Време за разплата: Руската икономика е в опасна спирала

04.01.2025 21:53 Олег Хохлов, "Дойче веле"
За да увеличи значително производството на оръжие, правителството е вложило колосални средства във военно-промишления сектор СНИМКА: Pixabay

Досега икономиката на Русия успешно се справяше със западните санкции и разходите по войната в Украйна. Доходите на руснаците дори се увеличиха. Но икономическият ръст се забавя, а инфлацията расте. До какво води това

Противно на очакванията на властите и на експертите, през 2024 година икономиката на Русия показа изключително високи темпове на растеж. Неокончателните данни са за ръст на БВП от 3,5 до 4 процента, но този ръст вече се забавя: 5,4 процента през първото тримесечие, 4,1 процента през второто и 3,1 на сто през третото. Правителствените прогнози за ръста на БВП през 2025 са за 2,5%, а Централната банка предвижда още по-ниски показатели – между 0,1 и 1,5 процента.

Икономиката на Русия успешно преодолява кризите благодарение на изпитани механизми за ръчно управление, но те все пак сдържат развитието и в периодите на относителна стабилност, казва икономистката Александра Прокопенко. Постоянното очакване на нови сътресения е научило властите да се концентрират върху натрупването на резерви, жертвайки инвестициите. Същият подход се прилага и от частните фирми, което ограничава тяхната готовност за риск, експанзия и дългосрочни инвестиции.

Военната промишленост расте, но не и гражданската

Ключова особеност на следвоенния възстановителен ръст ще е обстоятелството, че той е концентриран в ограничен брой икономически сектори, които са свързани или с военните нужди, или с адаптацията към международните санкции. Същевременно много граждански сектори така и не са се възстановили от кризата, пише "Дойче веле"

Така например през ноември 2024 година производството на автомобили е било с 20 процента по-ниско в сравнение с ноември 2019 година, сочат данните на близкия до руското правителство Център за макроикономически анализи. Спадът в дървообработването е с повече от 10%, а при добива на полезни изкопаеми, който е най-големият сектор в руската икономика, намалението е с 6%.

Водещи по растеж са т.нар. „други транспортни средства" (в които влиза и военната техника), изделия от металната промишленост (оръжия и боеприпаси), както и електрониката и оптиката – нужни и за едното, и за другото. При тези стоки е регистрирано удвояване на производството в сравнение с 2019 година.

Милитаризацията на икономиката поражда дисбаланси

За да увеличи значително производството на оръжие, правителството е вложило колосални средства във военно-промишления сектор. През 2025 година само преките разходи за отбрана и сигурност ще надхвърлят 5% от БВП. Това са 40% от разходите във федералния бюджет – държавата не е харчила толкова от съветско време насам.

Отбранителните фирми трябваше да увеличат броя на служителите си – и те започнаха да ги примамват от другите сектори на икономиката, предлагайки им по-високи заплати. Те пък се оказаха принудени да действат по същия начин – така започна спирала в сектора на заплатите. Тя бе допълнително подсилена от това, че руският пазар на труда се лиши от стотици хиляди работници заради мащабната емиграция, мобилизацията и набирането на военни с договор.

От януари до септември 2024 година по официални статистически данни средната работна заплата в Русия е нараснала с 9%, номиналната – с 18 на сто. Динамиката на БВП и заплатите създаде илюзията за устойчивост на руската икономика спрямо войната и санкциите. Но тази илюзия ще започне да се разсейва през 2025 година.

Рисковете от небалансиран ръст на икономиката

Ръстът в доходите на работниците, както и на военните и членовете на техните семейства, подхрани инфлацията. Тя може да достигне 10 процента за 2024 година. Хората имат желание да похарчат нарасналите си доходи, но руската промишленост е фокусирана върху производството на стоки, каквито обикновените хора не ползват. Ако ситуацията бе нормална, този проблем би се решил чрез внос – но вносът е ограничен заради санкциите.

За да ограничи инфлацията, Централната банка на Русия повиши основната лихва до 21%, а при търговските банки увеличението е още по-голямо. Така потреблението бе снижено, но същевременно бяха ограничени възможностите за кредитиране, т.е. за развитие на бизнеса.

Отбранителните предприятия нямат този проблем, защото лихвите по кредитите им са субсидирани от правителството. А Централната банка възнамерява още дълго време да задържи лихвите високи. Оттам следва, че икономическата активност все повече ще се съсредоточава във военните и близките до тях сектори на икономиката, които продължават да изцеждат ресурси от всички останали. Но военно-промишленият комплекс вече не може да расте с предишните темпове – според различни оценки неговите мощности са вече почти изцяло изчерпани.

Задава ли се стагфлация и какви опасности крие тя за Русия

Стагнацията на икономиката при висока инфлация е известен феномен, който се нарича стагфлация. Той е познат от икономиките на САЩ и другите западни страни първо в средата на 1970-те години, след което и през 1980-те. В първия случай стагфлацията бе причинена от резкия ръст в цените на петрола, във втория – от факта, че централните банки печатаха твърди много пари. 

Коварството на стагфлацията е в това, че излизането от нея е трудно. Повишаването на лихвите в условията на стагфлация задълбочава застоя. Същевременно стимулирането на икономиката чрез намаляване на лихвените равнища само подклажда инфлацията.

Руските власти осъзнават рисковете от стагфлация. А рецептата, която предлагат, е връщане на икономиката към „траекторията на балансирания растеж", т.е. да се прекрати стимулирането на военните икономически сектори за сметка на гражданските. В условията на война обаче това е невъзможно, а и в условията на мир не е гарантирано. Бюджетните проекти на правителството за 2026 и 2027 година не предвещават съкращаване на военните разходи.

                                   

Други от Анализи

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята

Тръмп пак срита европейския задник

Той може да придърпа Гренландия без много шум. Защо му трябва да бие тъпана? През Х век Ерик Червения открива остров колкото 20 Българии и го нарича Гренландия, т. е

На 14 януари преди 16 години: 3000 на протест срещу властта, “кърваво писмо” ги събира през фейсбук

2009 година се оказа турбулентна за България. Започна със заплахата страната да остане на студено заради руския газ, който ту спираше, ту го пускаха по тръбата към България

>