Людмила Петкова: Проектът за бюджет 2025 г. не е на отчаянието, нито с фалшиви числа

07.01.2025 16:06 Румяна Дeнчeва
Людмила Петкова Снимка: Румяна Тонева

Политиката за намаляване на диспропорциите при доходите доведе до още по-големи диспропорции, до още по-голям хаос", заяви пред депутатите служебният финансов министър

„Проектът на Бюджет 2025 г. не е нито бюджет на отчаянието на Петкова или фалшив бюджет, нито е бюджет на измислени приходи и натъкмени цифри, а е опит на служебното правителство с приходни консолидационни мерки, без повишаване на ставките на основните данъци, да бъде постигнат дефицит от 3% от БВП".
Това заяви пред депутатите служебният финансов министър Людмила Петкова. „Бюджет на отчаянието" бе определението за проекта на бившия финансов министър Владислав Горанов в интервю за „24 часа". Числата в него бяха определени като измислени и подвеждащи. След него, бивши финансови министри, финансисти и анализатори , също го определиха като такъв.
Въпреки, че комисията реши да не разглежда проекта на кабинета, близо час и половина, Петкова отговаряше на въпроси и защити параметрите в проектобюджета. "Политиките, отразени в проектобюджета, не са политики на служебното правителство и поради тази причина нито ще ги представям, нито ще ги коментирам. Всъщност те са политики, приети през последните няколко години в условията на политическа нестабилност, предсрочни парламентарни избори и краткосрочни редовни и служебни правителства", заяви Петкова.
Според нея има значителен ръст на разходите за заплати в публичния сектор, предвиден в проектобюджета - около 2 и половина милиарда лева. И бе категорична, че начинът, по който са били увеличавани възнагражденията до този момент е „проблемен" .
"Липсата на цялостна политика по доходите, увеличаване на възнагражденията в средата на годината, без да се финансово обезпечени, както и приетият автоматизъм при увеличението на работната заплата чрез обвързване на възнагражденията в отделни сектори със средна заплата като процент от БВП доведоха до този резултат. Политиката за намаляване на диспропорциите доведе на практика до още по-големи диспропорции, до още по-голям хаос", посочи Петкова.
Тя илюстрира думите си със заложените социални плащания, включително пенсиите, са в размер на 40,5 млрд. лева, което представлява ръст от 5,7 млрд. лева спрямо плана за 2024 г.

Петкова припомни, че служебното правителство е взело решение да не предлага увеличаване на основните данъци и задължителните осигурителни вноски, но да предложи мерки за повишаване събираемостта на приходите както чрез събиране на декларирани, но неплатени данъци и осигуровки, така и от недекларираните такива. Така тя отговори на критиките за предложената данъчна амнистия.
„Така наречената данъчна амнистия може да помогне на приходната част на бюджета, тъй като държавата отписва по давност около 2 млрд. лева годишно неплатени данъци", каза тя. И даде пример с прилагане на тази мярка във Франция, Германия, Гърция, Италия, Белгия, Португалия, САЩ, Канада, Норвегия, Филипините, ЮАР, Русия.
Държавите, които са прилагали данъчна амнистия, са с едни от най-ниските показатели на сивата икономика, каза тя. И припомни, че България е с най-висок дял на сивата икономика в ЕС - от 32%.
„Защо да не бъдат ползвани тези добри практики с доказан ефект, вместо да се увеличава данъчно-осигурителната тежест за граждани и бизнес, попита Петкова.

Основен двигател на сивата икономика у нас е ДДС и недекларираният труд, според доклад на ЕК, хипотетично увеличаване на данъците ще увеличи сивата икономика", попита риторично министърката. Според нея, законовата лихва за забава в размер на основен лихвен процент + 10 пункта е твърде висока у нас, което пречи на бизнеса да погасява данъчните си задължения.
Според Петкова е необходимо преразглеждане на Националния план за възстановяване и устойчивост, тъй като страната ни рискува да не получи плащания по него.
Предложението на "ДПС-Ново начало" за мораториум върху поскъпването на тока за бита от 1 януари, беше отхвърлено от мнозинството в бюджетната комисия, което предизвика скандал в залата, и изявление на лидера му Делян Пеевски.
Преди изслушването на министър Петкова, депутатите от бюджетната комисия решиха, че на днешното си заседание няма да обсъждат проектите за държавен бюджет и за бюджети на общественото осигуряване и здравната каса. От дневния ред отпаднаха и данъчни законопроекти, внесени от служебния кабинет. Ще бъде разгледан специални законопроект, с който правителството предлага да бъдат уредени приходите и разходите на държавата, докато бъде приет бюджетът.
Заседанието продължава

Други от От страната и света

Курсът на еврото е под прага от 1,03 долара

Курсът на еврото днес е под прага от 1,03 долара, съобщиха германски финансови издания. В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

Община Русе започва набирането на проектни предложения по Програма „Култура“ за 2025 г.

Община Русе обявява конкурс за финансиране на проектни предложения в областта на изкуствата и културата по Програма „Култура" за настоящата 2025 г. Крайният срок за кандидатстване е 17 февруари

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района тази сутрин.  Целият район около сградата на ВСС е блокиран и има засилено полицейско присъствие. От 10 ч

>