Ако пиете сладко кафе, се заспива по-трудно и с времето от чучулиги може да станете сови

11.01.2025 03:00 Любомира Николаева

Чистите напитки имат и друго предимство: намалят излишните "празни" калории в храненето ви, които с времето водят до напълняване, без да допринасят за здравето

Болестта, при която сънят причинява страдание, е смъртоносна, но ако сънят е полезен, болестта не е смъртоносна. В това вярвал още бащата на медицината Хипократ. И уточнявал, че човек трябва да следва естествения си вроден модел на поведение да бъде буден през деня и да спи през нощта. А ако това не се случва, приемал за лоша прогноза за излекуване.

От Хипократовата теория до модерната концепция за значението на съня за здравето и реализацията на човека са изписани милиони страници и ще бъдат изписани още милиони, защото съвременният човек е недоспало същество, което дава мило и драго да може да се възстанови пълноценно през нощтта. Учените не престават да търсят рецепти срещу безсънието във всяка човешка дейност. Последното им откритие изненадващо указва как да пием кафе, за да не ни държи кофеинът будни до зори.

Безброй епидемиологични проучвания показват как хората, ориентирани към активност до късно през нощта - совите, са склонни да пият повече кофеинови напитки от своята противоположност, чучулигите.

Нови експерименти върху животни и човешки клетки показват разлика в начина, по който кофеинът удължава периода на бодърстване чрез повреждане на вътрешния часовник на тялото при различни обстоятелства.

Промените в нормалния ритъм на бодърстване и сън се оказват по-драстични при смесване на кофеин със захар или други естествени или изкуствени подсладители.

Екипът на д-р Ю Тахара от Висшето училище по биомедицински и здравни науки към университета в Хирошима прави откритието донякъде случайно, докато изследва палитрата на ефектите от пиенето на сладка и неподсладена кофеинова напитка. Така между другото изследователите забелязват, че съчетаването на кофеин и подсладител държи опитните животни будни по 26-30 часа, а някои дори са преминали от нощен ритъм на сън към дневен, което е лошо за здравето. Явлението продължават да се случва, дори когато мишките са били подложени на постоянна тъмнина. Това предполага, че ефектът на кофеин с подсладител действа независимо от мозъчния регулатор на вътрешния часовник, който се намира в структура, наречена хипоталамус.

Самият център се управлява от светлината и естествения цикъл ден - нощ. Така от своя страна телесният регулировчик синхронизира в общ ритъм отделните клетъчни “часовници” във всички органи в тялото. Но при намесата на сладката кофеинова напитка програмата се обърква.

Кофеинът е широко използвано ободряващо вещество, известно със своите възбуждащи ефекти. Проучванията свързват умерения прием на кофеин с намалена честота на сърдечносъдовите заболявания, по-нисък риск от диабет тип 2 и по-ниска смъртност по всякакви причини. Важно е обаче да се признае, че кофеинът води до пристрастяване и може да повлияе отрицателно върху качеството на съня. Отделно горчивината му за много хора е неприятна и те добавят захар или други видове сладости, което до момента не е било обект на проучвания за въздействиеето върху съня.

Изследователите смятат, че комбинацията може да изпраща противоречиво съобщение към мозъка поради намесата на друг известен хормон - естествено създавания в тялото химикал допамин. Както кофеинът, така и подсладителите активират системата за възнаграждение в мозъка, което води до освобождаване на биохимикала допамин. Така се получава комбинирано двустранно въздействие с резултат неестествено продължителен период на активност, заблуда за въображаем ден. И сънят се отлага до пълна изнемога на организма.

Японските учени планират да продължат проучването с изучаване на ефектите от кофеина и приема на подсладители сутрин. Работната им хипотеза е, че за увеличаване на работоспособността сутрин може да се окаже полезно просто да си подслаждат кафето на закуска.

Повечето изследвания на терена на ароматната напитка препоръчват с оглед съня горна граница на количеството кофеин, консумиран на ден, приблизително като 4 кафета. Друг съвет е да се избягват кофеинови напитки вечер или през нощта, тъй като прекомерните количества са свързани с неспокоен, кратък, накъсан и непълноценен сън особено при хората с биологична настройка да изместват времето за лягане към средата на нощта. Причината е, че така наречените сови живеят с “изоставащ” вътрешен часовник, а това по социални причини ги лишава от здравословните 7-8 часа - повечето работни места искат ставане рано.

Недоспиването има не само отрицателни физически последици, но се отразява и на психичното здраве. Когато към базовия проблем се добави и още по-голямо изместване на времето за заспиване поради сладките кофеинови напитки, вредата се увеличава. Нарушаването на моделите на съня се дължи на незабавните му стимулиращи ефекти, които подсилват предпочитанията за нощни дейности. Така новото изследване добавя още един слой предупреждения за начина на живот през деня като условие за по-добър сън нощем. Изследователите са категорични, че избягването на подсладителите към кофеиновите напитки - да не забравяме, че и чаят съдържа кофеин, може да е едно от простите и достъпни средства за борба с безсънието.

Допълнителното предимство е, че чистата напитка може да намали излишните “празни” калории, които с времето водят до напълняване, без да допринасят за здравето.

Учените: l Избягвайте да добавяте сладост във всички удоволствия с кофеин - това може да е едно от простите и достъпни средства за борба с безсънието

Други от Сила за живот

Една цигара може да съкрати живота на дългогодишен пушач с 20 минути

Ако на 1 януари човек се откаже да пуши, до 5 февруари ще е "спечелил" една седмица, а до 5 август вече ще има един месец повече Само една цигара може да намали продължителността на живота с

Тайната за вечна младост на Хелън Мирън е 12 минути военна тренировка всеки ден

Програмата от упражнения е създадена в Канада, но днес се радва на голяма популярност дори в британското кралско семейство Макар тази година да се готви за 80-годишен юбилей

Морковът - вкусният зеленчук, който се грижи за здравето ни

Морковите са култивирани за първи път в Централна Азия преди пет хиляди години, а днес този кореноплоден зеленчук с дълбока история е намерил своето място в нашата кухня

Разкриха връзката между тимуса, витамин D и дълголетието

Той създава Т-клетките убийци - нашия страж срещу автоимунни болести, тумори и вируси Приемът на витамин D най-вероятно ще се окаже ключов за правилното функциониране на тимуса - единствения орган

Четенето на романи предпазва от деменция

Поне 45% от случаите на деменция могат да се предотвратят с промяна в начина на живот Социални или стимулиращи ума дейности като четене или чат с приятели са полезни за паметта

>