Държавата ще подкрепя повече висшите училища, които завишават изискванията към студентите

29.01.2025 14:01

Държавата ще подкрепя повече висшите училища, които завишават изискванията към студентите по време на учебния процес, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на дискусия с ръководители на катедри, преподаватели и студенти от УНСС, предава БТА.

Това е първото от серия подобни събития, които ще се организират във висшите ни училища и целят да се обсъдят мерки на оперативно ниво за повишаване на качеството и за утвърждаване на имиджа на българските университети, съобщи пресцентърът на МОН.

"Искам заедно да проведем задълбочен разговор за качеството във висшето ни образование", каза министър Вълчев. По думите му много е важно да се въведат мерки за завишаване на изискванията към студентите и същевременно за подкрепа на преподавателите.

"Студентите трябва да учат целогодишно, а не само от изпит на изпит", каза той. Министър Красимир Вълчев акцентира, че системата на висшето образование е единствената, която се финансира на база качеството, като това диференциране ще се увеличи. "

През предходната година за първи път се разпределиха допълнителни средства на база оценка на качеството и това ще е подходът, който ще следваме през следващите години", подчерта той.

Подготвят се промени в програмата за привличане на чуждестранни студенти на МОН, стана известно време на срещата. "Ще променим мерките, които финансираме, за да бъдем много по-видими и активни на пазари, от които можем да привлечем повече чуждестранни студенти", съобщи министър Красимир Вълчев. По думите му заедно с университетите ще се обсъдят добри практики за рекламата ни зад граница в тази област.

В началото на срещата ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров благодари, че серията от дискусии с университетските преподаватели започва от УНСС и подчерта важността на направените промени за увеличение на заплащането на университетските преподаватели през предходната година. Той подчерта нуждата от повече подкрепа към университетите за обновяване на материалната база и продължаване, и разширяване на националната програма на МОН за саниране, ремонт и обзавеждане на студентските общежития.

Както писа БТА, днес живеем в отворен свят и студентите могат да избират да учат в други страни, и ще трябва да подпомагаме, подкрепяме, да създаваме репутация на българската система на висшето образование и репутационният фактор е най-важен. Там, където има добра репутация, едно висше училище свети по-силно на радара на все по-глобализиращото се, все по-международното висше образование. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на деветата церемония за връчването на "Академичните оскари" - отличия за университетите, които са първи в рейтинга на висшите училища по професионални направления, организирана от вестник "24 часа".

Висшето ни медицинско образование е най-конвертируемото, каза тогава министър Вълчев и изброи с какво може да се подобри репутацията на българското висше образование - чрез продължаване на инвестирането и да имаме добри преподаватели, добри школи и добри катедри. Трябва да се концентрираме върху силните професионални направления и всяко едно българско висше училище има силни професионални направления, отбеляза образователният министър. Той добави, че трябва да се инвестира в преподавателите, като такава крачка беше направена през миналата година, и така могат да се мотивират най-добрите студенти да се включат в академични професии, и така ще имаме добро висше образование, добри катедри и ще имаме по-висока репутация, заяви тогава министър Красимир Вълчев.

Други от Просветни

Красимир Вълчев при патриарх Даниил: Цел на образователната система е да подготвя добри хора

Образователната система трябва да направи децата не само знаещи, но и добри хора. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на среща с Негово Светейшество Даниил

Вълчев: Математиката ще става още по-важна в ерата на изкуствения интелект

Математиката ще става още по-важна в ерата на изкуствения интелект. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на Консултативния съвет по професионално образование и

МОН предвижда забрана на продажбата на вредни храни в бюфетите в училищата

Нова Наредба за здравословно хранене на учениците предлага Министерство на здравеопазването за обществено обсъждане. В нея се забранява предлагането в бюфетите и в автоматите за закуски и напитки на

Фестивалът " (не)Възможното образование" ще се състои в София

Фестивалът "Възможното образование" се завръща тази година с пълно издание в София. Събитието започва на 6 март в "Червената къща", а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от

Над 3000 учители успешно завършиха обучение за приложение на изкуствения интелект в образованието

В края на януари приключи първото мащабно обучение по изкуствен интелект, насочено към учители, което беше организирано от Приложната академия за образование "Синдео"