономично направено вътрешно разпределение. От пазара например

вече съвсем изчезна класическата

кухня –

никой не прави апартаменти, в които това помещение да е отделно.

От предприемачи и брокери може да се чуят редица доводи, че съвременният апартамент трябва да изглежда точно така – с кухня във всекидневната. Основният е воденето на пълноценен социален живот - този, който готви, да може да си общува със семейството или с приятели, дошли на гости, а не да се изолира в кухнята. Освен това съвременните уреди не позволявали миризмите от гозбите да се разпространяват в жилището.

Реалното обяснение обаче е доста по-прозаично – за да отговаря един строеж на съвременните изисквания за енергийна ефективност, вътрешната стена трябва да е дебела 25 сантиметра с 10 сантиметра изолационен слой. В апартамент, в който се пести от всеки сантиметър, и балконите в повечето случаи са по 2-3 кв. метра,

да се прави отделна кухня,

се смята за разточително

Поради тази причина новите апартаменти са направени по американски - без входно антре. От външната врата се влиза директно във всекидневната, където е разположен и кухненският бокс. И понякога е възможно обувките да не се събуват чак до спалнята.

Изобщо, ако социализмът не се беше разпаднал през 1989 г., а примерно 5 години по-късно, “Манастирски ливади” може би щеше да е обикновен комплекс от панелни блокове. Днес пак е комплекс, пак е пренаселен, но сградите не се правят от панели.

Бързото строителство сега има и друг отличителен елемент - често край новите сгради няма истинска улица от край до край. А където има, почти винаги липсват тротоари.

А при блоковете също така често не се спазват ограниченията за височина просто защото в законодателството има многобройни вратички.

За височината например една такава бе затворена едва преди 3 години, но стоя две десетилетия отворена и позволи доста безумия. Тя се състои в това, че височината се определя до корниза на сградата, т.е. до най-долната част на покрива. Но нищо не пречи отгоре да се проектират и

построят още 3-4 етажа

Едва преди три години бе сложена граница от 4 метра и половина над корниза, до които може да стига билото на сградата, но две десетилетия предприемачите направиха, каквото можаха.

Колкото до отстоянията между жилищните сгради, в закона има десетки условности. Ако например сградите са разположени от двете страни на улица, разстоянието между тях трябва да е равно на тяхната височина. Ако са една до друга, разстоянието може да е равно на една трета от височината, но не по-малко от три метра.

Само че в райони, които са застроени повече от 50%, а това се отнася и до центъра на София, и до всички жилищни комплекси, тези изисквания може да се намалят с една трета. С други думи, трите метра стават автоматично два. И обитателите на два съседни блока вече могат да си казват “наздраве” и да си подават подправки през терасите си. 

В “Кайсиева градина” не остана нито едно кайсиево дърво

НАДЕЖДА АЛЕКСИЕВА

Близо 600 нови жилища в 165 сгради са били построени във Варна само за последните три месеца на 2024 г. А с издадените 173 разрешителни за строеж на жилищни сгради пак за същия период се очаква да бъдат започнати още близо 1200 жилища.

Във Варна се строи като за последно, в някои квартали вече няма накъде повече, в други просторът тепърва ще отстъпва място на жилищните инвестиции.

В момента най-бурното концентрирано строителство е в район “Владислав Варненчик”. Той скоро може да заприлича на съседния кв. “Кайсиева градина”, в който не е останало и едно кайсиево дърво - по-старите варненци си спомнят насажденията, разположени на декари.

Лош пример за бурно строителство са изникналите високи блокове около строящия се стадион над кв. “Чайка”. Новите кооперации са на 12-14 етажа, една върху друга. Те са на бул. “Левски”, а край тях няма инфраструктура.

Варна ще се развива на юг - към “Боровец” и “Галата”. Към момента в “Боровец - юг” и “Боровец - север”, където не може да бъде приложена регулация, не се строи, но вероятно скоро процесът ще се отпуши.

Други от От Пловдив

Блъснаха електрическа тротинетка в Кючука

Инцидент между лек автомобил и електрическа тротинетка е станал в пловдивския кв. “Кючук Париж”. Произшествието е станало на ул. “Пере Тошев”, до кръстовището с бул. “Никола Вапцаров”

Джип и кола се смачкаха на Околовръстното на Пловдив, движението е ад (Снимки)

Колите са принудени да слизат от пътя, само за да се върнат отново метри по-надолу Движението по Околовръстния път на Пловдив е силно затруднено заради катастрофа със сериозни материални щети

Абитуриенти от Пловдив поканиха класната на бала с полет с балон (Снимки, видео)

И други пловдивчани се насладиха на атракцията да летят Класната на 12 Д от Строителния техникум в Пловдив Радка Желева получи покана да отиде с учениците си на бала след полет с балон

Слънце, облаци и дъжд в Пловдив, температурите стигат 18 градуса

Слънчево утро посреща в събота Пловдив, макар прогнозата да е за нестабилно време с дъжд и облаци. Сутрешните температури са 9 градуса, а следобед ще скочат двойно

Две деца са карани от учителка в пловдивска градина да бъркат в тоалетната чиния за наказание

Малкият Виктор изпаднал в истерия, разплакал се и отказвал да посещава забавачка Седмица преди него и Боян бил заставен да вади с голи ръце хартия от WC-то Поисках писмени обяснения от педагожката