Първокурсничка от СУ и INSAIT стана водещ автор на световен форум за изкуствен интелект

28.01.2025 12:18

19-годишната първокурсничка от Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски" и института INSAIT Мария Дренчева записва името си сред водещите автори на един от най-авторитетните форуми в света в сферата на изкуствения интелект – ICLR (International Conference on Learning Representations). Тя е съавтор в статия, приета за участие във форума, за който кандидатстват водещи изследователи от цял свят.

Мария е част от уникалната 4-годишна програма EXPLORER на INSAIT, създадена съвместно с Факултета по математика и информатика (ФМИ) на Софийския университет и българския бизнес.

Тя завършва Софийската математическа гимназия с пълен отличен, носител е на Национална диплома на МОН и дългогодишен участник в националните отбори по математика на България. Носител на златен медал с максимален брой точки от Европейската олимпиада по математика за момичета, златен медал от Жаутиковската олимпиада по математика, бронзов медал от Балканската олимпиада по математика и е лауреат от Националната олимпиада по математика.

Благодарение на програмата EXPLORER Мария избира да остане в България, въпреки алтернативи за продължаване на обучението си във водещи университети в света. INSAIT предоставя месечна стипендия от 2000 лв. за период на 4-годишно обучение в Софийския университет, а средствата са осигурени от дарения на водещи технологични компании. Целта на EXPLORER е да задържи младежи като нея в страната и да им даде шанс за реализиране на световно ниво в сферата на изкуствения интелект и информационните технологии, като останат да живеят и работят тук.

Успехът на Мария Дренчева е пример как това се случва на практика. Тя учи специалност „Информатика" във ФМИ, но паралелно с това участва в проекти на INSAIT. В Института тя има възможност да работи с водещи учени от цял свят и да участва в проекти на световно ниво. Приемането на статията за ICLR е първият сериозен успех в изследователската ѝ кариера.

Статията е в съавторство и под менторството на българи, учили в едни от най-престижните университети в света, които се завърнаха у нас. Това са Иво Петров (магистър от Кеймбридж, сега докторант в INSAIT, носител на медали от международните олимпиади по математика и физика), Димитър Димитров (докторант от ETH Цюрих, сега изследовател в INSAIT). По нея работят още и д-р Максимилиан Баадер (изследовател в ETH Цюрих) и проф. Мартин Вечев (основател и научен директор на INSAIT).

Разработката им е озаглавена „GRAIN: Exact Graph Reconstruction from Gradients" и изследва важен проблем в областта на федеративното обучение – подход, който позволява няколко организации (напр. химични лаборатории) да обучават модели за изкуствен интелект върху обединените си данни, без да споделят поверителна информация помежду си.

Международната конференция ICLR е водещо събитие, посветено на развитието на областта на изкуствения интелект. Форумът се нарежда в топ 10 научни конференции в света във всички научни области и е глобално призната за представянето и публикуването на най-новите изследвания за изкуствения интелект, статистиката и науката за данни, както и в важни приложни области като компютърно зрение, изчислителна биология, разпознаване на реч, разбиране на текст, игри и роботика.

Други от Просветни

МОН предвижда забрана на продажбата на вредни храни в бюфетите в училищата

Нова Наредба за здравословно хранене на учениците предлага Министерство на здравеопазването за обществено обсъждане. В нея се забранява предлагането в бюфетите и в автоматите за закуски и напитки на

Фестивалът " (не)Възможното образование" ще се състои в София

Фестивалът "Възможното образование" се завръща тази година с пълно издание в София. Събитието започва на 6 март в "Червената къща", а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от

Над 3000 учители успешно завършиха обучение за приложение на изкуствения интелект в образованието

В края на януари приключи първото мащабно обучение по изкуствен интелект, насочено към учители, което беше организирано от Приложната академия за образование "Синдео"

БГ учени измерват избухванията на Слънцето от Антарктида

30-годишният гл. ас. Ивайло Начев от Техническия университет е 50 дни на Ливингстън Ще остави на базата ботушите си, за да се върне пак на работа там Тича да хване боклуче във въздуха

Гимназия си откри хотел, ще има още мандра, винарна и оранжерия

Земеделската професионална гимназия „Климент Тимирязев" в Сандански е първата у нас със собствен хотел. Той е част от от Центъра за високи постижения за повишаване на практическите умения на