Кандидати за рафинерията в Бургас има, но приемливи купувачи – май не

13.01.2025 07:30
До края на март се очаква “Лукойл” да направи оценка на офертите за рафинерията в Бургас.

Дали ще има сделка, ще е ясно след края на март, когато "Лукойл" пресее офертите

Новите санкции на САЩ няма да дадат отражение на продажбата

"Лукойл" продава най-големия са актив, който му остана в Европа - нефтената рафинерия в Бургас. От руската компания започнаха да търсят купувач още преди две години. Тогава съобщиха, че се обсъждат различни опции и те ще бъдат анализирани с помощта на международни консултанти.

Развръзка на тази двегодишна сага се очаква скоро - повече яснота по сделката може да има след март, когато ще приключи оценката на подадените оферти, твърдят източници, запознати с процеса на продажбата. Според неофициална информация на финала са останали 7-8 компании. Тоест кандидати не липсват, проблем е обаче, че малко от тях са приемливи.

Последната официална информация дойде от Казахстан - държавната петролна компания KazMunayGas иска да купи бургаската рафинерия. Сделката ще бъде финансирана заедно с Vitol - един от големите търговци на суровини, а предлаганата цена е 1 млрд. долара.

KazMunayGas може да се окаже проблемен

купувач заради тесните връзки с Русия

В края на миналата година президентът на Казахстан Касем Токаев и руският Владимир Путин подписаха декларация за задълбочаване на стратегическото партньорство в условията на новия световен ред. Путин заяви, че Казахстан е стратегически партньор и надежден съюзник на Русия и няма неразрешими проблеми в двустранните отношения. Така надали казахстанската държавна компания би била посрещната добре от ЕК като купувач на завода в Бургас в контекста на наложените санкции на Русия.

Азербайджанската Socar, която има рафинерия в Турция, също е сред официалните кандидати. От нея България получава природен газ и продажба на рафинерията буди притеснения, че може да се повтори сценарият, когато газът и петролът ни идваха само от Русия.

Сред спряганите кандидати са и две турски компании - холдинг Cengiz, който има инвестиции в строителството и енергетиката, и Oyak - пенсионен фонд, който разви солиден бизнес в няколко направления и стана една от големите индустриални групи. И двете турски компании обаче нямат голям опит в петролния бизнес и поради това трудно биха били избрани за нови собственици на бургаската рафинерия.

Почти нулев е шансът да бъде сключена сделка с финансов купувач заради горчивия опит с рафинерията на “Лукойл” в Сицилия. Под натиска на Брюксел тя бе продадена на кипърската инвестиционна компания G.O.I. Energy в партньорство с търговеца на суровини Trafigura. Според FT цената е била около 1,5 млрд. евро, но в момента рафинерията работи с минимален капацитет. Освен това сделка с финансов инвеститор може да се приеме като фиктивно излизане на “Лукойл” от собствеността му в България.

В потока от информация за готвената сделка

се появиха и фалшиви новини

През миналата година “Файненшъл таймс” публикува статия, в която се твърдеше, че за купувач е предпочетен консорциум между базираната в Катар Oryx Global и лондонската DL Hudson - компания, която търгува със суровини. От “Лукойл” обаче заявиха, че не преговарят с този консорциум и той не е сред потенциалните купувачи.

Сред официално известните кандидати като най-приемлив май се очертава унгарската MOL. Тя има и най-силен интерес към сделката заради нуждата от суровина и излаз на море. За MOL като купувач на рафинерията в Бургас е лобирал пред българските власти и унгарският премиер Виктор Орбан, който бе на посещение в България в края на миналата година. Въпреки близките отношения на Орбан с Путин все пак унгарската компания е от държава от ЕС и може да бъде одобрена като купувач от Брюксел.

Който и кандидат да бъде предпочетен, ще трябва да си приготви солидна цена. Неофициално се твърди, че

руснаците ще искат 3 млрд. долара, като

цената е за целия бизнес в България

- рафинерията, данъчните складове и бензиностанциите. В пакет активите са атрактивни предимно за международни стратегически инвеститори, които да ги развиват дългосрочно, твърдят експерти от нефтения бранш.

А и в последните години рафинерията се оказа изключително печеливш бизнес. За 2023 г. “Лукойл Нефтохим Бургас” има 8,6 млрд. лв. приходи. Печалбата е 203,6 млн. лв. В началото на 2024 г. компанията съобщи, че е прекратила доставките на руски нефт. Сега част от количествата са от Казахстан, а друга - арабски сортове.

От началото на 2023 г. рафинерията спря и работата си на ишлеме, а готовата продукция се продава от “Лукойл България”. Оборотът на компанията за 2023 г. е 6,3 млрд. лв., печалбата - 128 млн. лв. Дружеството разполага със складове на едро, продуктопровод, който тръгва от рафинерията, както и верига от 220 бензиностанции.

А новите санкции, които САЩ наложиха за енергийния бизнес на Русия в петък, няма да окажат влияние на сделката в България, твърдят няколко независими източника. Те посочват, че собственик на рафинерията и на “Лукойл България” е компанията “Литаско”. Тя е регистрирана в Швейцария и не е включена в списъка със санкции. 

Други от От страната и света

Съдят двама мъже, пребили жестоко 64-годишен мъж в родопско село

Двама мъже застават пред съда в Смолян за побой, нанесен на 64-годишен пред механа в родопско село. Свадата се развихря на 20 октомври 2019 г. около 1 часа през нощта

Хванаха мъж с над 3 промила зад волана в Обзор

Заловиха 45-годишен шофьор с над 3 промила алкохол в землището на Обзор, съобщиха от полицията. Мъжът е бил спрян за проверка на 18 януари. Полицейските служители установили

Гроздан Караджов организира съвещание с ръководствата на БДЖ и НКЖИ

Съвещание с ръководителите на дружествата от състава на железницата, Изпълнителната агенция (ИА) „Железопътна администрация", Борда за разследване на произшествия във въздушния

Запали се училище в Павликени

Пожар е възникнал в ОУ "Св. Климент Охридски" в град Павликени, съобщи Нова тв. Персоналът е видял дим, който излизал от елтабло в сградата. На място са пристигнали пожарникари

От днес до 26 януари в община Видин се въвеждат противоепидемични мерки против грипа

От днес до 26 януари се въвеждат противоепидемични мерки срещу разпространението на грип на територията на община Видин. Мерките са определени със заповед на директора на Регионалната здравна

>