Парламентът отхвърли промени в Закона за БНБ, свързани със служебната власт
С 93 гласа "против" и 101 "въздържал се" парламентът отхвъри промени в Закона за БНБ, които предвиждат, ако управител или подуправител на банката приеме да стане служебен премиер, в този случай да подава оставка от поста си в централната банка. Единствено от ПП-ДБ гласуваха "за".
Те имат правото да откажат да бъдат назначени за служебен министър-председател, се посочва още в законопроекта. Предложените промени са съгласувани с ЕК и с ЕЦБ, които са изразили своите положителни становища, обясни бившият финансов министър Людмила Петкова по време на бюджетна комисия.
Ако гуверньорът на БНБ поеме временно управлението на страната, той ще трябва да посочи временно кой от подуправителите да заеме неговата роля, а в 1-месечен срок Народното събрание трябва да избере нов управител на централната банка, са част от новите текстове.
Досега управителят на БНБ винаги отказваше да заеме поста служебен премиер с мотива, че БНБ не бива да бъде въвличана в политическия процес.
Очаквано най-активни в дебата бяха от "Възраждане", като повечето хора на Костадин Костадинов използваха времето си на трибуната, за да бранят българския лев, а не да коментират по същество законопроекта. Това от своя страна подразни председателя на бюджетната комисия Делян Добрев от ГЕРБ. Затова взе процедура по начина на водене, за да прикани председателя на НС Наталия Киселова да прекъсва хора, които не водят дебат по същество.
"Колегата говори всичко друго само не и по законопроекта. Той има право да говори каквото иска от трибуната, ако е от името на парламентарна група. На това имаме право само по веднъж на ден, а Костадин Костадинов вече говори 10 минути по същата тема от името на парламента група", каза Добрев визирайки декларацията, която изчете председателят на "Възраждане" в началото на заседанието отново свързана със еврото и необходимостта да се запази лева. Добрев призова Киселова да не позволява "Възраждане" да превръщат изказванията си в своебразен дебат "за" или "против" еврото.
"В бюджетна комисия казах, че този законопроект е излишен. Първо - тези конституционни изисквания, които определят кой може да бъде избиран за премиер все още са в сила. Второ - материята е уредена още миналата година с друг законопроект какво се случва с тези лица, които приемат да бъдат премиери. Трето - не виждам връзка, ако едно от лицата дали от БНБ, или Сметната палата, сметне да изпълнява функцията на премиер за 3-4 месеца с какво независимистта на институцията ще бъде накарнена", попита Йордан Цонев от "ДПС-Ново начало".
"По време на бюджетна комисия ние от ПП-ДБ подкрепихме законопроекта. Не така постъпиха новото управляващо мнозинство, както и колегите от "ДПС-Ново Начало". Колегите от ГЕРБ не обясниха защо не го подкрепят, не казаха своите аргументи, а ключовият и икономическият въпрос е следният - Европейските централни банки, трябва да бъдат независими. Това управителят или подуправителят да подаде оставка, ако реши да бъде премиер, гарантира точно това", обясни Мартин Димитров от ПП-ДБ. И отново призова колегите си от ГЕРБ да излезнат на трибуната и да обяснят защо не подкрепят предложените текстове, но така или иначе никой от хората на Борисов не го направи.