И леки вербални подхлъзвания тежко чупят професионалния успех

07.01.2025 05:30 Димитрана Александрова

Има коварни фрази, с които несъзнателно отблъсквате събеседниците си

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Колежката ви Мария е супер общителна - за нула време ще разприказва и монах, дал обет за мълчание. Чудите се как го прави, как винаги намира какво да каже, за да я харесат хората.

Вие не можете. Даже обратното - успявате дори колега, с когото уж сте близки, да накарате да се нацупи с някакви безобидни според вас фрази.

Психолозите ги наричат вербални подхлъзвания. Казвате нещо, което смятате даже за комплимент, а виждате как лицето на събеседника се променя, сякаш сте го ощипали.

Случва се понякога човек да вметне нещо, което другият да интерпретира по различен начин и отношенията да се усложнят. Ако обаче се случва често, вероятно правите типични грешки, с които отблъсквате хора, с които искате да създадете контакт.

Социална осъзнатост психолозите наричат способността да разпознавате чувствата на другите и умението да подберете думите си така, че да предизвикате у тях положителни емоции.

Специалистите смятат, че не е чак толкова трудно да я добиете. Ще подобрите общуването, като направите прости промени в поведението си. Шефът, колегите, партьорите ще започнат да ви смятат за харизматична личност.

Задължително е при разговора да посветите цялото си внимание на събеседника. Всеки човек е сложна личност, не можете да разберете как се чувства в момента, ако не обърнете към него своята личност.

Това важи и за онези, които си мислите, че добре познавате. Хората, от които смятате, че сте напълно наясно каква реакция да очаквате в дадена ситуация, могат най-много да ви изненадат.

Като внимателно слушате, следите мимиките, жестовете, позите на събеседника си, ще отгатвате какво изпитва и моментално ще нагаждате поведението си според това.

Помислете и как да промените начина, по който говорите.

Естествено, никога не изричате откровени грубости, обиди, иронии. Но вербалните подхлъзвания са коварни, защото не осъзнавате, че с тях засягате чувствата на другия човек. Някои от фразите се употребяват много често, но точно заради това са силно опасни. 

И точно заради това не са много хората, които са харизматични. Харизматичните, освен че имат вроден чар и интуиция как да общуват, са осъзнали какво никога да не казват, макар че е изтъркано от употреба клише.

Можете да си направите списък на изрази, които ви идват някак автоматично на устата, защото ви се струват любезни, а всъщност са вербални подхлъзвания. Целта е да си забраните да ги изричате.

Има доказано проблемни изречения, които интелигентните хора избягват на всяка цена.

"Както искаш". Това е коварна фраза, защото ви се струва, че оставяте избора на колегата. А с този отговор на практика демонстрирате безразличие. Дори да става дума за дреболия, ще го подразните. Вашето желание е важно за него, иначе не би ви попитал. Кажете си го. А ако нямате, обяснете защо.

Още повече отблъсквате, ако въпросът е съществен и събеседникът се интересува от мнението ви. Тогава отговор "Както искаш" си е направо грубиянски - показвате, че не ви е грижа.

И когато сте напълно безразлични към определен въпрос, не си позволявайте "Както решиш" или "Ти си знаеш". Това са евфемизми на "Абе, какво ме занимаваш, не ме интересува".

Даже да не искате да се ангажирате с коментар или препоръка, по-добре кажете "Не мога да дам точен отговор, но има няколко неща, които трябва да вземеш предвид". Или "Ако бях на твое място, бих", за да не звучите категорично като последна инстанция. Така показвате уважение към човека, който е потърсил вашето мнение.

"Пожелавам ти успех". Често се влага ирония в тази фраза. Зад любезността се крие пълно неверие, че човекът ще успее. Изразът е открито груб, ако с него завършвате спор.

"Както вече казах". Какъв безобиден израз, а колегата ви се почувства като малоумник, който не внимава, не помни, не разбира.

