Ефективни ли са хранителните добавки и витамините

06.01.2025 23:12
СНИМКА: Pixabay

Хранителните добавки – витамини, минерали, растения и пробиотици – са по-популярни от всякога. Повече от три четвърти от американците приемат поне едно, според Администрацията по храните и лекарствата /FDA/.

Струва ли си някоя от тях? Отговорът на специалистите е колеблив. Някои витамини, включително мултивитамини, са показали, че са полезни в големи клинични проучвания. Доказано е, че други потенциално могат да причинят вреда. Много от добавките се намират някъде по средата.

Около 100 000 различни хранителни добавки се продават в магазините и онлайн в САЩ. Те варират от мултивитамини до билки и смеси, които обещават загуба на тегло. Някои обаче може да токсични, а за трети се твърди невярно, че подобряват мозъчната функция.

Робърт Ф. Кенеди-младши, избран от Доналд Тръмп министър на здравеопазването, каза на подкастъра Лекс Фридман през 2023 г., че приема „много витамини и хранителни вещества", които не може да изброи, защото не ги помни всичките. В публикация от октомври в X Кенеди обвини FDA в „агресивно потискане" на витамини и хранителни добавки.

Всъщност FDA има ограничен надзор върху добавките, след като са на пазара. В публикувано проучване от 2018 г. изследователи от Министерството на общественото здраве на Калифорния изразиха загриженост относно продукти, които съдържат неодобрени и потенциално опасни съставки.

Законът за здравето и образованието за хранителните добавки от 1994 г. ги поставя в същата категория като храните. Тази рамка означава, че агенцията регулира хранителните добавки като хранителни продукти, а не фармацевтични. В резултат на това надзорът върху безопасността и ефикасността им до голяма степен е оставен на компаниите, които ги продават.

Компаниите могат също така да използват вратичка, наречена GRAS. Това обозначение позволява вещества, които се считат за безопасни според изследвания или поради факта, че вече се използват в дадени храни, да бъдат използвани в нови продукти. Не се изисква уведомление до FDA.

Много от витамините и минералите на пазара като цяло са безопасни, но не винаги са ефективни.

Що се отнася до изследванията, разбирането на ефектите, които добавките оказват върху човешкото здраве, е трудно, отнема време и е скъпо, каза д-р Дейвид Серес, директор по медицинско хранене в Института по човешко хранене към Медицинския център на Колумбийския университет.

„По-голямата част от изследванията, за които се чува, са наблюдения, където две неща са свързани, но причинно-следствената връзка не може да бъде установена", обясни д-р Серес.

„Очевидно има добавки с установени ползи", категоричен Кристофър Гарднър, професор в Станфордския университет. „Има и много добавки, които вероятно не са полезни, но също така не са вредни", уточни той.

Повече не означава по-добро
Менсън, който ръководи клиничното изпитване COSMOS-Mind върху мултивитамини, каза, че хората трябва да бъдат предпазливи относно витамините, които съдържат „мегадози".

„Трябва да погледнете опаковката и да видите какво казва по отношение на процент от дневния прием. Често ще пише 400% или 500%, доста над стойността", каза тя.

Такива високи дози могат да бъдат опасни или просто загуба на пари.

Има някои доказателства, че ежедневният прием на мултивитамини може да предпази от загуба на паметта; многобройни проучвания обаче не успяха да покажат, че добавките имат чудодейни ефекти върху здравето. Диета като средиземноморската, която е пълна с растения, зеленчуци и мазна риба, може да намали рисковете от деменция или сърдечни заболявания, но добавките обикновено не предлагат същите ползи, установиха изследвания.

Нямам отговор защо хората приемат добавки, които могат да осигурят малка или никаква полза, но това може да се дължи на силно желание да контролират здравето си, обясни Серес, цитиран от БГНЕС

Други от Сила за живот

Една цигара може да съкрати живота на дългогодишен пушач с 20 минути

Ако на 1 януари човек се откаже да пуши, до 5 февруари ще е "спечелил" една седмица, а до 5 август вече ще има един месец повече Само една цигара може да намали продължителността на живота с

Тайната за вечна младост на Хелън Мирън е 12 минути военна тренировка всеки ден

Програмата от упражнения е създадена в Канада, но днес се радва на голяма популярност дори в британското кралско семейство Макар тази година да се готви за 80-годишен юбилей

Морковът - вкусният зеленчук, който се грижи за здравето ни

Морковите са култивирани за първи път в Централна Азия преди пет хиляди години, а днес този кореноплоден зеленчук с дълбока история е намерил своето място в нашата кухня

Разкриха връзката между тимуса, витамин D и дълголетието

Той създава Т-клетките убийци - нашия страж срещу автоимунни болести, тумори и вируси Приемът на витамин D най-вероятно ще се окаже ключов за правилното функциониране на тимуса - единствения орган

Ако пиете сладко кафе, се заспива по-трудно и с времето от чучулиги може да станете сови

Чистите напитки имат и друго предимство: намалят излишните "празни" калории в храненето ви, които с времето водят до напълняване, без да допринасят за здравето Болестта

>