Политичесто или равноотдалечено правителство

15.01.2025 14:08 Диана Дамянова, ПР експерт
Заседание на 51-ия парламент

Партиите в демокрацията са тези, които осъществяват (или поне би трябвало да осъществяват) връзката с „народните маси".

Партиите чрез своите партийни структури са закопани сред хората и следва именно така да провеждат информацията и политиките, отдолу нагоре и обратното.

Така функционира демокрацията. Когато хората от „низините" могат чрез своите структури да се свържат с „висините", да кажат какво е за тях важно и наболяло, да кажат от какво са доволни и съответно недоволни и да поискат някаква промяна.

Партийните структури са също така тези , които следва да захранват страната със свои активисти, подходящи за издигане в управлението, а не такива да бъдат „спускани" еднолично от ръководствата.

Добре е, партиите да са демократични структури, каквито те в България не са, но това има на политическия пазар.

Демокрацията, както е казано е много лоша форма на управление, но е единствената която е доказала, че е по-добра от всички други.

А демократичните режими съществуват през партийните системи. Друга съвременна форма не ми е известна.

Създаването на неполитически /равноотдалечени/ правителства, такива без ярки политически личности /по Ленчето/ са компромиси, които много рядко в историята, ама много рядко , са довеждали до политически просперитет. И до тях се прибягва, когато постигането на политическо съгласие не е възможно. Те са форма на служебни кабинети, подкрепени от парламента.

За ролята и резултатите от служебните кабинети в България няма да говоря. То през последните години сме живели в повече служебни, отколкото редовни правителства.

Резултат от последните 4 години е страна на категорично последно място по всички важни показатели в Европа, страна с икономически и социални проблеми. Накратко – страна без път.

Такъв път трябва да прокарат редовните /политически/ правителства.

И в това, те да са политически и в тях да има политици, дори ярки политици макар да не знам кой в България отговаря на добрия смисъл на тези думи, та участието на ярки политици в тях, не само не е недостатък, но е и преимущество.

Преимущество на поемането на политическата отговорност, на възможността на партиите да си сверяват часовника с хората и, да направят промени, когато това е необходимо, но най-вече – да направят реформи, от които страната се нуждае.

Защото партийните избраници, харесвали ни или не, са тези които сме упълномощили да ни представляват, особено при съществуващата 100% пропорционална избирателна система в България.

Точно за това е дадена политическата власт.

И, добре е, че в България, въпреки накъсания парламент и доста шарената политическа палитра в бъдещото правителство , се намериха политици, готови да провеждат политики.

Какви, това ще разберем след като видим управленската програма и тази за законодателна дейност.

Да заклеймяваме „нероден Петко", за това че е Петко е, как да кажа..., израз на дълбоко вътрешно неудовлетворение.

Което го разбирам, но аз лично предпочитам да оценявам хората и нещата по действията им, защото веднаж ги оцених по думите и тогава..... сгреших.

Не съм във възторг от състава на кабинета, но това има на българския политически пазар /отново благодарение на 100%-ната пропорционална система/.

И последно, няма кой да свали това политическо правителство на този етап, ако то само не се свали.

Но, "самосвалянето" по нашите географска ширина е силно възможно.

Други от Лични

Манол Пейков в потрес, сметката му за 3-седмичен престой на паркинг на летището е 1380 лв.

Манол Пейков плати 1380 лв. за триседмичния престой на автомобила му на паркинг на Летище "София" и сподели всички подробности около горчивия си опит във фейсбук: "Кацам на Летище София след

За истерията за хляба, пържолата и ДДС-то

Хайде хора, да кротнем топката на ценовата истерия, става ли? Ние всички сме медийни чеда и квот' ни каже телевизорът или ФБ -такова. Да, ама не, както казваше покойният Петко Бочаров

"Промяната" е жива, но за какво е виновен Найо?

Накичил е Кирил с микрофон, а за близо двете им години обща практика трябва отлично да знае, че той и неговите близки често са извън вербален контрол Първо, харесва ли ни или не, трябва да признаем

Пожарите в Лос Анджелис пораждат у мен много силна тъга

Пожарите в Лос Анджелис пораждат у мен много силна тъга. Преди малко повече от 30 години прекарах една незабравима академична година със стипендия на Фулбрайт в Калифорнийския университет в ЛА

Защо стремежът на Тръмп да купи Гренландия е логичен

Колкото и странно да звучи, стремежът на Тръмп да купи Гренландия е съвсем логичен. След 2009 г. островът има право да отдава ресурсите си на концесии

>