Лекарският съюз: Не може да има амбулаторни практики без общопрактикуващ лекар
Българският лекарски съюз (БЛС) категорично не е съгласен лекарската дейност в амбулаторните практики да се извършва от медицински персонал с по-ниски професионални умения. Това става ясно от отворено до медиите писмо, адресирано до новия министър на здравеопазването доц. Силви Кирилов, проф. д-р Йоаннис Папатанасиу, председател на работна група.
Възмущението на лекарския съюз е заради проведено заседание на 15.01.2025 г. и обсъжданията по проект за развитие на извънболничната помощ, който предвижда:„Изграждане на съвременна материално-техническа база и осигуряване на медицинска апаратура и обзавеждане за амбулатории за извънболнична помощ и консултативни медико-социални звена" от Инвестиция „Развите на амбулаторната грижа" и „Изграждане на съвременна материално-техническа база и осигуряване на медицинска апаратура и обзавеждане за амбулатории за извънболнична помощ и консултативни медико-социални звена" от Инвестиция „Развитие на амбулаторната грижа".
Представителите на БЛС и Сдружението о на общопрактикуващите лекари (НСОПЛБ) (д-р Николай Брънзалов, д-р Селиме Шакир-Карагьoзова, д-р Виктория Чобанова, д-р Михаил Христов, д-р Гергана Николова) в работната група към МЗ заявяват, че
не са съгласни лекарската дейност в амбулаторните практики да се извършва от медицински персонал с по-ниски професионални умения.
„На проведената среща на 09.12.2024 г. постигнахме принципното съгласие новоразкриващите се амбулатории в отдалечени неблагоприятни население места да работят под ръководството на общопрактикуващ лекар. Този ангажимент не е изпълнен към днешна дата и по тази причина представителите на БЛС и НСОПЛБ в работната група напуснахме заседанието", заявяват от БЛС.
Опитът за заобикаляне на лекарите в тези практики е подмяна на здравноосигурителния модел, категорични са от лекарския съюз.
Създаването на практики ще доведе до неясна отговорност на изпълнители, неясно движение на документацията, както и до смесване на медицинските дейности. Създаването на амбулаторни практики без лекари няма да подобри здравето на населението и ще задълбочи и без това сериозния дефицит на медицински сестри,
Не на последно място остава неяснотата за избора на населените места, в които ще бъдат изградени амбулаториите в страната, става ясно от отвореното писмо.
„Амбулаториите, които ще бъдат разкривани, е задължително да работят под ръководството на лекар. В противен случай няма да носим отговорност за неуспешното реализиране на проекта и нецелесъобразното разходване на европейски средства.
Настояваме за спазване на поетите ангажименти от страна на МЗ. При това условие изразяваме готовността си да се включим отново в работната група", категорични са от лекарското съсловие.