Със специална програма привличаме студенти от трети страни, а вече сме лидер на Балканите
- Водоснабдяване, отопление с минерална вода и ЕС да отдели средства за програми за полезните изкопаеми са трите важни задачи, които открои проф. Николай Вълканов
- Силата на Европа е образованието и трябва да задържим кадрите на континента, каза еврокомисарят Екатерина Захариева
- Стратегическа визия между университетите, бизнеса и властта предложи министърът на образованието Красимир Вълчев
- Всеки десети студент е чуждестранен
Българските университети са лидер на Балканите по чуждестранни студенти. За да продължим да се развиваме висшето образование ще има и нова министерство ще направи нова програма за привличане на студенти от трети страни. Това стана ясно от трендовете очертани на Новото издание на рейтинга на висшето образование даде отговор за най-добрите по професионални направления, а "24 часа" в петък раздаде отличия на стилна церемония в NV Tower. Това бе деветата поред церемония "Академичните оскари".
17 ректори, българският еврокомисар Екатерина Захариева, ръководителят на представителството на ЕК в България Йорданка Чобанова, министър на транспорта и съобщенията в новото правителство Гроздан Караджов, министърът на образованието Красимир Вълчев, председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова, кметът на София Васил Терзиев, председателят на БАН чл. кор. Евелина Славчева, председателката на Националната агенция за оценяване и акредитация проф. Елиза Стефанова, бизнес лидери. Поканихме министри на образованието от правителствата след 1990 г. Дойдоха 9 министри - Йорданка Фандъкова, проф. Иван Лалов, проф. Владимир Атанасов, проф. Сергей Игнатов, проф. Румяна Коларова, проф. Николай Милошев, проф. Тодор Танев, акад. Николай Денков и проф. Сашо Пенов, което придаде на събитието дух на приемственост и обединяване на опита.
Рейтинговата система се изготвя по поръчка на Министерството на образованието и науката, а церемонията по награждаването се организира от вестник „24 часа". Правим го в партньорството с компаниите Минстрой Холдинг, Кауфланд България, Главболгарстрой Холдинг, Софарма, Геотрейдинг, A1, Аурубис, Трейс, Дънди прешъс металс, УникредитБулбанк.
Наричаме това събитие най-смисленото състезание в сферата на духа и интелекта. То събира академичния елит и бизнеса. И прави връзката университети - икономика, пазар на труда, дава заявката за нуждата от квалифицирани специалисти. Безспорно е, че огромно значение за успеха на България и бързото догонване на развитите държави в ЕС има качественото и модерно висше образование.
Г-жо еврокомисар, вие днес на правилното място - сред общността, която дава посоката на образованието, стартъпите и развитието на бизнеса. Тази церемония организирахме в едно турбулентно политическо време, а днес тук са отново министър Красимир Вълчев и вицепремиерът Гроздан Караджов. За всички бе важно този полет в нищото да спре. За реформи са нужни не само идеи, сила и воля, но и време, за да ги направиш, каза издателят на "24 часа" Венелина Гочева. И обясни, че проф. д.т.н. инж. Николай Вълканов е домакин на събитието, защото той е от хората, който най-добре разбират колко е важна връзката между образованието и бизнеса. Това е причината той по всякакъв начин да помага тази връзка да става все по-силна.
Уважаема г-жо Захариева, отдавна искаме да имаме еврокомисар с точно този ресор. За мен е чест и привилегия да мога да говоря пред тази общност тук. Няма друг форум в България, който да може да събере такъв научен капацитет, обърна се към присъстващите проф. д.т.н. инж. Николай Вълканов. Той е зам.-председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, председател на Съвета на директорите и собственик на Минстрой Холдинг АД, председател на настоятелството на Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски" и член на настоятелството на Университета по архитектура, строителство и геодезия.
Искам да очертая три проблема. Първият е водоснабдяването. Виждате колко е тежко, няма вода, защото никой не мисли как да увеличи количествата. България има реки - Струма, Места, Тунджа, които изтичат, без да вземаме капка от тях. А има проекти за това отдавна. Под Северна България има подземно море със свежа питейна вода - има технологии, помпи, сондажи, които могат да снабдят цялата Северна България с вода. Над Тунджа има проект. Спомняте си, че започнахме проект около Арда, но изведнъж дойдоха всички служебни правителства и това бе забравено, каза Вълканов.
Вторият въпрос е използването на водата за отопление и ток. Тук също има много проекти. София лежи върху топла минерална вода, но ние не я ползваме. Даже нямаме законодателство. А това е бъдещето, подчерта той.
