ИСУЛ: Не е вярно, че има вътреболнична инфекция и починали от нея деца

23.01.2025 17:43
УМБАЛ "Царица Йоанна-Исул" СНИМКА: Гугъл стрийт вю
УМБАЛ "Царица Йоанна-Исул" СНИМКА: Гугъл стрийт вю

Твърдението, че в Клиниката по детска клинична хематология и онкология има вътреболнична инфекция и деца, починали след зараза с нея, не отговаря на истината. Това казаха пред БТА от столичната болница „Царица Йоанна – ИСУЛ", потърсени за коментар вследствие на писмо от родители на болни деца, изпратено до фондация „Даная". В писмото се посочва, че в клиниката има вътреболнична инфекция, починали деца в резултат на заразяване, ниско ниво на хигиената и др. Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов разпореди проверка по повод твърденията в писмото.

Две деца с остра лимфобластна левкемия развиха усложнения в следствие на гъбична инфекция, причинена от Ризомусор пусилус (Rhizomucor pusillus), която се среща навсякъде около нас - на улицата, вкъщи, в училище, в детската градина, в парка, посочиха от болницата. Тази гъба не причинява никакви проблеми при здрави хора. Представлява опасност само за болни, които са с компрометиран имунитет, каквито са лекуващите се в клиниката пациенти. Тъй като е широко разпространена, заразяването с нея няма как да се третира като вътреболнична инфекция, допълниха от лечебното заведение. Двете деца са лекувани в клиниката през интервал от една година, като в този период няма други заболели.

Не отговаря на истината и твърдението, че в клиниката има деца, починали от заразяването с въпросната гъба, посочиха още от болницата. Благодарение на компетентната и навременна реакция на детските онкохематолози на УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ", които се усъмниха за наличието на микроорганизма поради характерни усложнения, които той причинява, патогенът е изолиран. За да се случи това, и преди година, и сега, бяха изпратени проби в Германия, тъй като нито една лаборатория в България не успя да определи причинителя, посочиха още от болницата. В момента двете деца са в отлично състояние, предвид основното им заболяване.

Смъртността в Клиниката по детска клинична хематология и онкология не се различава от тази в подобни центрове в Европа. Децата се лекуват по утвърдени европейски протоколи, но, за съжаление, все още злокачествените заболявания при децата не са 100% лечими, добавиха от болницата.

Единствените мерки срещу гъба, която се среща навсякъде около нас и във всеки един момент може да бъде привнесена, са редовната дезинфекция и строгият пропускателен режим. Дезинфекция в Клиниката по детска клинична хематология и онкология се извършва постоянно, по установен график. Въведен е и строг контрол на достъпа, чиято цел е да предпази децата. Клиниката, както и останалите звена в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ", е база за обучение на студенти и няма как да бъде спрян техният достъп. Бъдещите лекари винаги са с предпазни маски и обути с калцуни при влизането си в клиниката. Хигиената в едно детско болнично заведение е споделена отговорност между медицинския персонал и родителя, който придружава детето, напомниха от болницата. В Клиниката по детска клинична хематология и онкология се лекуват деца от различни социални групи, като не за всички родители личната хигиена е приоритет.

От болницата обръщат внимание, че като придружители на децата, най-често в клиниката постъпват техните майки, но няма и никога не е имало изрична забрана, децата да бъдат придружавани от своите бащи или друг близък роднина.

За ръководството и работещите в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ" водещ приоритет е грижата за всеки пациент, а животът и здравето на децата е най-важният критерий за добре свършена работа. В клиниката има щатни социални работници, които подпомагат родителите във връзка с всякакви битови нужди на децата. С тях работи и квалифициран психолог, който винаги е на разположение. Екипът, който се занимава с лечението на малките пациенти, е съставен от едни от най-добрите детски онкохематолози в България, които подхождат с много внимание и търпение към тях.

Други от Докторе кажи

Обявиха грипна епидемия за област Шумен

Грипна епидемия се обявява на територията на област Шумен за периода 27 януари- 4 февруари, реши на заседание днес Областният оперативен щаб за борба с грипа и остри респираторни заболявания /ОРЗ/

Здравният министър: Заради своята честота ракът на шийката на матката е от най-големите предизвикателства в здравеопазването ни

"По своята честота ракът на маточната шийка е е едно от най-големите предизвикателства на българското здравеопазване. Все повече човешкият папилома вирус се свързва с тях

Огромен брой случаи на грип в Турция, поликлиниките са препълнени

Турските поликлиники са препълнени заради огромен брой случаи на грип, предава телевизия СиЕнЕн-Тюрк. Телевизионният канал отбелязва, че в последно време случаите на грип буквално са „експлодирали"

Обявиха грипна епидемия във Велико Търново

Във Великотърновска област ще бъде обявена грипна епидемия, мерките влизат в сила от понеделник, 27 януари и ще продължат до 4 февруари, съобщиха от Министерството на здравеопазването

Личните лекари са прегледали медицинските досиета на близо 15 хиляди пациенти

За един месец общопрактикуващите лекари са прегледали здравните досиета на близо 15 хиляди души от пациентските си листи, съобщиха от "Информационно обслужване" АД

>