Писта до Побитите камъни – полицаи не можели да изгонят моторите, понеже не са на пътя

10.01.2025 20:02 Надежда Алексиева
Мотопистата е на 2 км от същинските Побити камъни, които се посещават от туристи. Намира се в землището на варненското с. Слънчево.
Така изглежда днес мотопистата до Побитите камъни.
Побитите камъни са защитена територия.

Ново трасе за мотокрос се появи на територията на защитената местност Побитите камъни край Варна, обявени от ЮНЕСКО за световен феномен. То е прокарано от булдозери, които са разровили част от природния феномен.

За случилото се стана ясно от снимки и публикации в социалните мрежи, а местните разказват, че от доста време през почивните дни районът се използва за гонки с мотори.

“Отидох, видях, хванах се за главата - написа преди ден във фейсбук бившият екоминистър Юлиан Попов. - Побитите камъни са уникално природно образувание (да, и ценен дюнен комплекс, понеже нали и тази битка тече). От близкото село обаче решили да си направят писта за мотокрос отгоре. Ами техни са си, защо не”. Той пусна и снимки.

Свидетел е подал сигнал до тел. 112, на който се отзовал полицейски екип. Той установил на мястото два мотора без регистрационни табели, но тъй като са били пренесени там с друга техника, не подлежали на санкция. Освен това не са се движили по пътища от републиканската пътна мрежа, където органите на реда имат правомощия, заявиха от пресцентъра на МВР във Варна.

За случая е уведомена и РИОСВ.  Проверяващите установили, че в западната част на местността Побитите камъни - в землището на с. Слънчево има мотописта, като

засегнатата площ е между 5 и 7 декара

Докато били там, експертите не попаднали на хора или техника, така че не са наложили санкции, но са уведомили районната прокуратура. 

Пясъчните дюни и самите колони от природния феномен не са повредени. На практика засегнатите 5-7 декара са от другата страна на магистралата, на около 2 км от мястото, което се посещава от туристи.

“Ние не сме издавали документ за реализиране на такава мотописта. Територията се води горска и е държавна публична собственост - би следвало да се управлява от Държавното горско стопанство - Варна”, обясни Миглена Иванова, главен експерт в направление “Защитени зони” в РИОСВ - Варна.

Шефът на инспекцията е издал заповед за глоба на горското стопанство. На такава територия

се забранява движението на тежка техника и моторни превозни средства

Директорът на горското стопанство Варна Ганка Димитрова е назначила проверка по случая, съобщиха за “24 часа” от Североизточното държавно предприятие. Оттам уточняват обаче, че само част от Побитите камъни попада в държавния горски фонд.

Има подаден сигнал и в районната прокуратура - Варна, очаква се становище на прокурора, заявиха за “24 часа” от правната институция.

От екоминистерството допълниха, че са сезирали сектор “Престъпления против околната среда и дивата природа” към Главна дирекция “Национална полиция” за извършване на проверка по случая.

“Скандално!” Така определи случилото се директорът на археологическия музей във Варна Игор Лазаренко. “Територията на Побитите камъни е огромна,

намира се в четири общини,

цялата е била дъно на море. Понеже е към държавния горски фонд, ние нямаме отношение към охраната ѝ”, допълни той.

“Пистата съществува от 1979 г. Дълга е около километър и се ползва за тренировки на професионалисти от спортни клубове във Варна. Не е вярно, че е в защитена територия, тя е на 1, 5 км от туристическата забележителност Побитите камъни, която се посещава от туристи.”

Това заяви мотоциклетистът Веселин Маринов, който сам кара там и разказа нейната история. Строена е за националния отбор по мотоциклетизъм на Гърция. През годините е ползвана със съгласие на тогавашен кмет на с. Слънчево, в чието землище попада. Нещата се променили при сегашния.

“Гърци отдавна няма, тук карат деца, младежи и възрастни. Багеристът, който подновява пистите всяка година, може да е навлязъл, без да знае, 20-ина сантиметра навътре в защитена зона”, твърди Веселин Маринов.

Това е природен феномен, обявен от ЮНЕСКО

Както е известно, Побитите камъни са вписани в световния каталог на ЮНЕСКО като природен феномен.

Разположени са на 18 км Варна, от двете страни на главния път за София. Разпределени са на 18 големи и малки групи на площ от 7 кв. км. 

За техния произход има много хипотези – че са останки от коралови рифове от дъното на древно море, вкаменена гора, че са се формирали около газови извори чрез слепване на песъчинки. Дори и че са дело на изчезнала цивилизация.

Каменните колони са оформени в няколко групи с височина до 7 м и дебелина до около 3 м, нямат твърди основи, кухи са и съдържат вкаменелости. Изглеждат като побити в пясъка, откъдето идва и името им. Наричат ги още Каменната гора и Дикилиташ.

Други от От страната и света

Даниел Митов: България трябва да получи редовното правителство, за което чакахме

"България трябва да получи редовното правителство, за което чакахме", това каза Даниел Митов от ГЕРБ на влизане в Народното събрание, където днес ще се гласува кабинетът "Желязков"

Трима загинали и осем пострадали при пожари в страната за денонощие

Трима души са загинали, а осем са пострадали при пожари в страната през изминалото денонощие. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН)

Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост

Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка   По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от

Три влака минали на червен сигнал само за ден

През миналата година е имало около 20 слачая на влакове, които са минали на червен семафор. Само за ден пък три влака минали на забранения сигнал. Това каза пред bTV Михаил Рангелов

Илиян Филипов: 100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червено

"100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червен сигнал и съответно оттам тръгва злополуката", това заяви в предаването "Денят започва" по БНТ собственикът на частната композиция Илиян

>