Екстремната слабост на моделите от 90-те отново на мода. Идва ли краят на плюс сайз ерата?

26.01.2025 16:53 Юми Реджеб
Хаштагове като #BodyPositivity сa символ на движението за толерантност към по-пълните фигури. Инфлуенсъри проповядват посланието. СНИМКА: Инстаграм/@isabelnichollsnall
Естетиката на “изпитата” визия е свързана със слабите тела на модели като Кейт Мос. СНИМКИ: ИНСТАГРАМ/@90S.TAPES
Първите плюс сайз модели започват да се появяват на модния подиум през 80-те години. СНИМКА: ИНСТАГРАМ/ @KELS_CARBS
Изтощена фигура, бледа кожа, изпито лице доминираха в модните списания преди 30-ина години.
Възраждането на ултра слабите стандарти подчертава нестабилността на културните промени. СНИМКА: Инстаграм/@tomfordforgucci

Култът към ниско тегло съвпада с нарастващата популярност на медикаменти за отслабване, станали обект на полемики

Тънки с ниска талия, гол кръст и пиърсинг на пъпа се виждат все по-често на модния подиум. И вероятно това означава, че визията от края на 90-те се завръща.

С възраждането на "Y2K модата" (стил на обличане, бележещ началото на новия век - б.а.) се подновява и още една отличителна черта на външния вид, която върви ръка за ръка с ретро начина на обличане. А именно - екстремно слабото тяло, на което стоят добре разголените дрехи.

Изтощена фигура, бледа кожа, изпито лице и сенки под очите доминираха в модните списания преди 30-ина години. Те подтикваха жените към достигане на нездравословно тегло чрез изтощителни диети. Индустрията несъмнено направи множество опити да наложи позитивно отношение към всички видове тела. Обезпокоителното завръщане на култа към кльощава фигура буди въпроса дали включването на манекени с надномерно тегло в ревюта на големите брандове са били реален напредък, или по-скоро краткотраен тренд и рекламен трик.

Носталгията към визията на супермоделите от 90-те случайно или не съвпада с нарастващата популярност на медикаменти за отслабване, станали обект на шумни полемики. Холивуд често е източник на нови и съмнителни тенденции, които бързо се разпространяват по целия свят.

Един от последните примери е използването на инжекционно лекарство, предназначено за контролиране на кръвната захар при хора с диабет тип 2. То има допълнителен ефект – подпомага загубата на тегло, което го прави желано от мнозина извън първоначалното му предназначение.

За съжаление, инжекциите набраха популярност като "чудодейно" средство за бързо сваляне на килограми, след като редица известни личности от филмовата и музикалната сцена започнаха да говорят за ефекта му върху фигурата си. Така

информацията се разпространи глобално,

включително и у нас. Има спекулации за не една и две български популярни личности, отслабнали доста бързо благодарение на употребата му. Най-много хипотези по темата породи новата визия на фолкпевицата Галена. Тя бе обсъждана многократно за начина, по който е успяла да свали излишните килограми. Няма обаче категоричен коментар от нейна страна дали някога е използвала медикамент, подпомогнал процеса.

Медицинските експерти обаче коментират, че когато се използват за отслабване, популярните лекарства за диабетици могат да предизвикат и неприятни странични ефекти, сред които гадене, повръщане, стомашен дискомфорт и дори запек. Освен това неконтролираната употреба без наблюдението на лекар крие сериозни рискове за здравето. Въпреки това известният ефект на сваляне на килограми се оказва основен фактор за нарастващото търсене, което води до липсата му в аптеките.

"Страшно" и "доста обезпокоително" – това са думите, с които американски лекар предупреждава за страничните ефекти на инжекциите за отслабване.

Трудно е обаче това да се обясни на широката публика, след като знаменитости като Опра Уинфри, Кели Кларксън и Илон Мъск публично са признавали, че използват медикамент за вталяване, макар и не конкретно назоваващи името му.

Реакциите в онлайн пространството обаче са противоречиви

Телевизионната водеща Опра Уинфри, без да иска, разгневи феновете си в социалните мрежи, след като обяви, че е използвала препарат, който се предписва на диабетици, за да се раздели с излишните килограми.

Скандалът избухна, тъй като преди това тя е казвала, че никога не би прибегнала до каквито и да било лекарствени продукти, за да отслабне. След това промени версията си, споделяйки, че медикаментът е предписан от личния лекар и е допълнение към режима, който спазва.