Само с три думи, освен да нагрубите събеседника си, му казвате и важни неща за себе си. Издавате, че лесно се засягате, ако наистина не ви е разбрал и трябва да повторите. Щом се обиждате от подобна молба, вие сте изключително несигурни в себе си.
Има и друга вероятност - да сте от високомерните хора, които винаги очакват да бъдат разбирани от половин дума и другите моментално да се съобразят с казаното.

Изразът няма негативна конотация само ако го използвате, за да припомните накратко вече изложеното, което ви служи като аргумент по-нататък.

Записани в златната книга с отблъскващите са "Ти винаги", "Ти никога". Ако с нещо са подразнени, хората се увличат по подобни обобщения, които съдържат обвинителна нотка, макар да съзнават, че не са докрай справедливи.

"Аз поне". "Аз поне никога не съм карал/а да ме чакате", казвате на колегата, който се сърди, че сте допуснали дребна грешка.

Вярно, дребна е, но тази фраза не е безобидно вербално подхлъзване, а агресивен опит да пренасочите вниманието от своята грешка към някаква стара грешка на колегата. С всички хора общуването ви ще е значително по-лесно и успешно, ако просто кажете "Съжалявам", когато сбъркате.

Сред вербалните подхлъзвания особено
блестят катастрофалните комплименти. Това са фрази, с които си мислите, че ще отворите сърцето на събеседника си, а всъщност го наранявате. Много са неподходящи в деловото общуване, макар че с тях и приятели ще отблъснете.

"Изглеждаш изморен/а". Това си е синоним на "Изглеждаш ужасно", макар че искате по-възпитано да изразите съпричастие.

Не си позволявайте да говорите така, а по-добре попитайте "Наред ли е всичко". По този начин избягвате квалификации и позволявате на събеседника да сподели, ако иска. Демонстрирате загриженост, а не грубост.

"Много си отслабнал/а". Това, което поднасяте като комплимент, крещи "Доскоро беше дебел/а". Няма да зарадвате никого, че оценявате неистовите му усилия да влезе във форма, като ги назовавате толкова откровено. Избегнете сравнението, вместо него кажете "Изглеждаш фантастично".

"Изглеждаш страхотно за твоята възраст". Дебелашки комплимент, откъдето и да го погледнете.
Когато поставяте комплимента в рамки, важащи само за определена категория, проявявате снизхождение, което е по-обидно и от грубост.

Всъщност правенето на комплимент си е цяло изкуство. Как да го овладеете четете утре.

В "Точният човек" можете да прочетете още:

Как да работите с шеф микромениджър, за да напредвате в кариерата

Ефективни техники срещу колега клюкар

5 начина да се вдъхновите за професионален успех през 2025

Уважението подобрява отношението - какво да не пропуснете в последния работен ден

Признаци, че работохолизмът може да взриви живота ви, се хващат по празници

Синдромът на лъскавото нещо и мъдростта "Това ми е достатъчно" в кариерата

Дали от ума си патите? 7-те най-опасни капана за умния пред успеха в професията

Защо да не блестите пред неуверен шеф

Когато колега си приписва чужди заслуги

10 трезви въпроса за кариерата през 2024-а и още 10 за 2025-а

Други от От страната и света

Даниел Митов: България трябва да получи редовното правителство, за което чакахме

"България трябва да получи редовното правителство, за което чакахме", това каза Даниел Митов от ГЕРБ на влизане в Народното събрание, където днес ще се гласува кабинетът "Желязков"

Трима загинали и осем пострадали при пожари в страната за денонощие

Трима души са загинали, а осем са пострадали при пожари в страната през изминалото денонощие. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН)

Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост

Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка   По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от

Три влака минали на червен сигнал само за ден

През миналата година е имало около 20 слачая на влакове, които са минали на червен семафор. Само за ден пък три влака минали на забранения сигнал. Това каза пред bTV Михаил Рангелов

Илиян Филипов: 100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червено

"100% е потвърдено, че влакът на БДЖ е преминал на червен сигнал и съответно оттам тръгва злополуката", това заяви в предаването "Денят започва" по БНТ собственикът на частната композиция Илиян

>