Часовниковата кула в Трявна се нуждае от аварийно укрепване, носеща греда поддала
Компрометирана носеща греда заплашва от срутване емблемата на Трявна - часовниковата кула, която е на два века.
Кметът Денчо Минев свика спешна среща с експерти за оценяване на ситуацията и набелязване на спешни мерки за укрепване. Построена през далечната 1814 година с поставен часовников механизъм на следващата година, днес разпознаваемият по цял свят обект е паметник на културата от национално значение и опазването на неговото автентично състояние е от изключително значение както за местните жители, така и за цялата страна, посочат от местната управа.
Действията идват след подаден граждански сигнал, а в предприемането на стъпките се включиха главния архитект на Община Трявна Мария Гаджева, видния местен първомайстор дърворезбар Уста Дарин Божков, архитект Милен Маринов, Валентин Христов и инж. Стефан Градинаров, които са лицензирани експерти в реставрация и консервация на подобни паметници на културата с национално значение.
Към настоящия момент е извършено цялостно обследване на конструкцията от инж. Градинаров, според който една от причините за компрометираното състояние на гредата е часовниковия механизъм на кулата и ударите върху камбаната през тези 210 години досега. Ако не се предприемат мерки, то има опасност състоянието й още повече да се влоши и да рухне в горната си част.
В най-кратки срокове ще бъде изготвено уведомително писмо до Министерство на културата и Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културното наследство" с искане за извършване на авариен ремонт на носещата греда и запазване на автентичния часовников механизъм.
По време на срещата бе представен и проект за цялостна реставрация на часовниковата кула от арх. Маринов, който вече е извършвал ремонт на възрожденската къща, слепена до конструкцията на кулата, също паметник на културата.
Възможно финансиране ще се търси по Програма за реставрация и консервация на паметници на културата, общинска собственост, с национално значение, след съгласуване на проекта с Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) към Министерство на културата.