"Използвам го, когато усетя, че имам нужда от него, за да предотвратя т.нар. йо-йо ефект. Фактът, че има одобрена от медицината рецепта за управление на теглото и поддържане на по-здравословно състояние през целия ми живот занапред, ме кара да го чувствам като облекчение, изкупление, подарък, а не като нещо, зад което да се крия и за което отново да ми се подиграват. Абсолютно приключих със срама от други хора и особено от себе си", разказа неотдавна Опра в интервю за списание People. Феновете реагираха остро на това, че чак сега признава за използване на лекарство с такава цел, и публично я попитаха защо е лъгала толкова време. Въпросът е деликатен и в повечето случаи води до спорове и ожесточени дискусии в социалните мрежи.

Темата за завръщането на скини фигурата става все по-коментирана и в платформи като тикток. Кан е немско-турски модел с пищни извивки и участва в ревюто на Namilia. В своя профил тя критикува връщането на естетиката, свързана със слаби, бледи модели като Кейт Мос.

"На всеки няколко години има нова мода. "Изпитата" визия определено се завръща. Преди бе модерна позитивността към тялото, но през последната година и половина виждаме все по-малко пълни жени на подиума", обяснява Кан. Като един от малкото пищни модели в индустрията, тя усеща завръщането на стремежа към малкия номер на дрехите. "Често ми потвърждават ангажименти, а след това ги отменят след обсъждане със стилистите заради размера ми", разказва тя.

Доклад на Vogue Business потвърждава наблюденията . За сезон есен/зима 2024 г. по-малко от 1% от моделите на шоутата в Ню Йорк, Лондон, Милано и Париж са били плюс размер. Това говори, че реално слабото тяло никога не е излизало от модa - нито на подиумите, нито на улицата.

"Обществото винаги е съдило по килограмите", казва Кан. "Ако си с наднормено тегло, те смятат за мързелив, глупав или неподдържан." Тя се опасява, че масовото използване на лекарствата за отслабване може да усили срама от несъвършената визия и да остави в миналото приемането на по-едри хора.

Можем да видим това дори и в българските медии. Една от участничките в последното издание на риалити формата "Биг Брадър" влезе в шоуто с пищни форми, покрити с мрежа. А отдолу бе само по изрязано бельо, без да се притеснява от килограмите си. Целта бе да покаже, че е време и у нас да се приемат хората с наднормено тегло и те да могат да носят провокативни и разголени дрехи, без да бъдат осъждани за това. Резултатът обаче бе по-различен от очакваното и последваха хиляди неодобрителни коментари, поставящи под въпрос моралната страна на подобни демонстрации. Ситуации като тази пораждат съмнения дали сме напълно отворени за позитивно отношение към всяка фигура, или все още сме твърде далеч от това.

Идеята за уважение към различните форми на тялото започва да се прокрадва още през 60-те години на XX век с движението за приемане на дебелината (fat acceptance movement - б.а.). През 1967 г. в Ню Йорк се провежда

първият протест срещу дискриминацията

заради телесно тегло, а през 1969 г. се създава Националната асоциация за напредък на приемането на дебелината, която насърчава правата на хората с повече килорами.

Първите плюс сайз модели започват да се появяват на модния подиум през 80-те години, когато индустрията все повече обръща внимание на разнообразието в телосложението. Сред пионерите в тази посока е Ford Models, които създават линия за по-едри модели през 1980 г., давайки възможност на жени с по-различна фигура да участват в модните кампании. Терминът "боди позитивизъм" обаче се появява по-късно - през 90-те, когато движението се разширява, за да включи не само борбата срещу стигмата за теглото, но и приемането на всеки човек с различни белези, увреждания или заболявания.

С появата на социалните мрежи като инстаграм идеята достига глобална аудитория. Снимки и истории на хора, които приемат своите тела независимо от всичко, започват да набират популярност. Хаштагове като #BodyPositivity се превръщат в символ на движението, а инфлуенсъри и известни личности започват да проповядват посланието.

През 2019 г. Victoria's Secret прави опит да подобри имиджа си, като наема плюс сайз модела Али Тейт-Кътлър, носеща по-голям размер от този, който е обикновено допустим за ревюта на марката за бельо. Тогава самата Кътлър изразява надежда компанията да продължи да работи за създаването на по-големи номера, апелирайки, че това е реалният размер на средностатистическата жена в Америка.