Третият въпрос е изключително важен и ще помоля г-жа Захариева да ни съдейства - той е свързан с минералните ресурси в България. До няколко години няма да има метали, полезни изкопаеми. А това е континентът, в който има най-много метали. Важно е да го направим с ваша помощ - да поискаме ЕС да отдели средства не само за въоръжаване, а и за това. Предлагам на г-жа Гочева да напишем писмо до премиера от днешната среща - да се състави един научен съвет, който да бъде в помощ на управлението и да решаваме тези въпроси. Държа на тези три въпроса. Работя по тях от години, каза още Вълканов.
Данните от рейтинга впрочем показват, че ако през 2014 г. завършващите български университети, които остават в България са били 74,75%, през 2020 г. процентът се увеличава до 80,56, а през 2024 г. вече са 85,5%. Българските университети са лидер на Балканите по чуждестранни студенти. От около 4% през 2013 година те се увеличават до близо 9% от действащите студенти през 2024 г.
"Права е г-жа Гочева, аз съм на точното място и в точното време. Всички, които се занимават с наука и иновации имат огромен шанс през следващите години да се развият с европейските програми. Разчитам на вас, за да не изпуснем този шанс, защото има изключително тежки геополитически рискове. Наука и образование се прави с хора. Можем да удвоим програма "Хоризонт", но без талант нищо няма да постигнем", каза еврокомисарят Екатерина Захариева, която има ресор точно "Стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации". Тя обясни, че Европа е най-добрият инкубатор в света и лидер в образованието. "Много сме добри в създаването на иновациите и стартъпите, но когато се стигне до растежа се оказва, че 30% от европейските стартъпите са напуснали ЕС. Това е огромен загубен потенциал. Трябва да създадем условията, защото силата на Европа е образованието, да засилим връзката между университетите и бизнеса, да създадем центрове в университетите, които създават тези иновативни компании", каза още тя. И обясни, че ЕК може да даде насоки, но цялата част е в изпълнението на държавите-членки. Още в петък се надява да има среща с българските министрите в нейния ресор и премиера Росен Желязков, за да се набележат целите за развитие. И обясни, че програмата "Избери Европа" за привличане на таланти от цял свят - със стипендии.
Според нея една от пречките е сегашната административна тежест. Моята цел е опростяване на програма "Хоризонт", чиято сила не е само в парите и обема, а че събира научния свят, бизнеса и университетите в консорциуми и се опитват да създават решения на глобалните предизвикателства, каза още тя. Слабостта й- много тежка програма, докладване документи и апликации. Тя ще работи и за общи правила за развитието. Третата част-инвестициите. "Няма как да стане без частния бизнес. Европейският иновационен фонд подпомага стартъп изиска много по-сериозни ресурси. През следващия период ще предложим и нов фонд, за да може частните компании да инвестират в него", каза още тя.
Нейната амбиция е да направи успешна научната среда в Европа. И поздрави университетите у нас, като отчете, че 158 млн. евро са финансираните им проекти по програма Европа.
Трябва да сме реалисти - може би няма да станем европейски шампион по дял на чуждестранните студенти, защото България е достигнала средното ниво на техния дял. Тенденциите обаче са изключително положителни, и ако те продължат, следващия път, когато се видим тук, ще можем да кажем, че всеки 10-и студент е чуждестранен, каза пък Георги Стойчев за привличането на чуждестранни студенти в българските университети.
Ако искаме да използваме капацитета си, имаме нужда от чуждестранни студенти. От 10 човека, които завършват средно образование, на първата или най-късно през втората година - 7 от тях остават в България, за да учат, един излиза навън, а двама излизат на пазара на труда само с диплома за средно образование. Тоест, ние няма как да търсим повече студенти сред българските, продължи той.
"Трябва да разнообразим страните и регионите, в които привличаме студенти, както и специалностите, които предлагаме. 60% от чуждестранните студенти в ЕС идват от други континенти, при нас техният дял е едва 10%. А имаме възможност, има и интерес. Но това не е работа само на университетите, а и на цялата администрация. Основният двигател, който привлича чуждестранни студенти от чужбина, е медицината. Над половината от чуждестранните студенти тук учат това. Но можем да привличаме студенти и в стопанските и в правнитте науки. Те представляват голям интерес за чуждестранните студенти, а у нас интересът към тях е едва 3%. Мисля, че в тази посока е бъдещето", посочи Стойчев.
