Диетата през грипната вълна: витамините A, C и D, антиоксиданти и пробиотици

25.01.2025 18:21 Любомира Николаева

Богатата на хранителни вещества диета е вноска за здраве през цялата година. Но когато през зимата предоставим на тялото (включително на чревния микробиом) повече храни с роля в защитата срещу настинка и грип, “вноската” носи и лихви.

Основната формула за засилена диетична грижа за добрата работа на имунната система включва задължително витамините A, C и D; плодове, зеленчуци и ядки, богати на антиоксиданти, и пробиотици - добри бактерии, които помагат на червата да изпълняват пълноценно имунната си функция. Придържането към рецептата изисква само да знаем кои са храните, които са богати на полезните вещества.

Списък с най-най ще ни подсеща всеки ден какви продукти да напазаруваме. Разбира се, всички желани вещества, върху които искаме да акцентираме в името на добрия зимен имунитет, може да бъдат комбинирани в шепа таблетки, но повече ползи носят, когато идват от храни, желателно сезонни.

Лекарите правят подборката на базата на опита и доказани зимни закономерности. В месеците от октомври до края на март тялото не синтезира достатъчно витамин D. През тези месеци слънчевите лъчи падат в България под ъгъл, който не позволява кожата да създаде витамина. Това прави приема му с храните два пъти по-важен, отколкото по друго време на годината. Нова концепция, която стана много популярна по време на пандемията от коронавируса, отрежда на “слънчевия” витамин дори по-важна роля за имунитета от тази на най-популярния витамин - С, който обаче официално не е понижен до второ място като защитно средство срещу възпаления. Третата позиция държи витамин А, който доказано подпомага естествената защита на тялото срещу болести и инфекции.

Витамин D

Витамин D не се среща естествено в много храни, но можете да го получите от скумрията и всички други мазни риби, не само от скъпата сьомга. Все пак рядко можете да достигнете препоръчителните нива през зимата, когато сме лишени от естествения механизъм да синтезираме витамина в кожата под влияние на слънчевата светлина. За повечето хора резултатното решение е все пак да приемат добавки. Колко - ще прецени лекар, след като види резултатите от изследване.

Витамин С

Дефицитът на витамин С е рядък в България, но е възможен през зимата заради скъпите зеленчуци и плодове. Винаги суровите зеленчуци са на първо място в изреждане от респект към растителната храна с най-голяма концентрация на веществото - чушката. Особено ако е люта.

Чушките - всички видове и разцветки - съдържат повече витамин С от портокали, лимони, ягоди, череши и други плодове, за които мислите, че са номер едно. Големи количества има и в кивито и останалите цитруси, броколите, спанака, прясното и киселото зеле, кълновете на различни семена. Често се изтъква, че и картофите съдържат много витамин С, но никой не ги яде сурови, а витаминът се разрушава при термична обработка.

Честа грешка по отношение на витамина е “запасяването”. Той не може да се задържа дълго в тялото. Като приемем големи количества единия ден, те няма да ни послужат и за следващите. Излишък не се съхранява в човешкото тяло, а се извежда заедно с урината и потта.

Недостигът на витамин С води до отслабване на имунитета и повишена чувствителност към инфекции. Когато постъпва в тялото всеки ден, допринася за имунната защита. Поддържа различни клетъчни функции както на вродената, така и на адаптивната имунна система. Има преки доказателства от проучвания за благотворна роля срещу и по време на лечение на респираторни и системни инфекции. За пълноценен ефект се препоръчва да се ядат различни цветове зеленчуци и плодове в рамките на деня.

Витамин А

Витамин А се намира в две форми в храната. Предварително образуваният ретинол е активната форма на витамин А. Намира се в черен дроб, месо, риба, пълномаслено мляко, яйчен жълтък. Втората форма - каротеноидите, сред които са и бета-каротините - са растителни оранжеви, жълти и зелени пигменти в зеленцуци и плодове, които тялото превръща във витамин А. Особеното е, че растителните източници на бета-каротин не съдържат мазнини и холестерол. Тяхното усвояване се подобрява, ако тези храни се консумират с малко количество мазнини.

Антиоксидантите

Антиоксидантите са вещества, които пречат на окислителните процеси в клетките - фактор за заболяване. От проучване на повече от 3500 растителни вида се знае, че има няколко хиляди пъти разлики в съдържанието на антиоксидантите в храните. Най-богати на полезните вещества са зелените листни подправки, билките, ядките, семената, шоколадът, горските плодове и зеленчуците. Антиоксидантен ефект имат и животински храни, богати на витамин Е и други полезни мастноразтворими вещества - яйчният жълтък, мазните риби, птичето месо и др.

Пробиотиците

Пробиотиците са група микроорганизми, които се състоят главно от бактерии, които наричаме добри, приятелски за червата, но включват и дрожди. Пробиотици присъстват естествено във ферментирали храни като традиционните за нашата кухня кисело мляко, саламурено сирене, кисело зеле, сурова туршия, саламурени кисели краставички и по-екзотичните кефир, комбуча, кимчи, мисо и др.

Човечеството е ферментирало храни и напитки от векове, първоначално по принуда, за да ги запази за по-дълго. Много по-късно става ясно, че те преминават през процес на лактоферментация, при който естествените бактерии се хранят със захарта и нишестето в храната, създавайки млечна киселина. Това насърчава синтеза на полезни вещества в тялото и дава принос за чревното здраве. А както съвременната медицина доказа, половината имунни процеси са свързани с червата.

Други от Сила за живот

Една чаша доматен сок на ден прочиства кръвоносните съдове от лош холестерол

Една чаша доматен сок на ден прочиства кръвоносните съдове от лош холестерол. Въпреки че холестеролът е необходим за организма, излишъкът му може да доведе до сериозни здравословни проблеми

Иванка Тръмп става в 5 часа, за да поддържа перфектна фигура

Президентската дъщеря пие много вода и приема 50 грама протеини на всяко хранене, медитира всяка сутрин поне 20 минути Обичам да спортувам - независимо дали става дума за сърф, тенис

New Year, New Me: Съвети за отслабване

Новата година е идеалният момент за ново начало. Ако си решил, че тази година е твоето време за промяна, нека заедно открием как можеш да влезеш във форма и да постигнеш по-здравословен начин на

Как правилният фастинг рестартира организма и го връща в неговата млада и по-здрава форма

Здравословното въздържане от храна не е глад, а преминаване към алтернативен режим на обмяна, или вътрешно хранене Организмът се регенерира, не губи сила и мускулна маса и няма гастритни

Дъщерите имат по-голям шанс да са любимото дете и на двамата родители

Независимо дали го признават, всеки има по–голяма слабост към едното или другото И в най-добрите семейства има една тема табу, към която се посяга само в драматични моменти

>