Само специален хляб излиза над 3 лева, за масовия ще е спекула (Графика)

13.01.2025 09:22
Проверка из софийските магазини показа, че масовият бял хляб струва между 2,70 и 3 лв. за килограм.

Може обаче да има ново увеличение заради поскъпването на тока, газа и вдигането на минималната заплата, оправдават се производители

Колко трябва да струва хлябът, се превърна в една от най-обсъжданите теми, след ДДС за него се върна на 20%. През 2022 г., когато имаше пик в поскъпването, той се вдигна с 35,4% за година. Една от основните причини за драстичното поскъпване бе започналата война между Русия и Украйна, нарушила доставките на зърно в глобален план.

Махането на ДДС за хляба даде резултат и поскъпването бе укротено до 4,8% през 2023-а, а през миналата година намалява до 1,4%. (Как се движеше цената - виж инфографиката)

Сега обаче по щандовете се появяват нови цени -

с 15-20% по-високи

Проверка из софийските магазини показа, че масовият бял хляб струва между 2,70 и 3 лв. за килограм.

Има и значително по-скъпи видове, но те са пълнозърнести, безглутенови, с жива квас и т.н. Например безглутенов нарязан хляб се предлага за 6,99 лв., и то за 300 грама, а килограм от него излиза 23,30 лв. Този с квас струва 2,59 лв. за 350 грама и над 7 лв. за килограм.

Масовият хляб е вдигнат с 20 ст., това е 15%. Останалите видове са увеличени с между 15 и 20%, твърди дългогодишният шеф на Браншовия съюз на хлебопроизводителите и сладкарите у нас Димитър Людиев. Наблюденията му са специално за Бургас, тъй като той е производител в града.

Собственик на завод в Кюстендил също потвърждава, че има поскъпване с поне 20%, но в тази цена не са включени разходите за газ и ток, който поскъпна с над 8% от 1 януари, както и увеличението на минималната заплата.

В Пловдивско цената на хляба се е вдигнала между 15 и 22 на сто. Почти същото е и положението във Враца, Смолян, Плевен, Ловеч, Шумен и други градове. А най-значително е поскъпването в София - от 20 до 80 ст., и става все по-трудно по магазините да се намери на цена под два лева.

С поскъпването сега се появиха и редица коментари, че когато бе приета нулевата ставка, не е имало поевтиняване, докато с връщането на 20% ДДС производителите веднага вдигнали цената.

С това твърдение обаче не е съгласен Димитър Людиев - според него 99% от производителите в Бургас свалили цените още на следващия ден след въвеждането на нулевата ставка.

Според председателя на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата Владимир Иванов

спекулациите с цената идвали от

недобросъвестни търговци

Естествено било, когато се вдигнат енергийните цени, и хлябът да струва по-скъпо. Това било обективното пазарно движение. “Точните равнища ще се формират от пазарното взаимодействие между търсенето и предлагането. Вдигането на цената е обективно, а не спекулативно”, добави Иванов.

И докато хлябът поскъпва, се запазва тенденцията за намаляване на консумацията. По данни на НСИ през 2014 г. потреблението на хляб и тестени изделия е било 93,2 кг на човек. 6 години по-късно пада до 80,4 кг,, сега вече е 72,5 кг. Въпреки това хлябът остава основен продукт в ежедневното меню на българите.

Увеличава се търсенето на

пълнозърнест и от квас

Нараства интересът към пълнозърнестите и ръжените хлябове, особено сред младите хора и тези, които се стремят към по-здравословен начин на живот, показват наблюденията на производителите. По-често се купуват и такива със семена, ядки и зърнени култури като лимец и спелта.

Като причина се посочва стремежът към балансирано хранене. Това е причина занаятчийските пекарни да набират популярност, предлагайки ръчно приготвен хляб без консерванти и подобрители. “Консумацията на масовия заводски хлаб намалява. Хората търсят по-качествени продукти като пълнозърнести и с квас. И млади, и по-възрастни споделят, че като ядат пълнозърнест, се чувстват много по-добре”, казва Димитър Людиев.

Според експерти по здравословно хранене тестеното изделие трябва внимателно да се избира според ястието. По-леките видове като белия, типовия, “Добруджа” може да се съчетават с по-тежки храни като боб например.

Салата трябвало да се консумира с  по-тежки хлябове  като ръжен и  пълнозърнест. Но трябва се взема предвид, че диетичните са тежки и трудно обработваеми. Затова се ядат по малко, засищат повече и се комбинират с лека храна. А хлябът с квас, който е с нисък гликемичен индекс,  е подходящ за диабетици, защото не качва рязко нивото на кръвната захар. Действал и като пробиотик, както киселото зеле и киселото мляко.

Други от От страната и света

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля"

Кола събори светофар в столичния квартал "Обеля", пишат очевидци в социалните мрежи.  Инцидентът е станал около 10 ч. днес на бул. "Ломско шосе". Причината не е ясна

КЗК образува производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" заради решение за доставка на лични предпазни средства

Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) образува открито производство срещу Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" към Министерството на вътрешните работи (ГД "ПБЗН"-МВР) по

Експерт: Ако влаковете бяха пътнически, жертвите щяха да са стотици

Ако влаковете бяха пътнически, вероятно жертвите щяха да са стотици. Това сподели експертът по управление и цифровизация в железопътния транспорт Людмил Иванов за челната влакова катастрофа край

Закопчаха момчета на 16 и 18 г., хванати с дрога в жилище в Лясковец

Досъдебно производство за държане на наркотици е започнато в РУ Горна Оряховица. На 15 януари около 19:30ч. в дом в град Лясковец е извършена проверка на двама криминално проявени

Финансовият министър на САЩ: Доларът трябва да остане световната резервна валута

Доларът ще остане световната резервна валута, заяви вчера Скот Бесент, посочен да оглави министерството на финансите от Доналд Тръмп, като изложи визия за "нова икономическа златна ера"

>