БНБ: Банките отчитат ръст на печалбата си с 18 млн. лева към 30 септември 2024 г.
Банковата система у нас отчита печалба в размер на 2,7 млрд. лв. към 30 септември 2024 г., което е с 18 млн. лв. (0,7 процента) повече спрямо реализираната за първите девет месеца на предходната 2023 г. Това се посочва в тримесечното издание "Банките в България", което се подготвя от управление "Банков надзор" на БНБ, публикувано на страницата на централната банка в интернет.
Възвръщаемостта на активите на банковия сектор възлиза на 1,99 процента към края на септември, а възвръщаемостта на собствения капитал - на 16,40 процента (при 2,18 процента и 18,64 процента към 30 септември 2023 г.), предава БТА.
Общият размер на брутните кредити и аванси спрямо края на юни нарасна с 2,1 млрд. лв. (1,8 процента) до 116,3 млрд. лв. в края на септември. През периода вземанията от кредитни институции намаляват (с 416 млн. лв., 4,1 процента) до 9,6 млрд. лв. Брутният кредитен портфейл на банковата система (влизат секторите "Нефинансови предприятия", "Домакинства", "Други финансови предприятия" и "Държавно управление") в периода юли-септември се увеличи с 2,4 млрд. лв. (2,3 процента) до 106,6 млрд. лв. Нарастването е формирано основно от кредитите за домакинства (с 2,3 млрд. лв., 5,3 процента). Увеличение има и при кредитите за нефинансови предприятия (с 299 млн. лв., 0,6 процента) и за сектор "Държавно управление" (с 37 млн. лв., 4 процента), а намаляват тези за други финансови предприятия (с 231 млн. лв., 2,6 процента).
През периода юли - септември депозитите в банковата система се увеличават с 2,8 млрд. лв. (1,8 процента) до 155 млрд. лв., показват данните. За това допринася нарастването главно на депозитите на домакинствата (с 1,4 млрд. лв., 1,7 процента) и на нефинансовите предприятия (с 1 млрд. лв., 2,1 процента). Увеличение има и при депозитите на кредитни институции (с 550 млн. лв., 5 процента) и на други финансови предприятия (с 221 млн. лв., 6,2 процента), докато на сектор "Държавно управление" намаляват (с 441 млн. лв., 10,5 процента).
Собственият капитал в баланса на банковата система спрямо края на юни нарасна с 984 млн. лв. (4,7 процента) и към 30 септември достига 22,1 млрд. лв.
В анализа се отбелязва, че през третото тримесечие на изминалата година банковият сектор у нас продължава да осъществява дейността си при повишена несигурност във външната среда и при относително благоприятни макроикономически условия. Основен положителен принос за икономическия растеж има запазващото се силно частно потребление, което се дължи на нарастване на заетостта и заплатите в реално изражение, както и на слабите стимули за спестяване на домакинствата предвид ниските лихвени проценти по банковите депозити, посочват от БНБ.
Капиталовата позиция на кредитните институции остава солидна, а ликвидността в банковата система - на високи равнища. По отношение на основния вътрешноприсъщ риск - кредитния, се запазва дългосрочната тенденция към намаляване както на размера на необслужваните кредити, така и на техните съотношения. Делът на необслужваните кредити в кредитния портфейл през третото тримесечие слабо се понижава, се отбелязва в анализа.
Отчита се още, че кредитната активност остава висока, като за това допринася комбинацията от фактори по линия на търсенето и предлагането на кредит. От една страна търсенето на домакинствата е повлияно от повишението на реалния разполагаем доход и от ниските нива на лихвени проценти по жилищните кредити, от друга - активното предлагане на кредитен ресурс от банките се обуславя от нарастването на депозитната база, значителната ликвидност и конкуренцията в банковия сектор, посочват от БНБ.
Като се отбелязва, че наличието на силна капиталова и ликвидна позиция е от съществено значение за устойчивостта на банковия сектор, в анализа се отчита, че през третото тримесечие на 2024 г. регулаторният капитал нараства с 1,5 процента, а равнищата на капиталовите съотношения са значително над минималните регулаторни изисквания и изискванията за капиталови буфери. Припомнят се и изискванията на БНБ за капиталови буфери за поддържане на устойчива капиталова позиция на банките и на банковата система.
Отношението на ликвидно покритие на банковата система остана значително над изискваното минимално равнище от 100 процента и в края на септември възлезе на 244,1 процента (при 246,7 процента в края на юни). През третото тримесечие на 2024 г. ликвидният буфер нарасна с 1,7 млрд. лв. (3,2 процента) до 52,9 млрд. лв.