В средата на февруари можем да опитаме за еврото, обясни Теменужка Петкова

24.01.2025 08:57
Теменужка Петкова СНИМКА: Георги Кюрпанов - Генк

България не се е отказала от приемане на еврото като валута от 1 януари 2026 година. Това заяви категорично пред Би Ти Ви финансовата министърка Теменужка Петкова, след като преди ден обяви, че няма да иска да бъде изготвен конвергентен доклад за страната ни, който е нужен за да влезем в еврозоната.

„Това категорично не е така и аз бих искала да пресека тези инсинуации и мнения на наши колеги от ПП-ДБ, които смятат, че ние сме се отказали от членството на България в еврозоната в рамките на следващата една година - това категорично не е така", заяви Теменжука Петрова в ефира на „Тази сутрин" по bTV.

По думите ѝ това, което ни спъва, е критерият, свързан с ценовата стабилност – според данните за страната към месец декември.

Тя обясни, че има процедура за изслушване в рамките на еврогрупата, където ще бъде изложена картината по отношение на публичните финанси на България в средата на февруари. След това представяне ще може да се види какви са показателите – дали покриваме критерия за ценова стабилност, например, и ако отговаряме на всички критерии, тогава ще подадем и искане за конвергентен доклад.

Вчера Владислав Горанов, който е бивш финансов министър, говори в предаването „Лице в лице" и за друг критерий, който не покриваме – бюджетния дефицит. Той каза, че Европейската комисия се опасява, че ние няма да успеем да достигнем нужния процент.

„Това е другото голямо притеснение, което има от страна на европейските институции, по повод членството ни е еврозоната. Според мен очакванията са да се види дали ние ще се справим с това България да внесе бюджет, който да бъде с дефицит от 3% от БВП", коментира Петрова.

„Аз бях в Брюксел, имах среща с представители на Европейската централна банка – с г-жа Лагард, г-н Донахю, с г-н Валдис Домбровскис – всички те посрещнаха с голямо задоволство факта, че България има редовно правителство. Това е нещо, което увеличава много шансовете ни да бъдем приети в еврозоната, защото това дава гаранция за стабилност", каза още тя.

„Ние ще направим опит тогава, когато сме готови за този опит, тогава, когато България покрие съответно критериите. Най-важната ни задача сега е да работим по това България да има бюджет, който бюджет да гарантира нормалното функциониране на държавата, спазването на критериите и приемането ни в еврозоната", обясни Петкова.

А на въпрос за Законът за БНБ тя заяви, че ГЕРБ не са го подкрепили в зала заради делото в Конституционния съд за т.нар. домова книга.

Други от От страната и света

Георгиев за Galaxy Leader: България мобилизира огромна дипломатическа и политическа сила

Държавата мобилизира огромна дипломатическа и политическа сила в освобождаването на пленените български моряци от кораба Galaxy Leader. Сигналът, който излъчва България - че е запазила функциите си

Една от заложничките, освободени от "Хамас", е с българско гражданство (Видео)

Първата размяна на израелски заложници срещу палестински затворници от повече от една година насам „Хамас" освобождава момиче с българско гражданство, държано като заложник

Бизнес организации в Германия планират протести с искане за икономически реформи

Близо 100 бизнес и работодателски организации в Германия организират протести, които ще се проведат през идната седмица. Те предупреждават, че най-голямата икономика в Европа трябва спешно да бъде

Екатерина Захариева: Не съм притеснена за европейското бъдеще на България

"Важно е да се покаже подкрепата за българското правителство, това, че Европейската комисия е отворена и очаква да работи с него по темите, важни за целия Европейски съюз"

Богдана Панайотова разреши три нови сгради по 20 м в столичния "Изгрев", а кметът на района ще обжалва

Временният главен архитект на София Богдана Панайотова предприе действия за изменение на Подробния устройствен план в част от район "Изгрев" за строителството на три сгради по 20 метра

>