Вирусът от Китай не е нов, но светът се уплаши само при мисълта за пандемия

10.01.2025 01:00 Александър Трайков
СНИМКА: ФРИЙПИК

Учените смятат, че HMPV няма да предизвика глобална пандемия.

Симптомите са като тези при грип и банална настинка: кашлица, главоболие, втрисане, отпадналост, запушен нос

По-уязвими са бебетата, възрастните и тези с намален имунитет, астма и белодробни болести, но няма ваксина

Светът е на нокти, след като в социалните мрежи се появиха кадри на китайски болници, препълнени с пациенти с вирусоподобни симптоми. Западни експерти публично призоваха Пекин да даде коректни данни за заболеваемостта в страната. Правителството на многолюдната азиатска държава побърза да оправдае разпространените снимки и видеа на натоварените клиники и отделения, като заяви, че респираторните инфекции в страната са по-малко тежки и по-малки по мащаб в сравнение с миналата година. Въпреки това някои хора се опасяват от нова глобална пандемия като тази от COVID-19, която първоначално беше омаловажена от Китай.

Здравните власти там смятат, че високата заболеваемост е причинена от сравнително неизвестния за широката общественост човешки метапневмовирус (HMPV), който обикновено причинява симптоми, подобни на простуда, като запушен нос, главоболие, втрисане и умора. Той обаче не е “мистериозен”, защото е познат поне от 2001 г.

“Жизненоважно е Китай да сподели своевременно данните си за тази епидемия, включително за това кой, как и с какво се е заразил. Ще ни трябват и геномни данни, които да потвърдят, че HMPV е причинителят и че няма значителни мутации, които да будят безпокойство. Такива геномни данни ще помогнат за разработването на ваксина”, заяви експертът по инфекциозни болести от Австралийския национален университет доц. д-р Санджая Сенанаяке.

Според Европейския център за контрол и превенция на заболяванията (ЕЦКП) броят на европейците, които се консултират с лекари за респираторни заболявания, остава на очакваните нива за това време на годината, като в някои страни се наблюдава повишаване на вирусната активност. Основните зарази, които върлуват към този момент, са сезонният грип, респираторният синцитиален вирус (RSV) и COVID-19, като експертите очакват завишен брой на случаите на RSV.

HMPV не е толкова широко разпространен на Стария континент

Но според инфекциониста и ръководител на лаборатория към Медицинския университет в Берн д-р Аспарух Илиев “е много е вероятно доста от нас да имаме имунитет срещу него”, тоест - имаме антитела, които показват, че вече сме се срещали с него и имунните ни клетки го разпознават.

За огнища и случаи по различно време съобщават повечето държави на континента. Румъния и Гърция обявиха по един случай тези дни, но със сигурност те не са изолирани, защото по-често хората боледуват леко. А изследванията се правят, когато заболяването се затегне.

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев обясни, че случаи на болни спорадично има и у нас. Според него

за последно метапневмовирус при болни у нас е засичан няколко пъти през есента, а вероятно циркулира и в сегашната вирусна вълна,

в която засега преобладават случаите на грип - около 10% от изследваните проби, и около 1 процент от тестовете показва ковид.

Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство съобщи, че процентът на HMPV леко се е увеличил до 4,5%, като най-висок е този на положителните резултати при лица под 5 г.

В САЩ случаите на HMPV нарастват и процентът на положителните тестове се е удвоил през декември. Потвърдени са 300 болни. Вашингтон следи положението в Китай, но засега не вижда причини за безпокойство.

“HMPV е част от зимните вируси, причиняващи простуда. Не е обичайно да предизвиква сериозна загриженост за голям брой хоспитализации. Китайските колеги не са казали колко е висок  броят им и дали епидемията там не се дължи единствено на съвпадението с високите нива на грип и COVID”, казва д-р Андрю Кетчоул от биотехнологичната изследователска компания и световен лидер в тестването на ваксини срещу инфекциозни и респираторни заболявания hVIVO.  

HMPV е изолиран за първи път през 2001 г. в Нидерландия и обикновено предизвиква банална настинка. Но

може да се появят и по-тежки прояви на болестта с бронхит, бронхиолит и пневмония,

при които страдащите изпитват задух, силна кашлица или хрипове. Децата, възрастните хора и пациентите с понижен имунитет или със заболявания като астма или хронична обструктивна белодробна болест са изложени на най-висок риск от усложнения.

Подобно на коронавируса HMPV се разпространява чрез капчици, които циркулират във въздуха, когато човек кашля или киха. Близкият личен контакт като ръкостискане също разнася заразата. Няма ваксини или специфични методи за лечение.  Д-р Сенанаяке предполага, че увеличаването на случаите на HMPV в Китай е сезонен пик и няма да прерасне в глобален проблем.

Според професорката по имунология в университета Royal Melbourne Institute of Technology в Австралия Васо Апостолопулос нарастващият натиск върху здравните системи в гъстонаселени региони като Китай показва необходимостта от

по-засилено наблюдение на заплахата от респираторни епидемии

“Осигуряването на ефективен мониторинг и навременни реакции ще бъде от ключово значение за намаляване на рисковете за общественото здраве, свързани с HMPV”, отбеляза тя.

Китайският Център за контрол на заболяванията призова хората да взимат предпазни мерки, като например миене на ръцете, но отхвърли твърденията, че болниците ще бъдат претоварени.

“Науката има известно разбиране за генетичното разнообразие и епидемиологията на HMPV. Това е много различно от COVID пандемията, при която се наблюдаваше ново белодробно заболяване, имаше малко информация за вируса и нямаше първоначални диагностични тестове”, обобщи вирусоложката от университета “Фландърс” в Австралия проф. Джил Кар.

Други от Докторе кажи

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

Издадоха визата за проектиране за националната детска болница в София

Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова връчи на изпълнителния директор на „Здравна инвестиционна компания за детска болница" ЕАД д-р Влатко Глигоров визата за

>