Държавата ще подкрепя повече висшите училища, които завишават изискванията към студентите
Държавата ще подкрепя повече висшите училища, които завишават изискванията към студентите по време на учебния процес, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на дискусия с ръководители на катедри, преподаватели и студенти от УНСС, предава БТА.
Това е първото от серия подобни събития, които ще се организират във висшите ни училища и целят да се обсъдят мерки на оперативно ниво за повишаване на качеството и за утвърждаване на имиджа на българските университети, съобщи пресцентърът на МОН.
"Искам заедно да проведем задълбочен разговор за качеството във висшето ни образование", каза министър Вълчев. По думите му много е важно да се въведат мерки за завишаване на изискванията към студентите и същевременно за подкрепа на преподавателите.
"Студентите трябва да учат целогодишно, а не само от изпит на изпит", каза той. Министър Красимир Вълчев акцентира, че системата на висшето образование е единствената, която се финансира на база качеството, като това диференциране ще се увеличи. "
През предходната година за първи път се разпределиха допълнителни средства на база оценка на качеството и това ще е подходът, който ще следваме през следващите години", подчерта той.
Подготвят се промени в програмата за привличане на чуждестранни студенти на МОН, стана известно време на срещата. "Ще променим мерките, които финансираме, за да бъдем много по-видими и активни на пазари, от които можем да привлечем повече чуждестранни студенти", съобщи министър Красимир Вълчев. По думите му заедно с университетите ще се обсъдят добри практики за рекламата ни зад граница в тази област.
В началото на срещата ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров благодари, че серията от дискусии с университетските преподаватели започва от УНСС и подчерта важността на направените промени за увеличение на заплащането на университетските преподаватели през предходната година. Той подчерта нуждата от повече подкрепа към университетите за обновяване на материалната база и продължаване, и разширяване на националната програма на МОН за саниране, ремонт и обзавеждане на студентските общежития.
Както писа БТА, днес живеем в отворен свят и студентите могат да избират да учат в други страни, и ще трябва да подпомагаме, подкрепяме, да създаваме репутация на българската система на висшето образование и репутационният фактор е най-важен. Там, където има добра репутация, едно висше училище свети по-силно на радара на все по-глобализиращото се, все по-международното висше образование. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на деветата церемония за връчването на "Академичните оскари" - отличия за университетите, които са първи в рейтинга на висшите училища по професионални направления, организирана от вестник "24 часа".
Висшето ни медицинско образование е най-конвертируемото, каза тогава министър Вълчев и изброи с какво може да се подобри репутацията на българското висше образование - чрез продължаване на инвестирането и да имаме добри преподаватели, добри школи и добри катедри. Трябва да се концентрираме върху силните професионални направления и всяко едно българско висше училище има силни професионални направления, отбеляза образователният министър. Той добави, че трябва да се инвестира в преподавателите, като такава крачка беше направена през миналата година, и така могат да се мотивират най-добрите студенти да се включат в академични професии, и така ще имаме добро висше образование, добри катедри и ще имаме по-висока репутация, заяви тогава министър Красимир Вълчев.