2025: Петте предизвикателства пред световната икономика

01.01.2025 22:47 Тимъти Руукс, "Дойче веле"

Какви са прогнозите за световната икономика през 2025? Пред нея има куп предизвикателства, повечето от които са свързани с встъпването в длъжност на Доналд Тръмп.

През януари Тръмп се завръща в Белия дом

Развитието на световната икономика през 2025 година зависи най-вече от един човек - Доналд Тръмп, който бе преизбран за президент на най-голямата икономика в света. Това означава, че по-нататъшните развития - и извън 2025-а - са непредвидими и трудно могат да се оценят.

Последствията от неговата концепция „Америка на първо място" ще се усетят далеч извън границите на САЩ, а капризите на Тръмп ще преобърнат познатия световен ред.

Решенията за благосъстоянието, глобализацията и много отдалечените войни се взимат до голяма степен във Вашингтон. Нови са само неизвестността и хаосът, които могат да съпровождат тези решения.

Тръмп постави под въпрос международното сътрудничество и обиди съюзниците си и НАТО. Новите търговски съюзи и съсредоточената все повече в себе си Америка биха могли да имат сериозни последствия. Липсата на ясна водеща роля на САЩ ще даде възможността на държави като Китай, Индия и Русия да запълнят военните, политическите и икономическите пропуски.

Мита, търговски войни и по-високи цени
Компаниите предпочитат да правят по-далечни планове, във връзка с което заплахата за митата е толкова обезпокоителна. Тръмп гледа на своята идея като на възможност да накаже други страни за американския търговски дефицит. „Думата мито е най-хубавата дума в речника", каза той през октомври.

По време на предизборната кампания 2024 Тръмп заплаши с мита между 10 и 20 процента върху всички стоки, които се внасят в САЩ, и с мита до 60 процента върху китайските стоки от първия ден на встъпването си в длъжност.

Наскоро той прецизира намеренията си като каза, че се стреми към мита от 25 процента върху стоките от Мексико и Канада. А митата върху китайските стоки щели да бъдат 10 на сто. Мексико заплаши с ответни мита, Китай би могъл да направи същото. Канадският премиер посети Тръмп във Флорида в опит да предотврати всичко това.

За фирмите с глобални вериги на доставки ескалацията с митата определено е лоша новина. Тези мита ще навредят на съседите на Америка и вероятно ще ликвидират споразумението за свободна търговия между САЩ, Мексико и Канада, сключено по време на първия мандат на Тръмп.

В момента 80 процента от мексиканския и над 75 процента от канадския износ са за САЩ. Над половината от американския внос на плодове и зеленчуци е от Мексико. А от Канада САЩ внасят ежедневно дървесина и милиони барели суров петрол.

В крайна сметка потребителите в САЩ ще бъдат заплашени от по-високи цени и вероятно празни рафтове. Някои твърдят, че Тръмп използва заплахата с митата предимно като инструмент за преговори. Но подобен блъф може да доведе до ответни мерки и бързо да прерасне в глобална търговска война.

Критики към миграцията по цял свят
Стена може да се издигне не само пред стоките, но и пред глобалната миграция - буквално. Държавните и правителствените ръководители от цял свят имат потребността да покажат, че държат границите си под контрол, възприемайки по-твърд подход срещу бежанците. Това ще намали откритостта и динамиката на света.

По време на предизборната борба в САЩ републиканците обещаха, че ще осъществят „най-голямата депортационна акция в американската история" - също по идея на Доналд Тръмп.

Наред с депортациите и по-твърдия подход по границите с Мексико той обеща да премахне автоматичното гражданство за всички хора, родени в САЩ. Американският президент разполага с големи правомощия, що се отнася до нелегалната миграция. Въпреки това повечето от предложенията му вероятно ще стигнат до съда. Той има и властта да затрудни легалната миграция, ограничавайки броя на бежанците или отпускането на визи и „зелени карти".

Недопускането на бежанци - или връщането им у дома - ще се отрази на трудовия пазар в страната. Може да се окаже, че няма кой да прибере реколтата, а предприятията могат да изместят производството си в други страни.

При това САЩ не са единствените, които отхвърлят миграцията - ЕС също обеща да се бори с незаконния приток на хора.

Войните в Украйна, в Близкия изток и другаде
В началото на 2025 година в света има редица въоръжени конфликти. Тези войни причиниха разрушения и хуманитарни катастрофи. Освен това те струват пари, които могат да се използват за по-полезни неща.

Тръмп заяви, че може да прекрати за 24 часа войната на Русия срещу Украйна. Той може да задържи американски финансови помощи, които вече три години поддържат Украйна и ако те секнат, това може да принуди Украйна да седне на масата на преговорите.

Войната на Израел срещу Хамас също продължава и може и още да се разшири. В Азия Китай продължава да има претенции към демократичен Тайван, който се опасява от инвазия.

В продължение на десетилетия водещата роля на САЩ бе определяща за световната политика. Но Тръмп поставя тази роля на „световен полицай" под въпрос. Ако Америка не помага на своите съюзници в тяхната отбрана, тази дългогодишна политика може да се изпари. Подобен нов световен ред може да окуражи Иран или Северна Корея да тестват границите на военните си способности.

Ще настъпи ли бум на изкуствения интелект?
Изкуственият интелект (ИИ) се разпространява мълниеносно след откриването си в края на ноември 2022 година, но въпреки това променя само бавно живота на нормалните работници и фирми. Въпреки това приложението на технологията за развитие на лекарства или за подкрепа на военната отбрана е голяма задача. Компаниите трябва да установят как и кога да приложат ИИ - и да окуражат служителите си да го използват.

Дали 2025-а ще се окаже годината, в която ИИ най-накрая ще доведе до обещаваната от неговите привърженици промяна? Инвеститори, технолози и потребители ще трябва да изчакат да разберат дали усилията за неговото развитие си струват - или могат да питат ChatGPT.

Други от Анализи

Разрушител или миротворец? Европа е сама в света на Тръмп 2.0

Пет типа очакващи новия президент на САЩ показва проучване в 24 държави на Европейския съвет за външна политика Когато Доналд Тръмп се завърне в Белия дом, голяма част от света ще го приветства

Пазете детето! Бащата наранен, майката..., а то кърви най-много, кой закон ще го излекува?

Разсъждавам като жена, от 17 г. щастливо разведена с мъж, срещу когото лоша дума не съм казала Споделеното родителство за мен на първо четене е нонсенс. По презумпция несподелено родителство няма

Пожарите в САЩ: най-скъпото бедствие в историята?

Анализаторите на Goldman Sachs и JPMorgan очакват щетите, причинени от пожарите в Калифорния, да надхвърлят десетки милиарди. Ще се превърнат ли те в най-скъпото бедствие в историята

Тръмп пак срита европейския задник

Той може да придърпа Гренландия без много шум. Защо му трябва да бие тъпана? През Х век Ерик Червения открива остров колкото 20 Българии и го нарича Гренландия, т. е

На 14 януари преди 16 години: 3000 на протест срещу властта, “кърваво писмо” ги събира през фейсбук

2009 година се оказа турбулентна за България. Започна със заплахата страната да остане на студено заради руския газ, който ту спираше, ту го пускаха по тръбата към България

>