Хиляди пловдивчанки ходели на тест с жаба в къщата на д–р Братанов, която пламна
- Носели бурканче с урина и го подавали в тъмна стая, за да узнаят бременни ли са
- Емблематичната сграда е паметник на културата от местно значение
Няма по–възрастен пловдивчанин, който да не знае къщата на д–р Пенчо Братанов, която вчера пламна и за съжаление в нея загина 72–годишният син на прочутия лекар. В годините на соца нямаше ефикасни тестове за бременност и тогава медикът действал с жаби.
Дамите носели бурканче с урина, подавали го в тъмна стая и със затаен дъх очаквали резултата. Някои се радвали от сърце, повечето не били във възторг и бързо тичали към гинеколози за нелегални аборти.
"Имаше огромен аквариум в къщата, пълен с жаби. Даже някой път изскачаха от него и ходеха по пода. Това му беше работата. Тогавашната власт си затваряше очите, той беше изключително популярен заедно с доктор Кузманов на Сахат тепе, който пък лекуваше трипер. Половината Пловдив ходеше при тях", разказа пред "24 часа" посветен в потайностите на града.
Д–р Братанов се снабдявал с жаби за тестовете си от бай Иван Карачомака. Хващал му ги от Марица и трябвало да са женски. Имало начин, по който се познавали.
"През 70–те години нямаше как по онова време да се установи още в първия месец дали една жена е заченала. Като не й дойде цикълът, тичаше с бурканчето при доктор Братанов. Пред къщата имаше много жени – едни плачат, други трепетно очакват благата вест, а някои мъже, които ги придружаваха, си скубеха косите", описва картината от миналия век познавачът на Пловдив.
Разказва, че на един много близък негов приятел гаджето му съобщило, че е бременно. "Отидоха при доктор Братанов и той потвърди. Моят приятел се ожени за нея през 1972 година, бяха студенти още. Живяха няколко месеца и се разделиха, защото се оказа, че тя не е бременна. Не винаги тестовете бяха точни, макар в повечето случаи да показваха вярно", описва посветеният пловдивчанин.
Повечето му пациентки не са желаели да раждат и след като узнаели, че са бременни, отивали да правят аборт. В онези времена това ставало нелегално, защото ако имаш само едно дете и си бременна с второ, властта не разрешавали да се маха. И доста гинеколози тайно извършвали тази дейност.
Дали покрай пламналата къща вчера няма някаква прокоба, след като е била източник на хиляди аборти, коментират възрастни пловдивчани.
Макар днешните обитатели да нямат нищо общо с това, което е вършил техният дядо, всяко нещо един ден се връща и се заплаща, допълват суеверни.
Къщата е паметник на културата от местно значение. Тя е част от архитектурната история на Пловдив. Обитавана е от благодетеля Димитър Кудоглу. Той няма преки потомци и е наследена от негови племенници. След него я придобива племенникът му Димитър Турдоглу, който пък има дъщеря Мария, която е женена за прочутия доктор Пенчо Братанов. И е известна като домът на доктор Братанов.
В годините на соца на партера се намираше ТАБСО, а след това беше преустроено в бюро на БГА "Балкан". Там се продаваха билети за полети до соцлагера и във вътрешността на страната. По онова време е имало въздушни връзки на Пловдив със София, Бургас, Варна. "Стюардесите даваха едни кисели бонбончета, ако ти стане лошо, да не върнеш", описват по–възрастни хора.