През 2020 г. Джил Кортлеве пък става първият плюс сайз модел, който дефилира за Chanel от десетилетие насам, което бележи важна стъпка към промяна в модната индустрия. В същата година Fendi представя Палома Елсесер на своя подиум в Милано – събитие, приемано за историческо, защото за първи път марката включва пищен модел в свое ревю.

Въпреки завръщането на слаботелесната визия и манията по медикаменти за вталяване все още има марки, които избират модели с извивки на подиума.

Докато някои брандове и дизайнери продължават да насърчават приобщаването, завръщането на "изпития" вид все пак поражда въпроса дали модната индустрия прави достатъчно, за да се бори срещу вредните стандарти за тяло.

Потребителите, особено младите хора се оказват в ситуация, в която слабостта отново се издига в култ, докато по-различните идеали за красота трудно запазват своето място.

Изниква обаче и друг въпрос, свързан с искреността относно насърчаването на боди позитивизма. Инфлуенсъри и популярни личности, които в продължение на години са говорили за приемане на наднорменото тегло за красиво, са сред първите, използвали лекарството за отслабване, когато им се удава възможност. Това води до съмнение доколко е било истина твърдението, че харесват тялото си такова, каквото е.

Такъв е случаят на Ела Халикас, която е инфлуенсър с 267 000 последователи. Когато лекарят предлага да използва лекарството извън основното му предназначение, първата мисъл не е за здравето . Вместо това тя се притеснява

как ще реагират нейните фенове в инстаграм,

ако разберат, че приема подобен препарат. Като плюс сайз инфлуенсър, Халикас е изградилa имиджа си върху приемането на всякакви тела с увереност, а тази постъпка противоречи на цялата философия, която е проповядвала до момента.

Тя не е единственият създател на съдържание, насочен към позитивното отношение към тялото, който започва отслабване с помощта на медикамент и среща силна критика от своите последователи. Потребителка на име Кики Моник например споделя със своите 137 000 фенове в инстаграм, че е започнала да пие лекарството, след като е диагностицирана с преддиабетно състояние. "Приемам го, за да се чувствам добре в собственото си тяло. Не е само с цел отслабване", разказва тя във видео и негативните коментари не закъсняват. Последователите я обвиняват, че това е просто оправдание, зад което крие реалните си намерения.

Макар движения като боди позитивизма да насърчават самочувствието и уважението към всички форми и размери, възраждането на ултраслабите стандарти подчертава нестабилността на културните промени.

Това не е просто конфликт между модните тенденции и социалните идеали, а битка за утвърждаването на истинска ценностна система, която да отразява реалността на хората, вместо да я изкривява в името на временни капризи. Само когато приемем красотата в цялото многообразие и спрем да я поставяме в рамки, ще успеем да постигнем баланс между естетика и здравословно самочувствие. Истинската еволюция няма да се случи върху подиума, а в начина, по който гледаме на себе си и един на друг.

Други от От страната и света

Само в "24 часа" на 28 януари - Не сол и луга по пътищата, а саламура от краставички топи леда

Само в "24 часа" на 28 януари четете: Не сол и луга, а саламура топи леда по пътищата - експеримент в Германия показа, че тази субстанция е много по-ефективна и щадяща колите

Православен календар за 28 януари, вижте кой празнува

Преп. Ефрем Сириец. Св. Исаак Сириец, епископ Ниневийски. Преп. Паладий Пустинник Св. Ефрем съвсем млад отишъл в пустинята и станал монах. Написал множество съчинения

Като хамстер на въртележка в целите на компанията

Или как да разделите своята идентичност от идентичността на работодателя си "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие

Не саботаж, а буря - корабът “Вежен” е влачил котва по дъното на Балтийско море и може да е скъсал кабела (Обзор)

Германският външен министър: Поредният инцидент в региона не може да е случайност Българският кораб “Вежен”, заподозрян в саботаж заради поредното прекъсване на оптичен кабел в Балтийско море

Д-р Емилова стъпи опасно в темата с концлагера “Освиенцим” и гладуването. Взрив срещу нея: глупост или морална неадекватност?! (Обзор)

След телевизионното ѝ участие заговориха за "диетологичен Хитлер" Странно изказване на известната диетоложка Людмила Емилова разлюля емоционално социалните мрежи

>