Георги Георгиев: С над 20% са се увеличили издадените от съдилищата ограничителни заповеди
"Над 5000 са издадените от съдилищата в страната ограничителни заповеди само през миналата година, което е с над 20% повече в сравнение с 2023 г. Превенцията на домашното насилие е един от основните приоритети на правосъдното министерство в мандата на новия кабинет". Това каза пред БНТ правосъдният министър Георги Георгиев.
Анализите сочат, че част от ръста на сигнали за домашно насилие се дължи на законовите промени след случая "Дебора", които гарантират на жертвите, че ще получат помощ. Според криминалисти обаче не само повечето сигнали, но и повечето агресия в отношенията, също дават своя принос към повишаване на случаите.
"Очевидно тенденцията е тревожна, ние не можем да замитаме проблема под килима. Ние трябва да бъдем активни", подчерта Георги Георгиев, министър на правосъдието.
Притеснителни са тези случаи, които стават известни, когато краят за жертвата на домашно насилие е фатален. По тази причина правосъдния и вътрешния министри още през следващите седмици събират всички институции, които имат отговорност към проблема.
"Да видим къде се къса връзката. Какво може да се подобри. И тук апелът ми е към гражданите, във всеки случай, в който са се обърнали към държавна институция, било представител на МВР, Министерство на правосъдието, адвокатски съвет или социалните служби и някой не им е обърнал внимание, да ни сигнализират незабавно, за да видим къде не работи нещо по веригата", заяви Георги Георгиев, министър на правосъдието.
Правосъдният министър припомни, че в мобилното приложение "Помогни ми" има директен достъп до денонощен телефон за подкрепа, както и до телефон за предоставяне на безплатна правна помощ. Така жертвите на домашно насилие имат бърз достъп както да психолози и адвокати, така и до полицията.
"Нашата основна задача е да покажем категоричната непримиримост. Затова хората трябва да са наясно, че правата им по закон са защитени, но за да не останат просто правила на хартия някъде и един куп стратегии, конвенции и прочие, са необходими ефективни мерки и достъпност", подчерта министърът.
В малките населени места, където страхът в пострадалите от домашно насилие е по-голям, рисковете ще се установяват и с помощта на училището.
"Въпрос на разговори в часа на класа. Подкрепа, окуражаване, разговори с приятели. Да си дадат сметка, че начин да бъдат защитени има, че случващото се не е нормално и че най-вероятно, за съжаление, няма да отмине. Така че информационна кампания и в училищата, за да може децата и младежите да се осмелят да споделят, било с училищния психолог, било с класния си ръководител", обобщи правосъдният министър.
Пред домашното насилие никой не трябва да си затваря очите и да бъде пасивен наблюдател на случващото се с близки, приятели и съседи.