Експерти след смъртния случай от птичи грип: Това може да бъде следващата пандемия

08.01.2025 18:50
От март досега в САЩ са регистрирани 66 потвърдени случая на заразяване с птичи грип Снимка: Pixabay

Първият смъртен случай от птичи грип в САЩ е регистриран в понеделник, когато властите потвърдиха, че човек в Луизиана, който е бил хоспитализиран с тежки респираторни симптоми, е починал.

Здравните власти съобщиха, че лицето е било на възраст над 65 години, имало е основни медицински проблеми и е било в контакт с болни и умрели птици. Не бяха разкрити други подробности.

Те също така заявиха, че генетичният анализ на инфекцията на пациента предполага, че вирусът на птичия грип е мутирал в тялото му, което би могло да доведе до по-тежко заболяване.

От март досега в САЩ са регистрирани 66 потвърдени случая на заразяване с птичи грип, но предишните заболявания са били леки и повечето са открити сред селскостопански работници, изложени на контакт с болни домашни птици или млечни крави.

В два случая - възрастен в Мисури и дете в Калифорния - здравните служители не са установили как са се заразили с вируса.

Много експерти поставят H5N1 на първо място в списъците си с пандемични заплахи поради широкото му разпространение сред животните и бързата мутация.

По данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията смъртният случай в Луизиана е първият случай на заболяване на човек в САЩ, свързан с гледане на птици в задния двор.

Служителите на Луизиана твърдят, че не знаят за други случаи в щата, а американските власти заявиха, че не разполагат с доказателства за разпространение на вируса от човек на човек, пише Daily mail.

Птичият грип H5N1 обаче се разпространява широко сред дивите птици, домашните птици, кравите и други животни.

Според официалните лица, все по-честото му присъствие в околната среда увеличава вероятността хората да бъдат изложени на въздействието му и евентуално да се заразят с него.

Длъжностните лица продължават да призовават хората, които имат контакт с болни или мъртви птици, да вземат предпазни мерки, включително да носят предпазни средства за дихателните пътища и очите, както и ръкавици при работа с домашни птици.

Експертите по инфекциозни болести също са разтревожени от данните, като предупреждават, че мащабът на случаите и всяка инфекция извън птиците повишава риска вирусът да получи мутации, които да му позволят да се разпространи между хората.

Д-р Марк Джонсън, вирусолог от университета в Мисури, наскоро заяви в "Екс": „Този вирус може и да не стане пандемичен, но наистина се опитва много и със сигурност има голям шанс".

Като цяло данните показват, че от откриването на вируса в САЩ през януари 2022 г. досега са заразени над 12 000 диви и домашни стада.

След като тази година вирусът се разпространи сред кравите, той беше диагностициран в 866 стада в 16 щата - повечето от тях в Калифорния и Колорадо.

През тази година в десет щата са открити 66 случая при хора - най-многото случаи, регистрирани в САЩ от поне две десетилетия. Преди настоящата епидемия последният случай на птичи грип при човек е бил през 1997 г.

Почти всички пациенти са имали пряк контакт със заразени птици или говеда и са имали само леки симптоми - като конюнктивит или розово око.

Въпреки това, вълната започна да се измества към тези, които не работят с птици или говеда.

През септември пациент в Мисури стана първият, който се зарази без пряк контакт със заразени животни. Не е ясно как се е разболял.

Миналия месец се разболя тийнейджър в Калифорния, който не е бил изложен на контакт със заразен добитък.

Възможно е болестта да се развива и да стане по-опасна. Щам, свързан с дивите птици, е причинил тежко заболяване на хора, включително на пациент в Луизиана и тийнейджър в Канада - който е бил хоспитализиран в продължение на поне три седмици и е имал нужда от помощ, за да диша.

Няма данни някой от пациентите да е разпространил болестта сред други пациенти.

Въпреки това вирусът е открит в непастьоризирано или „сурово" мляко, което накара Министерството на земеделието на САЩ (USDA) да обяви, че всички компании, които работят със сурово мляко, ще бъдат задължени да предоставят проби за изследване при поискване.

Много експерти, включително служители на Световната здравна организация, разкритикуваха реакцията на САЩ на епидемията.

Експертите я определиха като пандемия, която се развива „на забавен каданс". До миналия месец почти всички тестове на говеда и на хора, изложени на контакт със заразени крави, бяха доброволни.

Дори и сега задължителните тестове са ограничени само до говедата, които се движат между щатските граници.

Спорадично са регистрирани случаи и при прасета, което обезпокои изследователите, тъй като тези животни могат да прихванат както човешки, така и птичи щамове на грип - и биха могли да бъдат „смесителен съд" за нов щам на вируса на птичия грип.

От май 2022 г. насам в САЩ са регистрирани инфекции сред 419 диви животни, които не са птици, включително червени лисици, скунксове, тюлени и еноти.

В Калифорния и Айова повече от 80 % от пробите са положителни.

Според официални представители САЩ вече разполагат с около 20 милиона ваксини срещу птичи грип, които са „добре адаптирани" към вируса H5N1.

Освен това разполага с капацитет за бързо производство на още 100 млн. ваксини, ако е необходимо. Въпреки това администрацията на Байдън заяви по-рано този месец, че не планира да разрешава ваксина.

Налични са и запаси от антивирусни препарати като оселтамивир (Тамифлу), с който беше лекуван последният пациент с птичи грип в САЩ, Луизиана.

Все още се работи по разработването на ваксина срещу птичи грип за домашни птици и се провеждат тестове, които показват, че антивирусните препарати за хора биха действали също толкова добре на болни крави.

Други от Докторе кажи

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

Издадоха визата за проектиране за националната детска болница в София

Министърът на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова връчи на изпълнителния директор на „Здравна инвестиционна компания за детска болница" ЕАД д-р Влатко Глигоров визата за

>