"Живеем в отворен свят и трябва да помагаме, подкрепяме и развиваме репутацията на висшето ни образование. Преди години имаше криза при медицинското образование, но те не само успяха да излязат от нея, но и днес имат този отличен резултат за привличането на чужди студенти. Трябва да продължат инвестициите, добри преподаватели, добри катедри ида се концентрираме в силните страни на всеки университет. Трябва да не се изкушаваме от лесното, а да продължаваме да развиваме качеството", каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той обясни, че преди години сме се изкушили от качеството и сме занижили изискванията, но това е свалило репутацията ни.
"Моят апел е да имаме споделена стратегическа визия накъде да вървим. Това съгласие трябва да бъде и политическо. Благодаря на акад. Денков и Фандъкова, с които сме работили добре. Ние можем да постигнем този базов политически консенсус, защото можем да спорим за детайла, но имаме съгласие за визията. Имаме това съгласие и с работодателите", каза още министърът на образованието.
Той съобщи, че ще направи програма за привличане на студенти от трети страни. За нея са нужни около 20-30 млн. лв., с които могат да се дадат стипендии или да се финансират таксите. Причината е, че освен към медицината има интерес и потенциал за привличане на студенти в инженерно-техническите науки.
В Съвета на ректорите изповядваме философията, че темата за образованието е надпартийна. Фундаментът, който поставяме всеки един ден, е изключително важен. Резултатът от фунадамента, който е оставен преди нас, ще го видим. Показателите показват, че българското образование е конкурентоспособно. Ние имаме предимства, от които трябва да се възползваме. Да, българското висше образование си има своите недостатъци. Но искам да се спра на ключови политики, които смятам, че са важни, каза проф. Миглена Темелкова.
За българските университети е важно обвързването не само с бизнеса, но и триединството между наука, образование и бизнес. Това са три сегмента неразривно свързани, когато говорим не само за образование, но и за иновации. Университетите не могат обаче без да има политическо съгласие, продължи тя.
Втората политика е важна - привличането на чуждестранни студенти в страната и износа на българско образование навън. Ако имаме проблем с привличането на студенти от трети държави в България, то нищо не ни пречи да изнасяме българско образование в чужбина чрез различни форми, които законът позволява и които следва да доразвием, посочи проф. Темелкова.
На трето място е въпросът за стимулирането на нучните изследвания и проекти. Видимостта на българското образование не са измерва само с чуждестранните студенти, а и с броят и качеството на научната продукция, която нашите учени дават. Българските университети са абсолютно наясно, че тези три ключови приоритета са глобално важни за всеки един. Убедена съм, че с декларираното политическо съгласие и с диалог, могат да се начертаят наистина едни активни политики за следващите 50-100 г., които могат да поставят един фундамент за развитие на българската икономика и бизнес, допълни проф. Темелкова.
Екатерина Захариева връчи отличието на проф. Георги Вълчев, ректор на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той е с най-много първи места по направления - 22. Това признание е плод на усилията на цялата ни академична колегия. Всички политически партии декларират, че образованието е приоритет, но в следващите години трябва да се създаде ясна политика, която да е предвидима, каза проф. Вълчев. Той обясни, че идва нов етап - на споделените ресурси. Според него трябва да се променят и капиталовите разходи. България се нуждае от дипломиран, знаещ и можещ елит, каза още проф. Вълчев. Той беше категоричен, че през следващите години трябва да се впишем в европейските консорциуми.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев връчи наградата на проф. Иван Кралов, ректор на Технически университет-София. Той е с 6 първи места по направления, и то в така важните за икономиката технически специалности.
Тази награда е признание за усилията на целия екип на университета и на нашите студентите. 80 г. не само задаваме стандартите за висше техническо образование и изследвания, но изграждайки технологичения елит на нацията ние се стараем да ги учим винаги да работят за доброто на обществото и на нацията. Това е особено важно днес, когато навлиза изкуствения интелект, когато всички ние се ползваме от технологите. Убеден съм, че ще продължим в същия дух да привличаме не само нашите млади български студенти, но и чуждестранните. В ммоента 9% от студентите в ТУ са чужденци. Имаме три чуждоезични факултета. Всичко това ни дава основание да се гордеем с капацитета и възможностите на университета, каза проф. Кралов.
Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов връчи отличие на една академия с две първи места - в направления "Национална сигурност" и "Архитектура, строителство и геодезия" - Академията на МВР. Наградата взе доц. д-р Иван Видолов.
