На 1 януари пощенските кодове в България стават на 50 години

01.01.2025 08:00 Марияна Бойкова
Пощенските кодове основно служат за сортирането на пратки и писма

Има 4 области, в които не достигат, и е един за няколко населени места

Пощенският код на 1 януари 2025 г. навършва половин век живот. Преди 50 години - през 1975-а, е въведено задължението пред името на града или селото, до които се изпраща писмо или колет, да бъде написано четирицифрено число, което идентифицира населеното място. Това е практика в цяла континентална Европа.

Кодът е решаващ в случаите на населено място с еднакво име. Например у нас им 6 селища с името Белица, 8 с името Александрово и т.н. За да стигне пратката на точното място, се разчитат именно пощенските кодове.

Това е само една от причините за въвеждането им. Основно те служат за сортирането на пратки и писма. Това ускорява обработката и доставката.  

 У нас кодовете са от четири цифри,

в Европа има и пет-, шест- и седемцифрени. Само в няколко страни е съчетание от цифри и букви - в Малта, Нидерландия, Ирландия, Великобритания. Допълнението с букви дава възможност за детайлно райониране. 

Първите подобия на пощенски кодове са въведени в Лондон през 1857-1858 година, като градът е райониран на 10 зони и във всяка има пощенски офис, в който се сортират писмата и пратките. Това помага доставките да се изпълняват за по-кратко време. Последват ги други големи градове в Обединеното кралство. 

Съвременната  система на пощенски кодове с цифрова идентификация е въведена в Украйна през 1932 г. Всички градове, села, градчета и железопътни линии са получили серии от цифри, букви и цифри, събрани в справочник. Отменени са преди началото на Втората световна война през 1939-а, но германците ги въвеждат по време на войната. 

България не е сред първите, но не е и сред последните с въвеждането им. У нас първата цифра показва пощенската зона.

Страната е разделена

на девет зони

За София тази цифра е едно.  За Северна България са нечетните - три, пет, седем, девет. Например Варна и Шумен са с една и съща първа цифра - 9. За Велико Търново и Габрово кодовата зона е 5. За южната част на страната са четните - две, четири, шест, осем, казва Венцислав Трендафилов - главен експерт в “Български пощи”.

Първата и втората цифра показват пощенския район и съчетано с последните две се получава уникалният код. София е разделена на пет, така че пощенските кодове, които започват с 1 в съчетание с другите три цифри, идентифицират съответния район.

Всяка област в България има диапазон от пощенски кодове. Ако град е с повече от една пощенска станция, има и кодове, които отговарят на броя им. 

В някои области не всички кодове са заети. Шуменските например са от 9700 до 9999, само че последният ангажиран е 9974 и е на село Косово в община Каспичан.

 Има обаче четири области, в които кодовете не стигат. Затова се налага няколко населени места да са с един и същи. Това са Габрово, Велико Търново, Кърджали, Смолян. 

Пощенски кодове се закриват, когато бъде 

заличено някое населено място

Това обаче се случва рядко и става по предложение на “Български пощи” до Комисията за регулиране на съобщенията, която се произнася. 

 Ако населено място премине от една област в друга, също му се сменя кодът. Така е с град Кнежа, който през 2001 г. преминава от област Враца към област Плевен. Преди 1999 г. градът е бил към голямата област Монтана - резултат от административния експеримент с 9 области на Тодор Живков. С отделянето на Враца като област Кнежа се премества към Плевен. Сега нейният код е 5835. 

Откриването на пощенски код също не е често. Последно такъв е даден на ново населено място в планината, бивша вилна зона на Гоце Делчев. Това става на 25 януари 2016 г. Кодът на новосъздаденото селище Попови ливади е 2906. 

Любопитни са някои от цифровите комбинации, които са се получили в кодовете. 6666 е на село Петелово, община Черноочене, Кърджалийско.  Повтарящи се цифри в нумерологията са наречени ангелски. Код 4444   е на пазарджишкото село Големеново, 5555 е на Деветаки - Ловешко, четири седмици са се паднали на село Бистра, Търговищко, а 8888 - на Драгоданово, Сливенско. Код 9999 още не е зает. 

Четири поредни числа има Боснек, Пернишко, те са 2345. С 6789 са обозначени три села в Кърджалийско - Главник, Жълтуша, Седларци. 

Единственият български пощенски код извън страната ни е този на остров Ливингстън в Антарктида. Всяка година там се открива станция, а след като експедицията си тръгне, се закрива. В момента тя е там и станцията също е отворена от 14 ноември до 30 юни. А пощенският код е софийски - 1090. Пратките за там се приемат в Централната поща. 

Други от От страната и света

Православен календар за 16 януари, вижте кой има имен ден

Преп. Гавриил Лесновски,  Прохор Пшински, Павел Тивейски и Йоан Колибар Преп. Гавриил Лесновски е един от тримата велики последователи на св. Иван Рилски

Само в "24 часа" на 16 януари - Ако общината мълчи и не дава зелена светлина за солар на покрива, значи е съгласна

Само в "24 часа" на 16 януари четете: Димитър Ганев, "Тренд": У опитния Желязков не се забелязват резки движения, а липсата на интерес от нови избори споява тази тройна коалиция Ако общината мълчи и

Майсторски зададените въпроси осигуряват влияние и успех

Важно е да сте наясно с намерението си - питате, за да покажете съпричастие, за да разберете или за да притиснете "Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех

Учат третокласници в Бургас как се ползват белезници, жилетки и палки и как се свалят отпечатъци

Националната програма "Детско полицейско управление" е по инициатива на МВР 16 училища в Бургас си имат детски полицейски управления, в които третокласници усвояват важни житейски уроци

На червен сигнал май товарен влак на БДЖ удари частен - уволнения и поискани оставки след 2-ма мъртви и 6 ранени (Обзор)

От МВР допускат грешка на служител на държавната железница Премиерът Главчев отстрани зам.-министър по предложение на транспортния министър Стоянова, която настоя шефовете на НКЖИ и на "БДЖ - Товарни

>