Телекомите гневни: Предложението за отнемане на лицензи е абсурдно, некомпететно и опасно
КЗП предлагала българските потребители и бизнеси да останат без мобилни услуги и свързаност
Операторите виждат безпрецедентна атака срещу телекомуникационния сектор подкопава икономиката, националната сигурност и международната репутация на България.
Изявленията на председателката на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова за отнемане на лицензи на мобилните оператори са обсурдни, некопмететния и опасни. Това се казва в официална позиция на Алианса на технологичната индустрия (АТИ), представляващ телеком сектора в България.
В понеделник Филипова заяви, че КЗП може да предложи и отнемане на лицензи при влязло в сила наказателно постановление за нарушение на закона. Прилагането на тази мярка била единственият ефективен отговор на трайното неспазване на правата на потребителите от страна на оператори.
От Алианса на технологичната индустрия посочват, че това твърдение e не само лишено от обективност и правна аргументация. Освен това нагнетяването на популистки внушения срещу ключов сектор ебило безпрецедентен акт, който застрашава сигурността и икономиката на страната.
От асоциацията заявява още, че телекомуникационният сектор работи в конкурентна и стриктно регулирана среда, а потребителите ползват едни от най-добрите и достъпни услуги в Европа. Според доклад на ЕК България е сред четирите държави с най-достъпни цени на мобилни услуги в ЕС, а мрежите в страната са сред най-бързите в света.
"Въпреки това, вместо подкрепа за дигитализацията и устойчивото развитие, виждаме безпочвени атаки срещу един от най-добре регулираните сектори, който всяка година инвестира милиарди левове в българската икономика. Твърдението за "системни нарушения" от страна на мобилните оператори е голословно и напълно несъстоятелно, както се вижда от официалните данни на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС)", заявяват в позицията си от асоциацията.
Телекомите посочват данни от последния годишен доклад на Комисията за регулиране се посочва, че жалбите от потребители са намалели с близо 10% на годишна база.
Още по-абсурдно било, че КЗП атакува операторите с недоказани обвинения, а реалните проблеми на потребителите – измами и недостатъчна регулация на неконтролирани дигитални платформи, остават извън нейното внимание. Това поставяло под съмнение компетентността и истинските мотиви за действията на комисията.
АТИ призовава за незабавно прекратяване на това опасно и безотговорно поведение на КЗП. От асоциацията искат регулаторна стабилност, експертен подход и реални политики, които защитават интересите на потребителите, а не личния имидж на отделни държавни служители. Отговорните институции трябва ясно да заявят, че българската държава няма да толерира популистки действия, които поставят под риск цифровата свързаност, икономиката и националната сигурност.