"Изпитвам неудобство, защото съм сред известните умове на България, които формират не само днешна България, а мечтите ни за бъдещето на България. Ясно мога да декларирам, че основният приоритет на правителството ще е образованието. Причината е, че икономиката, брутният вътрешен продукт и социалната сфера се формират от вас, каза вицепремиерът Йордан Караджов.
Искам да благодаря за наградата. Това е един стимул да се развиваме и очертава насоките пред нас, каза пък доц. д-р Видолов.
Първо място в "Архитектура, строителство и геодезия" рейтингът отрежда и на Университета по архитектура, строителство и геодезия. Емил Ангелов, главен изпълнителен директор и заместник-председател на Управителния съвет на „Главболгарстрой Холдинг" награди ректорът доц. д-р арх. Гичка Кутова.
Много се вълнувам, защото само след един месец навършвам година, откакто съм ректор на УАСГ и имам чест да получат тази награда за 15-а поредна година. За нас това е мотивация да продължаваме да работим по същия начин. Нашите студенти ни показват и доказват, че усилията ни си заслужават, каза доц. Кутова.
Като ново ръководство, една от задачите, които сме си поставили, е именно да задвижим връзките с бизнеса. Другото, което мисля, че ни подхожда, е да развиваме научни изследвания, които да обслужват бизнеса и са свързани с проблемите му, посочи още ректорът на УАСГ.
В годините, откакто се прави рейтингът има отчетлива тенденция – професионалните направления, свързани с медицина стават все по-търсени от студенти и у нас, и в чужбина, а професионалната реализация на завършилите е отлична. Медицински университет-София е с първи места в направления "Здравни грижи", "Медицина", "Обществено здраве", "Стоматология" и "Фармация". Отличието на ректора проф. Бойчо Ланджов връчи Мая Тасева, групов директор Човешки ресурси в "Софарма".
Науката за медицината е науката за човечността. Имам привилегията да връча тази награда на университета, който повече от 100 г., създава достойни здравни специалисти. "Софарма" знае колко е важна грижата за здравето на обществото, но се изисква и много човечност и грижа за духа . Тази награда е един символ на обединението на мъдростта, мисълта, човечността и душата. Желая хубави студенти, които да вдъхновявате да бъдат успешни и грижовни за пациентите си, каза Мая Тасева, групов директор Човешки ресурси в "Софарма".
Бих искал да благодаря на организаторите на събитието, на експертите, които изготвят рейтинговата система. МУ е безспорен лидер във всичките си пет направления, в които обучава студентите. През миналата година деляхме част от първите места с другите университети. За една година успяхме да преформатираме системата на обучение и резултатите са налице. Как се постига това - първо с висококвалифицирани кадри, добра инфраструктура, целеполагане и приоритизация на дейностите свързани с нашата мисия - качествен продукт. Концентрирахме се върху създаване на качествени кадри за здравеопазването и нашата кауза - благоденствието и здравето на обществото. Бих искал да благодаря на нашето академично семейство за постоянството, емпатията и труда, с които те работят, каза проф. Бойчо Ланджов.
Председателят на БАН чл.-кор.Евелина Славчева награди проф. Добри Ярков, ректор на Тракийски университет - Стара Загора, с първо място в направления "Ветеринарна медицина" и "Животновъдство", както и проф. Мирослав Дачев, ректор на НАТФИЗ с първо място в направление "Театрално и филмово изкуство".
Огромно удоволствие е за нас от БАН да поздравим нашите колеги за техните отличия, каза Славчева.
За мен е чест и привилегия да бъда отново тук. Аз съм един щастлив ректор - за шеста поредна година получавам тази награда. Ветеринарната медицина има пълна европейска акредитация и е на същото ниво като в Лондон, Хановер, Париж и Барселона. За качеството няма какво да говоря, защото може би повечето от вас, които са имали проблеми с домашните си любимци, са прибягвали до нашите студенти. Само ще ви кажа нещо интересно - наша студента от Ямайка започна работа в зоологическата градина в Лондон и заплатата й беше по-голяма от ректорската ми, разказа проф. Ярков.
Последните години най-много се радвам, когато имаме студенти от региона. Без млади хора не става, трябва да работим да задържаме хората в България. Идват инвеститори и искат човешки ресурс - готов и подготвен, подчерта ректорът на Тракийския унивеситет.
