ЕГН на имота води куриера по-бързо до вратата

30.12.2024 14:28 Марияна Бойкова
Новата система тя пощенски кодове ще позволи по-бърза обработка на пратките и по-точни доставки.
В сегашния си вид пощенските кодове не позволяват намирането на точен адрес.

Всяка сграда, пък била тя и в полето, ще има уникална комбинация от цифри и букви с GPS координати, предвижда нова система, разработвана от КРС

Уникален пощенски код за всеки имот - апартамент, къща или ферма насред полето, ще позволи по-бързи доставки на писма и пратки до конкретното място.

Такава промяна в системата на пощенските кодове подготвя Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), съобщи нейният председател Иван Димитров.

Той ще е нещо като ЕГН-то на хората. Ако човек продаде апартамента си, кодът му остава, както и ако купи имение. Може обаче да се надгражда, ако недвижимост се раздели на две - новата част ще получи код, или ако два имота се обединят, то те ще имат един.

В новата система на пощенски кодове

ще се запази досегашната

четирицифрена комбинация,

за да бъде преминаването плавно и без сътресения. Разширението ще бъде с букви и цифри и в тях се крие възможността за директно намиране на адреса на имота.

Това ще става с въвеждане на GPS координати, които да водят куриера до мястото, където трябва да предаде писмото или пратката.

 Освен стандартните пощенски кодове, които са за масовия ползвател, бизнес потребителите могат да опишат как най-лесно да ги намерят - примерно в комплекс, блок и етаж.  Новата система става особено наложителна с електронната търговия, смятат от КРС. 

Сега пощенски кодове се издават трудно, това е мисия почти невъзможна. 

Димитров дава пример как голяма ферма, която е извън населено място, е искала код, за да не губят време хората да ходят до пощенската станция да получават пратките си. Не станало обаче. 

В самата обществена поръчка, която е обявена на 20 март тази година и е затворена на 7 май, са записани неудобствата на досегашните кодове, които са на 50 години.  Посочва се, че четирицифреният код не позволява насочване на доставки към конкретен адрес, тъй като отговаря само на определена територия . Същевременно съществуват населени места с един и същи пощенски код. Развитието на бизнеса и строителството пък довело до това да има обекти извън урбанизираните граници на населено място, които са без улици и номера на адресите, което прави невъзможна доставката на пратки до местоположението на получателя.

Друг недостатък на сегашната система бил, че действащият пощенски код не може да бъде използван като персонален за обект на физическо или юридическо лице, каквато практика има в други европейски държави. 

Проблемите можело да се преодолеят чрез въвеждане на нова система за образуване на пощенските кодове, която надгражда и допълва действащата в момента. Тя ще се поддържа от КРС и ще замени сега съществуващия указател на пощенските кодове, се казва в поръчката.

Тя е възложена на 18 юли на “Инфосистемс Интернешънъл”, а стойността ѝ е 1,65 млн. лв. Договорът е за “Разработване на система за образуване на пощенските кодове в Република България”. 

Сегашният пощенски код е направен през 1975 г., преди половин век, и  е следвал административното разделение на пощенските станции и организацията на работа на “Български пощи” (виж на 6-а стр.).  След 1995 г. се появяват и частни пощенски оператори, а бумът в развитието им е след 2000 г. Частните куриери рядко ползват пощенски кодове, най-вече ако има няколко населени места с едно и също име. Имат свои системи за доставки. 

“Пощенският код е на една прилична възраст и не е съобразен с повече от един оператор

А последните 8 години показват доста сериозна динамика в дейността на операторите. Това ни дава основание да започнем процедура, с която да изградим пощенски кодове, които биха свършили работа през 2025 г.”, казва Димитров.

Регулаторът е направил проучване каква е практиката в другите европейски държави. Има няколко, които са изградили добри информационни системи или регистри на пощенски кодове, и други, които ползват досегашните. Фокусът е насочен върху Ирландия, в която е въведен персоналният пощенски код на имота. Системата там е била разработена за година и половина, но повече от 4 години са били нужни на администрациите да я приемат. Ирландската система е код в комбинация от букви и цифри, която дава информация и за точния адрес. Нещо подобно има в Германия и Дания, Гърция работи по аналогичен проект, казва Димитров. 

 От анализа на системите на другите държави  става ясно, че

при всички промени на пощенския код

се вкарват GPS координати,

за да може това да даде гаранция, че куриерът ще намери точното място. 

Шефът на КРС обяснява още, че обновяването на системите върши работа и на спешния телефон 112, на полицията и противопожарните служби, за да се стигне до конкретния адрес максимално бързо и точно.

Разработването на новата система за България включва няколко елемента. Тя трябва да генерира допълнените пощенски кодове, да позволява управление на база данни и поддържане на регистър. Освен това се изисква да позволява справка за пощенски код чрез въвеждане на адрес и обратното,   да предоставя информация за групи пощенски кодове по различни критерии - населено място, община, област, координати.

Ще има полза и за държавната администрация, която ще може да ползва информацията.

Основният базов модел на новата система

трябва да се изработи през 2025 г.

Тя ще бъде свързана със съществуващите регистри на държавата - адресен и имотен. 

“Работим по новата система от три години. Имахме достатъчно разговори със структурите, които се занимават с кадастъра, с Министерството на електронното управление. Изпълнението на проекта започна от лятото на 2024 година. Той е разделен на три етапа, отчитаме първия като приключил, в него се описва най-общата част. Сега изпълнителят е на етап да избере удачния модел, който да бъде заложен. До края на 2025 г. трябва да въведем това, което е заложено като базисен модел. Ако даде добри резултати и има интерес към нещо, той може да бъде надграден”, обяснява Иван Димитров.

 В момента, в който бъде готов тестовият модел, той ще бъде предоставен на Министерството на електронното управление да се запознае с него, ще бъде дискутиран и с пощенските оператори.

Въвеждането на новата система или на регистъра на пощенските кодове е дългосрочен процес. Първите резултати ще са ясни в края на 2025 г., но ще се наложи и през 2026 г. да се напаснат нещата.

Новият вид на пощенските кодове ще бъде приет с решение на КРС, която ще предложи той да бъде вписан и в Закона за пощенските услуги.   Така в годината, в която сегашният навършва 50 г., се готви голямата им промяна.

Други от От страната и света

Даниел Митов: България трябва да получи редовното правителство, за което чакахме

"България трябва да получи редовното правителство, за което чакахме", това каза Даниел Митов от ГЕРБ на влизане в Народното събрание, където днес ще се гласува кабинетът "Желязков"

Трима загинали и осем пострадали при пожари в страната за денонощие

Трима души са загинали, а осем са пострадали при пожари в страната през изминалото денонощие. Това съобщиха на сайта си от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението" (ГДПБЗН)

За месец четири пъти потрошили стъкла на автобуси в Пловдив

Само за месец четири пъти ванадли са строшили стъгла на автобуси в Пловдив. При един от инцидентите ученици атакували със снежни топки автобус. Назад в годините пък инцидентите са 20, съобщи bTV

Вечните чиновници. Има и по 17 г. на пост

Отношението си към работата им хората показват с протести, но те не са променили нищо Дейността на други не се усеща директно по джоба и са в сянка   По 10 - 20 години стоят на постовете си някои от

Три влака минали на червен сигнал само за ден

През миналата година е имало около 20 слачая на влакове, които са минали на червен семафор. Само за ден пък три влака минали на забранения сигнал. Това каза пред bTV Михаил Рангелов

>