Вечерните курсове – нова мода сред китайските младежи

02.01.2025 11:40 Радио Китай

Таксата за един срок обучение във вечерно училище е не повече от цената на вечеря в добър ресторант, а уроците са веднъж седмично, след 19 часа, съобщи Радио Китай. Така че, дори и да инвестира човек в това, едва ли ще съжалява ако не види резултат.

Нещата в големите китайски градове обаче стоят по-различно и вечерното обучение – не на последно място и заради цената, се радва на нарастваща популярност сред младите, които се надяват да научат нещо ново, което да разшири хоризонтите им и им помогне в живота.

Някога, през 80-те години на миналия век, когато вечерните училища са служеха като места за насърчаване на работниците и земеделците да прекарват свободното си време и повишават общата си култура, сега те са нова мода сред офис служителите и съвременните градски хора. За повишеният интерес към вечерните образователни курсове се заговори през септември миналата година в Шанхай, и оттогава те се разпространиха бързо и в други големи мегаполиси като Пекин и Гуанджоу, а мнозина питат в интернет форумите „Кога и в моя град ще има вечерно училище?"

В 19 часа от понеделник до петък, когато започват повечето вечерни курсове, не малко хора в големите градове стоят извънредно на работа или се борят с тълпите в транспорта на път за дома, но мнозина други отиват на курсове по танци или пеене. В интернет някои от „доайените" от вечерните училища споделят: „Заниманията с калиграфия, традиционна музика и бадминтон могат да ви направят по-популярни на работата, а кафето, виното и печивата ще ви издигнат в очите на шефовете в чуждестранните компании".

Целта на тези, които се записват на курсове по видеомонтаж, работа с нови медии и предприемачество, е още по-очевидна и тя е търсене на нова професионална насока.

Вечерните курсове по английски език са най-често срещаното място за „най-трудолюбивите". Су Су, помощник-адвокатка от поколението на 90-те години, кара курс по говорим английски, защото е убедена, че „животът не чака". Макар да има две специалности от престижния университет „Цинхуа", тя смята, че вече е в по-неблагоприятна позиция по отношение на професионализма и гледа да навакса чрез вечерно обучение. „Докато уча не се тревожа, не знам дали вечерните курсове ще намалят стреса, когато се сравнявам с връстниците ми, или ще бъдат контрапродуктивни и ще го засилят, колкото повече уча, но и малкият напредък е някакъв напредък", обяснява младата жена.

Някои хора наистина използват вечерното училище като убежище, „стига да могат да се откъснат от рутината в живота и работата си", смята Сяо Ху, който работи в сферата на интернет, но посещава курс по китара. „За мен това е начин да избягам от стреса, който понякога е неизбежен", казва той.

Интересът, на който се радват вечерните курсове, от половин година насам все още не е намалял, тъй като много млади разглеждат придобиването на нови учения и знания като необходимост.

Дун Чао, директор на Института за кръгова икономика и потребление към Министерството на търговията, обяснява, че с икономическото и социалното развитие и повишаване равнището на доходите, потреблението на хората се променя от оцеляване към развитие и удоволствие. Мнозина се интересуват от услуги, особено културни, отразяващи разбирането им за по-добър живот. Ето защо интересът към вечерните училища не е инцидентен, а тенденция, която е резултат от промените в съвременното китайско общество, казва Дун Чао.

Други от Просветни

Министър Цоков на 190-годишнината на Априловската гимназия: Всички трябва да работим за подобряване на образованието

Априловската гимназия и днес е едно от водещите иновативни училища в България. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на честванетo на 190-годишнината от

Mинистър Цоков към 400 ученици от Габрово: Не позволявайте на дрогата да отнеме бъдещето ви

Не позволявайте на зависимости да отнемат бъдещето ви. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се обърна към близо 400 ученици в Габрово

Галин Цоков беше гост на интегриран STEM урок между две училища

Обикновено STEM обучението се свързва с технологиите, но този тип образование е и работа с ръцете – преживявания, междупредметно преподаване и изграждане на умения

Институтът INSAIT изпреварва Оксфорд и Харвард на световен форум за алгоритми

Българският институт INSAIT към СУ „Св. Климент Охридски" изпреварва университети като Харвард, Оксфорд и Принстън в един от най-престижните световни форуми в сферата на алгоритмите -ACM-SIAM SODA

Николай Денков поздрави наша ученичка, която представила проект на Нобеловите награди

"Да спечелиш първа награда на Европейския конкурс за млади учени и да те поканят да представиш изследванията си в програмата около връчването на Нобеловите награди - това е забележително признание и

>