Презокеанските отлантически ветрове ми шептят да кажа нещо от рода на "Да направим универститети велики отново". когато догодина се съберем отново тук, да можем д акажем че българското висше образование е станало още по-привлекателно, а това може да стане само, ако работим заедно, каза ректорът на НАТФИЗ.
Никола Рангелов, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на металургичната индустрия награди проф. Сава Димитров, ректор на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" с първо място в направление "Музикално и танцово изкуство" .
Днес е ден за радост и празнуване, но във тежки времена. Фирмите в Европа са поставени пред сериозни трудности и изпитания, но с помощта на университетите и наука можем да ги разрешим, каза Никола Рангелов, председател на Управителния съвет на Българската асоциация на металургичната индустрия. Той се пошегува, че през миналата година ректорът Сава Димитров му е обещал да го научат да свири на саксофон. Важно е не как ни подреждат, а какво произвеждаме, а нашите възпитаници се реализират на най-големите световни музикални сцени, каза ректорът проф. Сава Димитров.
Андреа Тониети, директор "Хора и култура" в Уникредит Булбанк пък отличи д-р Марги Енсайн, президент на Американския университет в България, с първо място в направление "Администрация и управление".
Горда съм да стоя днес тук като президент на Американския университет в България. Това е една смесица от култура, различни начини на образование от моята държава, както и България. Горда съм с нашите студенти, които остават в България, но много от тях отиват да работят по света на различни позиции и оставят своята следа, каза д-р Енсайн.
Румяна Иванова, зам.-изпълнителен директор на Геотрейдинг АД награди проф. д-р Ивайло Копрев, ректор на Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски" - първо място в направление "Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми".
Зен мен е чест да връча тази наградата на нашия дългогодишен партньор - Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски". През годините сме връчили повече от 50 стипендии, а тази година ще предоставим нови. Продължаваме трайното ни сътрудничество, като имаме доста реализирани проекти - реновиране на библиотеката, изграждането на параклиса "Св. Иван Рилски". Искам да пожелая на проф. Копрев все повече мотивирани студенти, които да останат в България и да работят в минната индустрия, каза Румяна Иванова, зам.-изпълнителен директор на Геотрейдинг АД.
"Някъде бе написано, че най-трудно е да се състезаваш сам със себе си. Справя ме се бих казал добре. Важно е триединството - връзката между наука, бизнес и образование. Ние работим много добре с "Геотрейдинг", проф. Вълканов, "Дънди Прешъс Металс" и всички компании, които дават добавена стойност. Днес ние показваме добрия пример, нещо което не се продава - успехите на висшето образование. Ние произвеждаме хората, които дават добавената стойност на тази страна, каза проф. Ивайло Копрев.
Иван Иванов, мениджър "Разрешителни и правни дейности" за „Дънди Прешъс Металс" в България отличи проф. Сеня Терзиева, ректор на Химикотехнологичния и металургичен университет с първи места в направления "Материали и материалознание", "Металургия" и "Химични технологии".
Нямаме такава конкуренция, както в други държави, но имаме качество. Много ми се иска това, което министърът каза, да бъде фокусирано и в по-ниските нива на образование. Те водят до качеството, което трябва да захрани и унверситетите. Тук идва въпросът защо привличаме деца отвън. Първо, защото нашите са малко, но може би и защото е нужно, от ранна детска възраст те да усетят тежестта на образванието, каза Иванов.
"Много години вече имам честта да получа наградата на нашия университет. Благодаря на организаторите, защото малко са събитията, на които можем да се хвалим и да се гордеем с реални успехи. Поставиха се доста въпроси на тази среща и оценихме ефекта от политиките, които дълги години министерството и държавата провеждат. Самите ние сме един от университети, които са получили доста възможности. Разбира се, трябва да продължим напред и съм щастлива, че се постави въпросът за образованието в неговата пълнота. Наистина инженерните специалности са едни от най-малко желаните. Оказва се, че студентите, които идват при нас по Еразъм или избират да учат в нашия университет, учат специалности, които са изключително непопулярни сред техните връстници. Но това са най-желаните специалности, по които идват Еразъм студентите у нас. А ние не можем да мотивираме нашите студенти. Затова апелът ни е да намерим още едно решение, още една стъпка да мотивираме младите да учат биология, химия, математика - направления, от които може да се ползва бизнесът", каза проф. Терзиева.
Анна Панчева, мениджър подбор на персонал и работодателска марка в Кауфланд България награди
проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС - университет със специална награда за „Висше училище с най-висока институционална акредитация според НАОА и най-престижно висше училище в професионално направление "Икономика" според работодателите и преподавателите във висшите училища".
