Доналд Тръмп смени името на Мексиканския залив и забрани назначенията
Смяна на името на Мексиканския залив на Залива на Америка, както и на връх Денали в Аляска на връх Маккинли бяха едни от първите заповеди на встъпилия за втори мандат като президент на САЩ Доналд Тръмп, съобщи Си Ен Ен.
Освен това Тръмп помилва почти всички 1500 души, осъдени за нападението срещу Капитолия, нареди на Министерството на правосъдието да прекрати около 300 висящи дела и намали рязко присъдите на малка група от 14 други обвиняеми, които бяха обвинени в най-сериозните случаи - това са членовете на групите Oath Keepers и Proud Boys, осъдени за заговор и бунт.
Лидерът на Oath Keepers Стюарт Роудс също е в списъка. Така сред близо 1600 помилвани се оказаха и хора, които преди 4 години нападнаха полицаи като Джулиан Хатър, който нападна полицай от Капитолия; Девлин Томпсън, който би полицай с метален кол; и Робърт Палмър, който нападна полицията с пожарогасител и дървена дъска. Тръмп нарече затворниците от протестите на 6 януари "нашите заложници".
Тръмп също подписа изпълнителна заповед, с която се опитва да сложи край на гражданството по рождение, конституционен въпрос, който трябва да бъде разгледан чрез конституционна поправка или чрез съдилищата. „Гражданството по рождение. Това е голямо нещо“, каза той.
Заповедта засяга деца, родени след 30 дни от приемането на мярката и ще се прилага в случаи, когато родителите са незаконно пребиваващи в САЩ, и в ситуации, когато майката е временно в САЩ, например с виза, а бащата не е гражданин на САЩ. Заповедта се основава на фразата „под юрисдикцията на съответната страна“ в 14-та поправка на Конституцията. В лагера на Тръмп се смята, че децата на незаконни имигранти не са „под юрисдикцията“ на САЩ и затова не трябва да получават гражданство. Ясно е, че това действие вероятно ще бъде оспорено юридически и в крайна сметка ще стигне до Върховния съд.
В първия ден Тръмп не наложи нови тарифи за вноса от Канада и Мексико, но заяви, че ще направи това от 1 февруари. Тръмп каза, че мисли за 25% ръст на митата върху вноса от северноамерикански съседи. Попитан за вноса от Китай, Тръмп посочи, че задълженията, които той наложи като президент в първия мандат, все още са в сила.
Президентът Доналд Тръмп издаде две изпълнителни заповеди, с които насочва Министерството на правосъдието и Службата на директора на националното разузнаване да предприемат широки разследвания на администрацията на Байдън във връзка с “цензура на свободата на словото ” или използване на правоприлагащи и разузнавателни агенции като оръжие срещу опонентите.
Тръмп подписа изпълнителна заповед, която инструктира всички департаменти и агенции да не предлагат или издават никакви правила за банките, докато не бъдат прегледани и одобрени от новата администрация.
Както обеща в неделя, президентът Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед, с която забавя изпълнението на забраната на TikTok със 75 дни.
Тръмп също подписа изпълнителна заповед, с която обяви национална извънредна ситуация на южната граница на САЩ, която ще позволи разполагането на допълнителни ресурси на Пентагона и завършване на оградата на границата. Мексиканските наркокартели MS-13 и Tren de Aragua бяха обявени за чуждестранни терористични организации.
Тръмп нареди на секретаря на отбраната “да изпрати колкото се може повече части или членове на въоръжените сили, включително резерви" по границата с Мексико.
Сред първите заповеди на Тръмп бе оттегляне на САЩ от Парижкото споразумение за климата, в което страната първоначално влезе по време на управлението на бившия президент Барак Обама през 2015 г. Тръмп вече беше изтеглил САЩ от това споразумение по време на първия си мандат през 2020 г.
Тръмп отмени близо 80 изпълнителни заповеди и меморандуми, издадени от бившия президент Джо Байдън, налагане на мораториум върху федералните регулации и новите назначения в държавната администрация, забрана на „правителствената цензура“ върху свободата на словото и разпореждане към всички ведомства и агенции да се заемат с кризата на разходите за живот. Президентът нареди още федералните чиновници да се върнат на работа присъствено, ако са работели до момента дистанционно и въведе временна забрана за наемането на хора във федералните структури, докато новото правителство не установи пълен контрол върху властта.
След като се прибра в Белия дом, Тръмп започна да подписва нови изпълнителни заповеди.
Президентът обяви, че изтегля САЩ от Световната здравна организация.
"Световната здравна организация ни ограбва. Всички ограбват САЩ, така стоят нещата, но това повече няма да се случва", каза президентът пред репортери.
Според СЗО Съединените щати са най-големият донор и партньор на организацията.
САЩ предоставиха 1 милиард и 284 милиона долара през 2022 и 2023 година, казва СЗО.
През 2020 година Тръмп изтегли САЩ от СЗО, като обвини организацията, че не се е справила с коронавирусната пандемия и че е марионетка на Китай. В първия си ден като президент през 2021 година Джо Байдън върна САЩ в СЗО, пише БТА.