Тревожно! Всеки седми младеж в България е с високо кръвно

19.01.2025 14:11
Доц. Светлин Цонев

Младите пренебрегват профилактиката, казва водещият кардиолог и ангиолог доц. Светлин Цонев

Всеки седми младеж у нас е с високо кръвно налягане. Данните са от наскоро проведено скринингово проучване в рамките на кампанията „120/80. Избери номера на сърцето" на Столична община и Microlife. На 23 ноември 2024 г. в седем столични мола се проведе скринингово изследване на над 600 души. Проучването се осъществи с валидирани апарати за измерване на кръвно налягане, като в него участва и Асоциацията на студентите медици в България, клон – София.

Данните от изследването коментира водещият кардиолог и ангиолог доц. Светлин Цонев, който е и лице на кампанията.

- Доц. Цонев, България остава на водещи позиции по сърдечносъдова заболеваемост и смъртност. Какви са основните причини за това?

- Основните причини са свързани с комбинация от фактори, включително ниска здравна култура, нездравословни навици и липса на навременна профилактика. Особено тревожно е, че тези проблеми започват още в млада възраст, когато хората би трябвало да се грижат за здравето си по-сериозно.

- Наскоро стартира кампанията „120/80. Избери номера на сърцето". Каква е целта ѝ?

- Основната цел е да насочим вниманието на младите хора в София към отговорното отношение към здравето и профилактиката. В рамките на един ден измерихме артериалното налягане на почти 600 души и проведохме анкети, за да разберем техните навици и здравословно състояние.

- Какви бяха основните изводи от това проучване?

- Резултатите са тревожни. Например 14,9% от анкетираните имат високо артериално налягане, но само четирима знаят за този проблем. Също така, едва 17,3% са наясно с нивата на холестерола, а само 20,2% са запознати с нивата на кръвната си захар. Тези данни показват, че младите хора пренебрегват профилактиката.

- Какви са наблюденията ви относно техните навици?

- Около 59,5% от анкетираните извършват физическа активност ежедневно, но при 27% тя е под препоръчителните 30 минути на ден. Над 70% консумират плодове и зеленчуци, но само 1/5 от тях ядат препоръчителните три порции дневно. Злоупотребата с алкохол и тютюнопушенето също са сериозен проблем – 58,3% консумират алкохол, а 41,7% пушат, включително използват вейпове.

- Как могат да се променят тези тенденции?

- На първо място, чрез активно образование и повишаване на здравната култура. Кампании като тази са важна стъпка, но трябва да бъдат систематично подкрепяни с дългосрочни програми, които включват обучение в училищата, профилактични прегледи и насърчаване на здравословни навици чрез медии и социални мрежи.

- Какво е вашето послание към младите хора?

- Грижете се за здравето си, докато сте млади. Измервайте редовно кръвното си налягане, следете нивата на холестерола и кръвната захар, спортувайте редовно и обръщайте внимание на хранителните си навици. Здравето е най-ценният капитал, който имате.

Други от Докторе кажи

Проф. Кантарджиев: Случаите на грип ще нарастват до февруари

Ръст на заболелите от грип ще има през февруари, засега епидемичната обстановка се развива нормално, заяви в "Денят започва" проф. Тодор Кантарджиев. Той прогнозира

Сериозно увеличение на случаите на грип във Видин

През последните дни във Видин се отчита сериозно увеличение на повикванията на телефон 112 от пациенти със симптоми на грип. Повече са и чакащите пред кабинетите на общопрактикуващите лекари

Проф. Сотир Марчев: Пия по 3 кафета на ден, полезно е за сърцето

Пия по три кафета на ден. Средно с 30% по-ниска е сърдечносъдовата смъртност на хората, които пият кафе спрямо тези, които не пият кафе. Доскоро това не беше ясно и уверявам ви, нямам бизнес с кафе

Област Благоевград също е на прага на грипна епидемия

Трета област у нас е на прага на грипна епидемия - Благоевград. Болните от грип и респираторни заболявания са нараснали значително.  За щастие, засега училищата и болниците там не усещат натиска на

Доц. Мангъров: 2/3 от пациентите в болниците са с грип А или грип Б

В момента в София специално "заведението" предлага основно грип. В болниците около две трети от пациентите са с грип А или грип Б. Това е основната диагноза

>