Галин Цоков беше гост на интегриран STEM урок между две училища
Обикновено STEM обучението се свързва с технологиите, но този тип образование е и работа с ръцете – преживявания, междупредметно преподаване и изграждане на умения, необходими за реалните житейски ситуации. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, който присъства на интегриран STEM урок между две училища - ОУ „Христо Смирненски" в Момин проход и СУ "Неофит Рилски" в Долна баня, съобщиха от пресцентъра на МОН.
Петокласниците от двете образователни институции участваха активно в интердисциплинарен урок, включващ предмети като география и икономика, български език и литература, математика, природни науки, музика, технологии и предприемачество.
Занятието беше в духа на съвсем скоро изминалите празници - "Пътешествие до Лапландия". Децата бяха разделени в отбори и под формата на игра – с разглеждане на карти и попълване на кръстословици, успяха да разберат интересни подробности за мистичното място. В края на урока те приготвиха и домашни бонбони, които следваше да са с точен грамаж.
„Часът завърши с усмивки от децата. Това показва, че преживяването за тях е било позитивно. Всяко дете беше активно, присъедини се към екип и участва с удоволствие в съвместните дейности", отбеляза проф. Цоков.
Министърът благодари на педагогическите специалисти от двете училища, които са подготвили урока. „Изключителен труд се изисква, за да се разработи интегрирано занятие със съвместно преподаване. Това е една от големите трудности на интегрираното обучение", добави той. „В нашите училища има страхотни специалисти по отделните учебни предмети, но за да се види общото между различните дисциплини и да се извадят свързващите акценти, се налага да се извърши много работа и проучвания", добави той.
Представеният от двете училища урок е в рамките на проекта „Утвърждаване на интеркултурното образование чрез култура, наука и спорт " по Програма "Образование" 2021-2027. През изминалата учебна година двете институции съвместно разработиха и спечелиха проект, който е с продължителност от две години.
В края на събитието в знак на признателност министър Цоков връчи плакети на МОН на Петя Янева и Юлиян Одажиян, директори на училищата.
На срещата присъстваха още началникът на кабинета на министъра Наталия Михалевска, началникът на РУО - София област Росица Иванова, кметът на община Долна баня Владимир Джамбазов, заместник-кметът на община Костенец Маргарита Минчева, педагогически специалисти и др.
В рамките на посещението министър Цоков гостува и на ОУ „Неофит Рилски", където разгледа новата придобивка на училището – STEM център с три кабинета. Всеки от тях е с различна насоченост - за изучаване на химия и биология, по география и история, както и по математика, физика и информационни технологии. Проектът е на стойност 300 000 лева, като средствата са осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост. Новото пространство предстои да бъде официално открито до дни.
В края на срещата министър Цоков разговаря и с педагогическите специалисти в училището, с които обсъдиха актуални въпроси и възможности за подобряване на образователния процес.