91 г. след откриването си ректоратът на Алма матер още чака първи основен ремонт

20.01.2025 10:18 Ярослава Прохазкова
Така изглежда част от английския двор в ректората. СНИМКИ: ЙОРДАН СИМЕОНОВ
Управителят на сградата Борис Ангелов показва пораженията по пода в залата със сбирката от минерали.
Парната инсталация спешно трябва да бъде подменена.
Заради проблем с вентилацията миризмата от стола може да се усети далече извън помещението.

След като разгледат катедралата “Св. Александър Невски” в София, чужденците веднага се насочват към ректората на Софийския университет “Св. Климент Охридски” - една от иконите на столицата, която изгражда архитектурния ѝ облик. И това не е просто впечатление, а е обективно доказано в класациите на туроператорите.

“Централната част на сградата заедно с библиотеката са открити официално през 1934 г. Оттогава няма основен ремонт. Тежко е пострадала при бомбардировките по време на Втората световна война. За 100-годишнината през 1988 г. са правени частични ремонти, но никога цялостен”, обяснява ректорът проф. Георги Вълчев.

Сградата е публична държавна собственост и паметник на културата, затова се очаква средствата да бъдат осигурени от държавата. Затова има 3-годишна инвестиционна програма. Според плана ще се започне с покрива. Течовете са огромни, включително и в централния купол. Във вътрешността му има носеща дървена конструкция, която е изгнила и

има опасност да се срути

Течовете пълзят и по етажите, включително и в библиотеката на Факултета по славянски филологии.

Вторият етап е насочен към вътрешността на сградата и включва подмяна на всички основни инсталации, както и климатизация.

Двете крила са строени от 1942 г. до началото на 50-те години. Завършени са всъщност след Втората световна война. Днес ще се прави модерно окабеляване. Предстои и цялостен ремонт на всички аудитории. Тежък е проблемът с вентилацията на студентският стол в северното крило. Преди време деканът на Юридическия факултет проф. Даниел Вълчев се пошегува, че човек, щом влезе в сградата,

веднага може да разбере какво са готвили в мензата

“Третата година сме се насочили към възстановяване на всички представителни пространства - голяма част от мраморните облицовки в централното фоайе към аулата вече са отлепени. Има счупени стъпала. Витражите трябва да бъдат почистени и осветени, замислени са като апотеоз на българската култура”, казва проф. Вълчев. Дело са на един от най-талантливите ни художници от 30-40-те години на XX в. - Иван Пенков. Някои от тях са пострадали по време на бомбардировките и през 1988 г. са възстановени по оригиналните му скици от Дечко Узунов. В последната година ще се изгради и подземен паркинг във вътрешния двор.

Университетът има

прекрасни колекции по минералогия и кристалография и по палеонтология

Сбирките са създавани още от 60-те години на XX век. Към тях софиянци проявяват огромен интерес. След ремонта ще станат достъпни. Ще се развие и музеят на Софийския университет, който сега е почти невидим.

“Искаме да върнем достолепието на сградата - да запазим вида и духа ѝ. Строена е в един от най-трудните периоди за България като икономически условия и е престъпление да допуснем в днешно време да губи прелестта си пред очите ни”, категоричен е ректорът.

Предварителните разчети на инвестиционната програма са за около 106 милиона. Първата година ремонтът на порива е за 40 млн. лв. Втората година ще бъдат усвоени 36 млн., а третата - 30 млн. лв. Според ректора университетът никога не е получавал достатъчно. Годишно за всичките си сгради има между 800 000 и 900 000 лв., които в някои случаи не стигат и за аварийни ремонти.

Миналата година Алма матер е получила допълнителни средства за капиталови разходи от Министерството на образованието и науката. С част от тях ръководството е възложило проектирането на ремонта на покрива. Скоро ще е готов проектът за първата фаза на предстоящия ремонт.

Докато тече ремонтът, ще има необходимост от допълнителни площи. Те ще бъдат осигурени от нова сграда на “Цариградско шосе”.

Други от Просветни

Общото събрание на БАН избра нови зам.-председатели и главен научен секретар

Нови заместник-председатели и главен научен секретар на Българската академия на науките (БАН) избра Общото събрание на БАН днес. Заместник-председателите са трима - чл.-кор. д. б. н

Красимир Вълчев: Модернизация на системата е сред националните приоритети във висшето образование

Модернизация на системата, по-високи изисквания към студентите, привличане на повече чуждестранни студенти, утвърждаване на авторитета на висшите ни училища и облекчаване на административната работа

Министър Красимир Вълчев откри изложбата "Фантастични умове"

Изложбата „Фантастични умове", показваща световните постижения на българските олимпийски отбори, бе открита днес в Софийския университет „Св. Климент Охридски"

За престижни и търсени университети - чака се обща визия на партии, ректори, бизнес

17 ректори, държавници, лидери от бизнеса, студенти и абитуриенти събра деветото издание на академичните оскари в петък - церемонията, на която университетите

Великотърновския университет с втора Зимна школа по калиграфия за иконописци

За втора година Православният богословски факултет на Великотърновския университет организира Школа по калиграфия за иконописци. Проявата е част от Евтимиевите дни

>