УНСС е университетът, кой залага на високи стандарти и прави връзката между бизнеса и образованието. Ние създадохме първата практическа бизнес академия, а мостът между бизнеса и образованието има конкретни имена - нашите мениджъри, проф. Димитров и имената на 50 студенти, каза Анна Панчева, мениджър подбор на персонал и работодателска марка в Кауфланд България.
В началото си помислих дали не съм в конфликт на интереси, защото всички компании, които са тук днес, са наши партньори. УНСС работи много добре с бизнеса. Ние имаме 10 бизнес академии с различни партньори, за да помагаме за връзката между студентите и бизнеса. Този процес не е много лесен, но днес трябва да погледнем към бъдещето -европейските консорциуми, общата европейска диплома и развитието, каза проф. Димитър Димитров.
Председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова даде отличие на доц. д-р Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия университет с първо място в направления "Ветеринарна медицина" и "Горско стопанство", както и на доц. Жан Пехливанов, ректор на Академията по музикално, танцово и изобразително изкуство - Пловдив с първо място в направление "Теория на изкуствата".
Човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му. Нашият университет не е сред малките. Със студентите, преподавателите и служителите имаме големи мечти. Вече 100 г. по специалността "Горско стопанство" всички ние работим, не само мечтаем. Работим смело, решително, иновативно. Имаме своите резултати, обучаваме в осем професионални направления. 12% от студентите, които обучаваме, са чуждестранни. Подаваме ръка към бизнеса, към колегите. Това е пътят към успеха, всичко останало беше казано, заяви доц. Михайлов.
Щастлив съм, че за пореден път АМТИ-Пловдив е лидер в направление "Теория на изкуството". Разбира се, заслугата е изцяло на преподавателския състав. Благодаря на МОН и на организаторите на този престижен форум. Изразявам уважението си към всички колеги в академиите на изкуствата в България за това, че сме заедно в тази задача да скъсим дистанцията между изкуството и хората, поздрави пък доц. Пехливанов.
Кметът на София Васил Терзиев награди
проф. Георги Янков, ректор на Национална художествена академия - София. Тя е с първо място в направление "Изобразително изкуство". Художествената академия в партньорство със Столична община организира изложби на завършващите студенти на много места в София. Правят и детска лятна академия, в която студентите стават преподаватели и обучават софийски деца.
Щастлив съм да бъдем заедно на едно от любимите ми събития - "Академичните оскари". Поздравления за всички вас и ви благодаря, защото вие сте пазители на бъдещето и създавате предпоставките да имаме една по-добра България. Желая вдъхновение, страхотни студенти и заедно да успеем да променяме страната ни. На НХУ разчитаме да направим заедно една красива градска среда, която да е храна за духа и приветлива за всички. Нека заедно да мечтаем, но имаме високи очаквания към вас, каза още Терзиев.
Повече от десетилетия правим тази детска академия в София, а сега и в Бургас. През тази година имаме рекорден брой чуждестранни студенти, каза ректорът на НХУ.
Проф. д-р Елиза Стефанова, председател на Националната агенция за оценяване и акредитация награди доц. д-р Боряна Иванова, ректор на Аграрен университет - Пловдив с първо място в направления "Растениевъдство" и "Растителна защита" проф. Галин Иванов, ректор на Университета по хранителни технологии - Пловдив с първо място в направление "Хранителни технологии".
Поздравления на всички колеги. Както беше казано, ние постоянно оценяваме и акредитираме, и наистина съм свидетел на качеството, което унивеститетите предлагат. Наистина се надявам, че ще продължим да работим заедно всички, за да издигаме на по-високо ниво висшето образование, каза проф. Стефанова.
Тазгодишната награда има особена стойност, защото идва в година, когато празнуваме 80-годишнината на университета си. Тя е плод на усилията на целия ни състав, но и е оценка за това как работим и допринасяме за справяне с един от основните проблеми на нешото общество, а именно проблемът с хранителната сигурност, с осигуряването на здравословна среда и екологична устойчивост. Ние гарантираме, че ще продължим да се развиваме в тази посока, увери пък доц. Иванова.
Тази оценка е израз на труда, положен от поколения преподаватели в университета ни. Тя е и стимул да надграждаме нашия академичен профил. Бях чул, че между студентите в град Пловдив, нашият университет е известен като труден и приемах със смесени чувства тази инфорамция. Но днес реших, че тази оценка е комплимент, разказа проф. Иванов.