Николай Вълканов: Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути!
Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути. Това каза зам.-председателят на КРИБ проф. Николай Вълканов, в чиято сграда NV Tower в София бе деветата церемония и "24 часа", чиято идея са академичните оскари.
За мен е чест и привилегия да говоря пред тази общност тук. Няма форум в България, който събира подобен научен капацитет, обърна се към присъстващите проф. д.т.н. инж. Николай Вълканов.
Той очерта три проблема и даде идея "24 часа" да обобщи писмено до премиера Росен Желязков идеите, лансирани на церемонията. Вълканов, който е председател на настоятелството на Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски" и член на настоятелството на Университета по архитектура, строителство и геодезия, предлага съвет към правителството, в който да влязат най-добрите научни умове, които да предлагат конкретни решения на властта.
Според зам.-председателя на КРИБ първият проблем е водоснабдяването. Виждате колко е тежко, няма вода, защото никой не мисли как да увеличи количествата. България има реки - Струма, Места, Тунджа, които изтичат, без да вземаме капка от тях. А има проекти за това отдавна. Под Северна България има подземно море със свежа питейна вода - има технологии, помпи, сондажи, които могат да снабдят цялата Северна България с вода, обясни проф. Вълканов. Над Тунджа има проект. Спомняте си, че започнахме проект около Арда, но изведнъж дойдоха всички служебни правителства и това бе забравено, каза Вълканов.
Вторият въпрос е използването на водата за отопление и ток. Тук също има много проекти. София лежи върху топла минерална вода, но ние не я ползваме. Даже нямаме законодателство. А това е бъдещето, подчерта той.
Третият въпрос, поставен от проф. Вълканов, е свързан с минералните ресурси в България, каза още проф. Вълканов и се обърна за съдействие към Екатерина Захариева. До няколко години няма да има метали, полезни изкопаеми. А това е континентът, в който има най-много метали. Важно е да го направим с ваша помощ - да поискаме ЕС да отдели средства не само за въоръжаване, а и за това.
Българският еврокомисар Екатерина Захариева бе специалният гост на събитието. В залата бяха и ръководителят на представителството на ЕК в България Йорданка Чобанова, вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов, министърът на образованието Красимир Вълчев, столичният кмет Васил Терзиев, председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева. Осем бивши министри на образованието, сред които акад. Николай Денков и Йорданка Фандъкова, също дадоха с присъствието, че образованието не е територия само на една партия.