Учени: Бактерии убиват конкурентите си чрез вируси

13.01.2025 19:45
Някои бактерии отделят молекули, които поразяват имунната система на конкурентите им, СНИМКА: pixabay

Учени от САЩ са открили нов начин, по който бактериите убиват конкурентите си в сложни микробни общности, пише Физ.орг.

Постижението на изследователите от Университета на Индиана разкрива нови подходи за използването на вируси с цел унищожаване на вредни бактерии.

"От десетилетия е известно, че бактериите се конкурират помежду си, като синтезират антибиотици и ги отделят, за да убиват конкурентите си, да нахлуват в пространството им и да получават хранителни вещества", пишат авторите на изследването в сп. "Нейчър майкробайолъджи".

Учените са открили, че някои бактерии отделят молекули, които поразяват имунната система на конкурентите им, използвайки вече намиращи се наоколо вируси като свое предимство.

Бактериите непрекъснато еволюират, за да се предпазят от бактериофаги или вируси. Когато става въпрос за човешкото здраве, разбирането на начина, по който бактериите могат да бъдат заразени, е от решаващо значение, тъй като някои от тях са много важни за производството на храни и лекарства.

За целите на настоящото изследване учените са направили експеримент с две бактерии - Streptomyces sp и Bacillus subtilis. Тези бактерии са естествени конкуренти и се срещат често в почвата, информира БТА. 

Изследователите са установили, че в затворена среда с бактериофаги Streptomyces sp отслабва имунния отговор на Bacillus subtilis, отделяйки специфично вещество и възпрепятствайки способността на конкурента си да се защити от атаките на заобикалящите го бактериофаги.

Според авторите на изследването подобно "колективно убийство" на бактерии вероятно оформя микробиомите в нас и около нас.

Откритието може да бъде полезно в борбата с устойчивите на антибиотици инфекции, както и за по-доброто разбиране на взаимодействието между бактериите в микробиомите на човека и околната среда.

Други от Докторе кажи

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

Издадоха визата за проектиране за националната детска болница в София

Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова връчи на изпълнителния директор на „Здравна инвестиционна компания за детска болница" ЕАД д-р Влатко Глигоров визата за

>