Подкрепят ли израелците споразумението с "Хамас"?

25.01.2025 22:34 Таня Кремер, "Дойче веле"
Мнозина празнуват освобождаването на заложниците и примирието между Израел и Хамас. Но не всички.Снимка: Дойче веле/Ariel Schalit/AP/dpa/picture alliance

Много израелци се радват на освобождаването на заложниците и прекратяването на огъня в Газа. Други обаче настояват войната да продължи. Таня Кремер разказва пред "Дойче веле" за настроенията в Израел.

Миналата седмица пред офиса на израелския премиер Нетаняху бяха поставени десетки ковчези, покрити с израелското знаме. Те бяха сложени там от демонстранти, които протестираха срещу примирието и споразумението за заложниците, настоявайки за военна победа в Газа.

Преди седмица след неколкократно отлагане влезе в сила план от три етапа за прекратяване на огъня. Постепенно започна освобождаването на израелски заложници в размяна на палестински затворници. На 25 януари бяха освободени четири заложнички, сред които и Даниела Гилбоа, която има български корени.

Споразумението обаче разделя израелското общество на поддръжници и противници. По време на целия конфликт израелското правителство начало с Нетаняху постоянно подчертаваше, че една от основните цели на военната операция е да обезсили Хамас в Газа - терористичната организация, чието нападението срещу Израел на седми октомври 2023 година дове до началото на войната в Газа. Това обезсилване обаче още не е факт.

"Възнаграждение" за Хамас?

За противниците на примирието споразумението представлява капитулация пред Хамас. Така насилствените тактики на групировката били възнаградени. Съгласно допитване, проведено през януари от израелския вестник "Маарив", 19 процента от израелците са против споразумението с Хамас, което включва и връщането на заложниците.

Ави, който в момента кара военната си служба, е един от противниците на споразумението. Той казва, че изпитва съпричастие към заложниците и техните семейства, но е убеден, че е победата над Хамас е много по-важна. Пред ДВ той споделя мнението, че израелското общество трябва да проведе дебат каква цена е готово да плати за свободата на заложниците.

Адвокатът Ариел също е против споразумението. "Много от освободените затворници отново ще се заемат с тероризъм и това ще отнеме още израелски животи", убеден е той. Адвокатът смята и че подобни споразумения биха подтикнали войнстващите групировки да вземат още заложници, за да постигнат целите си. "Идеологията на Хамас е убийствена. Те ще продължат по същия начин, докато разполагат със съответната територия."

Повечето израелци подкрепят примирието

Съгласно друго проучване, осъществено от мозъчния тръст Израелски институт за демокрация, 57 процента от жителите на страната поддържат споразумението, предвиждащо освобождаването на всички заложници и край на боевете в Газа.

Поддръжниците на споразумението не смятат, че то е перфектно, но поне дава надежда, че заложниците ще се приберат у дома. Ешел, която е сред поддръжниците, казва пред ДВ: "Можем да се надяваме само на най-доброто. И че споразумението ще стигне до втората си фаза."

Десните екстремисти в кабинета искат войната да продължи

Останалите 64 заложници трябва да бъдат освободени по време на втората фаза на примирието. Как ще протече тя тепърва да бъде договорено. Целта е установяването на трайно примирие.

Израелският финансов министър Безалел Смотрич от Партията на религиозния ционизъм вече заяви, че ще напусне правителството, ако то спре да преследва целта си да победи Хамас във войната. Итамар Бен-Гвир, който до неделя бе министър на националната сигурност, вече напусна управляващата коалиция заедно със своята крайнонационалистическа партия "Еврейска сила" и обеща, че ще се върне само ако войната бъде възобновена.

"Нетаняху отказва да признае това, което знае всеки израелец - че споразумението има цена и тя е висока. Главата на нацията трябва да признае тази цена и да я приеме", написа израелският коментатор Наум Барнеа във вестник "Йедиот Ахронот" по повод коалиционните партньори на премиера. Поддръжниците на споразумението отдавна упрекват Нетаняху, към когото има обвинения в корупция, че е забавил примирието и връщането на заложниците, за да гарантира политическото си оцеляване и да запази коалицията си.

Ще падне ли правителството на Нетаняху?
След освобождаването на първите заложници, за които Нетаняху каза: "Цялата нация ви прегръща", израелският журналист Сима Кадмон написа следното: "Знаем в продължение на колко много месеци те останаха безсмислено в плен заради вашето колебание, отхвърляне, малодушие и защото се поддадохте на заплахите на Бен-Гвир, който след това призна, че успешно е забавил с месеци споразумението за заложниците по политически причини."

Още не е ясно дали коалиционното правителство на Нетаняху ще се препъне във втората фаза на споразумението, но то може да означава началото на неговия край. Опозиционните партии обявиха, че ако Смотрич напусне правителството, ще положат усилия да задържат кабинета за времето на различните фази на споразумението. След това обаче могат да се проведат нови избори.

Поддръжниците на споразумението трудно приемат политическите сметки на Нетаняху. Михаел, който им близки, чиито синове са сред взетите заложници, казва: "Ние трябва да протестираме, за да се договори пълноценно споразумение и всички заложници да бъдат освободени. Всички договорености трябва да бъдат спазени, защото ако това не стане, ще бъдат освободени само някои от заложниците."

Други от Анализи

Иде ли по-евтин бензин, защото Тръмп иска да притисне Путин

Ключът е в Саудитска Арабия Когато Доналд Тръмп спечели изборите, борсовите индекси скочиха еуфорично в очакване на обещаните ниски данъци, дерегулиране на икономиката и преследване на икономически

Страхът от Тръмп: какво става по южната граница на САЩ

Белият дом вече обяви, че "най-голямата операция по депортиране в историята" е започнала, а Тръмп изпрати войници на границата с Мексико. Какво още планира той

Как изгониха Путин от Сирия

Влиянието на Русия в Близкия Изток е подкопано. Зле информирана, нерешителна и твърде зависима от Иран - така изглежда Москва в очите на близкоизточните правителства на фона на ситуацията в Сирия

Завещание на седмицата: Тука има, тука нема, ама сега е с евро

Политиците да спрат надвикването и да обяснят какво се случва Ситуацията около приемането на еврото в България през последни дни заприлича на една популярна игра от недалечното минало

В капана: държавата не може да даде заплати, които вдигна. Бизнесът обаче да плаща

Лош механизъм за минималната заплата може да  доведе до безработица и сива икономика Учителите имат увеличение на заплатите, но ще го получат след март, каза лидерът на КНСБ

>