Общото събрание на БАН избра нови зам.-председатели и главен научен секретар

20.01.2025 16:40
Българска академия на науките. СНИМКА: Фейсбук на БАН

Нови заместник-председатели и главен научен секретар на Българската академия на науките (БАН) избра Общото събрание на БАН днес.

Заместник-председателите са трима - чл.-кор. д. б. н. Евдокия Пашева, проф. д. н. Емануел Мутафов и проф. д. и. н. Щелиян Щерионов. За главен научен секретар е избрана проф. д-р Нели Косева, съобщи пресцентърът на научната институция, цитиран от БТА.

Изборът на новото ръководство на БАН се проведе от Общото събрание, след като чл.-кор. Евелина Славчева беше избрана за председател на 2 декември 2024 г. Колегите са утвърдени учени с богат административен опит, убедена съм в безспорните им качества, приноси и лоялност към Българската академия на науките, каза чл.-кор. Евелина Славчева при представянето им пред Общото събрание.

Член-кореспондент Евдокия Пашева е доктор на биологическите науки. Научните й интереси са в областта на молекулярната и клетъчната биология: репарацията и репликацията на ДНК, епигенетичния контрол, ремоделирането на хроматина, канцерогенезата и туморните маркери, клетъчните сигнални пътища и механизми. Има над 70 научни статии. Професионалната й кариера е включена в изданието на FEBS Women’s Career in Science 2024. Чл.-кор. Пашева е била два мандата главен научен секретар на БАН (2013-2021 г.) и заместник–председател на Академията в периода 2021-2025 г.

Професор Емануел Мутафов е доктор по нова и най-нова обща история. Той е византолог, епиграф и историк на изкуството в Института за изследване на изкуствата при БАН. Бил е директор на института в периода 2014-2022 г. Има над 150 научни публикации, от които седем монографии. Негови текстове са публикувани от издателства като Cambridge University Press, Brill, Brepols и други.

Сферите на професионален интерес на професор Щелиян Щерионов са история на България, историческа демография, стопанска история, морска история и традиционна морска култура. Той е професор в Института за изследване на населението и човека при БАН. Ръководи и участва в 15 национални проекта и в седем международни проекта. Публикациите му включват осем самостоятелни монографии, десет монографии в съавторство, съставителство на една преводна монография, съставителство и редакция на пет сборника, на 29 студии и на 60 статии.

Нели Косева е професор в направлението химически науки. Професионалните интереси на проф. Косева са в областта на полимерите и полимерните материали с биомедицинско и екологично приложение. Специализирала е в Лондонския университет, в Университета на Кобе (Япония) и в Полската академия на науките. Съавтор е на 96 научни публикации, от които пет обзорни, на три патента и на един полезен модел. Проф. Косева е била два мандата директор на Института по полимери при БАН и главен научен секретар на БАН в периода 2021-2025 г.   

Химикът член-кореспондент Евелина Славчева беше избрана на 2 декември 2024 г. за председател на Българската академия на науките (БАН) от Общото събрание на научната институция. Тя получи тогава 81 гласа, а за другия кандидат - за микробиолога акад. Христо Найденски, подадените гласове бяха 19. Член-кореспондент Евелина Славчева е първата жена председател на БАН в 155-годишната история на научната институция.

Други от Просветни

Как умници от света да станат студенти у нас

Важна цел от общата визия на ректори, партии, бизнес Как да привлечем умни младежи от цял свят за студенти тук? Това явно ще е една от темите на министъра на образованието Красимир Вълчев

Хлапета от цялата страна мерят уменията си в креативни и технологични области

Деца от училища от цялата страна ще мерят уменията си в креативни и технологични области. Малчуганите ще представят свои проекти в категории - дизайн, предприемачество

Красимир Вълчев: Модернизация на системата е сред националните приоритети във висшето образование

Модернизация на системата, по-високи изисквания към студентите, привличане на повече чуждестранни студенти, утвърждаване на авторитета на висшите ни училища и облекчаване на административната работа

Министър Красимир Вълчев откри изложбата "Фантастични умове"

Изложбата „Фантастични умове", показваща световните постижения на българските олимпийски отбори, бе открита днес в Софийския университет „Св. Климент Охридски"

91 г. след откриването си ректоратът на Алма матер още чака първи основен ремонт

Сградата - икона на София, е втора по интерес за чужденците след катедралата "Св. Александър Невски" Започват с реконструкция на покрива, аудиториите стават модерни

>